Díky bohu, stovka nepadla

24. března 2019 (00:04)

SvětovéZpravodajství

Dalo by se psát o demolici, debaklu a podobně, ale bylo by to laciné. Prohra národního týmu v Portugalsku v posledním utkání mistrovství Evropy divize Trophy 0:93 je jen odrazem současné kvality našeho ragby. Je to vizitka úrovně práce nás všech, kteří se na práci pro české ragby podílíme. A je tu ještě jeden aspekt, v Portugalsku nastoupil podstatně jiný tým než před týdnem doma proti Nizozemsku, něco mají na svědomí zranění, ale další neúčasti už jsou poplatné amatérismu našeho ragby, někdo nemohl odcestovat z rodinných důvodů, jiný nebyl uvolněn klubem a dalším nedovolily odcestovat pracovní povinnosti. 

Foto v náhledu: Miguel Rodrigues

Rugby Europe Trophy

Portugalsko – Česko 93:0 (57:0)

Pětky 15:0 * rozhodčí Tual Trainini – F.Hourquet, M.Simon (všichni Francie) * ŽK Andrade (40’) - Froněk (33’) a Benda (48’)

Body: Pětky (15): Cortes (2’, 42’), Vidinha (8’, 27’, 51’), Belo (12’, 24’), Ribeiro (26’), Marta (37’, 40+5’), Branco (39’, 60’, 79’), Moreira (56’), Torgal (67’)

Konverze (9): Marta (6), Filipe (3)

Česko: 1 Anthony Kent (40ʾ 18 Štěpán Pekař), 2 Matouš Hodek (50ʾ 17 Hubert Dřímal), 3 Jan Benda, 4 Radim Trunečka (61ʾ 23 Lukáš Hřebačka), 5 Václav Monček, 6 Radim Hutník, 7 James Faktor (31ʾ 19 David Bureš), 8 Dan Hošek – 9 Marek Šimák (50ʾ 21 Zbyněk Schütz), 10 Richard Hřebačka – 11 Jakub Čížek, 12 Karel Berounský (40ʾ 20 Jan Tieber), 13 Lukáš Plocar 14 Jan Čížek – 15 Albert Froněk

16 Adam Leitmančík, 22 Michal Neužil

Portugalsko: 1 João Vasco Côrte-Real, 2 Nuno Mascarenhas, 3 Francisco Bruno, 4 Sebastião Villax, 5 José Rebelo de Andrade, 6 Salvador Vassalo, 7 João Granate, 8 José D'Alte – 9 João Belo, 10 Tomás Appleton – 11 António Cortes, 12 Vasco Ribeiro, 13 António Vidinha, 14 Caetano Castelo Branco – 15 Manuel Marta

16 Filipe Granja, 17 João Moreira, 18 Duarte Torgal, 19 Sebastião Villax, 20 Martim Cardoso, 21 João Lima, 22 Frederico Filipe, 23 José Conde

Těžko říci, jestli si náš tým, který hrál před týdnem v utkání proti Nizozemsku tak bystře a s chutí útočil, uvědomil, že Portugalci jsou úplně jiná kvalita a z toho vyplynul celkový útlum všech ambicí na jakékoliv účinné útočné akce, nebo byli hráči hrou soupeře zaskočeni, v každém případě se našim nedařilo překonat ani vlastní roztřesenost, natož obranu domácích.

Nepochybně to bylo pro náš tým obtížné, ani jednu útočnou akci našeho týmu se nepodařilo zakončit výrazným ziskem území, většina postupů skončila nějakou chybou v rozehrávce nebo ztrátou míče v seskupeních. Přitom se naši chystali právě co nejvíce držet míč a hrát rojem, ale proti Portugalcům neměli šanci. Ti se právě takovým situacím vyhýbali a snažili se hrát celoplošně rukama a do křídel, a především využívali svých rychlých a lehkonohých útočníků k bleskovým průnikům. Při zjevné pomalosti pohybu našich hráčů jich při takových průnicích zůstávala celá řada daleko vzadu a zbytek obrany byl přetížený. Charakteristická byla situace mezi pětkou Ribeira ve 26. minutě a Vidinhovou pětkou o 3 minuty později. Po výkopu naši několik vteřin drželi Portugalce na jejich čáře 22 metrů, ale ti znovu utekli a notnou chvíli se už hrálo v našem obranném území, když se teprve celá řada našich hráčů vracela zpět. Chaos před našim brankovištěm zplodil chybu, které rychlým rozehráním trestného kopu využil právě Vidinha a prorazil do našeho brankoviště.

Náš tým se prostě s pohybem Lobos nedokázal vyrovnat, Portugalci ustavičně zkoušeli prorazit a při problémech našich složit za nohy zůstávali domácí hráči dlouho na nohou a stále měli komu přihrát. Jejich bleskový pohyb byl pro naše hráče oříškem k nerozlousknutí. Naši nezvládli obranu, zatím co jedni do obrany vybíhali, druzí se teprve vraceli a vytvářeli v našich obranných řadách chaos. A když se k tomu přidaly bleskové změny směru běhu Portugalců, není divu, že naše obrana tolikrát kapitulovala.

Trenér Martin Aaron: „Jsme jiná úroveň“

Trenér Lobos Martin Aaron v rozhovoru pro portugalskou tiskovou agenturu Lusa uvedl, že výsledek 93:0 je nejvyšší výhrou v historii portugalského ragby. Vysvětlil, že Portugalsko patří do jiné výkonnostní úrovně a výsledek ten rozdíl jen dokazuje. Mimo jiné přiznal, že jedním z cílů zápasu bylo předvést demonstraci síly s myšlenkou na play-off proti Německu. Tím druhým cílem bylo hrát dobře: "Není důležité jen vyhrát a skončit jako první," uvedl trenér Portugalců.

O Autorovi

Redakce

Další články autora