Cvičení dětí MŠ získalo podporu sponzorů

28. listopadu 2019 (14:28)

Cvičení MŠZpravodajství

Projekt je finančně podporován statutárním městem Havířovem

 

Havířov 27.11.2019 - Zahájení tradičního cyklu cvičení dětí mateřských školek v polovině září podporoval jediný sponzor, Nadační fond Havířovské teplárenské společnosti Teplo na dlani, postupně se přidávali další: Nadační fond Residomo, město Havířov a naposledy minulý týden PKP Cargo International. Díky této finanční podpoře může klub obnovovat opotřebené nářadí a náčiní a hradit nájem tělocvičny a děti mohou navštěvovat oblíbené cvičení. Ostatně je to nejmenší, co můžeme společně se sponzory pro naše nejmenší spoluobčany udělat.

V náhledu a v textu snímky ze cvičení MŠ u.Švabinského

Někdo by mohl namítnout, zvláště pak ti, kteří znají „nezničitelnost“ malých dětí, že děti se nacvičí i tak dost běžným pohybem. To je sice pravda, ale platí to jen do určitého věku, kdy i děti začnou dávat přednost pohodlí a nicnedělání. Pravidelné cvičení od útlého věku naopak upevňuje návyky na cvičení a potřebu cvičit, je to základ pro jakékoliv další sportování.

Právě dnes zveřejnili redaktor a editor serveru Aktuálně.cz Miroslav Harnoch a Jakub Šafránek článek „Proč ubývají medaile? Stát sport zanedbal a Češi zpohodlněli,“ ve kterém vedou rozhovor s Irenou Slepičkovou odbornicí na sociologické aspekty sportu z FTVS, která mimo jiné říká: „U Norů (Norsko bylo autory dáno za příklad, pozn. red.) patří sport ke kultuře života. Tam sportují téměř všichni. U nás, když někdo sportuje, tak někteří nad nimi třeba i ohrnují nos. Tam na severu to je nutnost vycházející z historie, kdy někteří by bez fyzické kondice v tamních podmínkách nepřežili. To my ještě sportujeme hodně, na jihu Evropy sportují mnohem méně. Je tam horko, mají za sebou dlouhou historii, tak sportování možná nepovažují za důležité. I my jsme hodně zpohodlněni a zlenivěli oproti předchozím letům.

Dále v článku Irena Slepičková říká, že také škola by určitě měla hrát větší úlohu. Jakou konkrétně? zněla otázka autorů článku a Doc. PhDr. Irena Slepičková, CSc odpovídá: „Já bych si představovala to, že děti budou ve škole třeba do čtyř hodin, budou tam mít odpoledne zájmovou činnost, aby je rodiče pořád nemuseli někam vozit, ale stát by to musel platit a děti by zároveň měly povinnost na ni chodit. Zeptejte se učitelů, jak se jim neustále děti omlouvají z hodin tělesné výchovy.

A to je i náš poznatek, dnes už se nábory na školách míjejí účinkem (kromě navýsost módního – a je třeba dodat i pohodlného – florbalu, který se hraje v suchu a teple a bez enormního výdeje energie), třeba při ukázkové tréninkové hodině na jedné šumbarské škole se v tělocvičně sešly tři třídy, ale tréninku se zúčastnila devítka žáků, ti ostatní měli v ruce papír od doktorů nebo od rodičů, že jim tělocvik škodí.

Takže se snažíme dětem poskytnout trochu víc pohybu, než se jim dostane v přece jen stísněných podmínkách heren ve školkách, chceme, aby se na pohyb těšily a také, aby se hlásily i do sportovních kroužků.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora