Cracovia felix

17. října 2022 (23:34)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Zdánlivě banální momentka, hráč běžící s míčem, ale ten běh končí "zlatou pětkou" obrazně i doslova. Po remíze 4:4 v souboji o 1. místo mezi domácí Juvenií a naší U10 se hrálo na "zlaté položení." Foto Lukáš Wimmer

Kraków 16. října 2022 – Stalo se nečekané, po nepříliš vydařeném podzimu v moravské turnajové sérii přivážejí mladší žáci U10 ze „Šťastného Krakova“ první místo z mládežnického sedmičkového turnaje Kraków Sevens. Už na jaře v turnaji o Krakowski Obwarzanek uspěli a odvezli si 2. místo, nyní tedy brali pomyslné zlaté medaile. Ve skutečnosti to byly umělecké smaltované medaile vyjadřující sepětí ragbyového turnaje a města Krakova.

Od soboty 15. října se na dvou hřištích vystřídalo téměř 500 hráčů kategorií U18 a U 16 a hráčů a hráček od kategorie U10 po kategorii U14. Třiatřicet týmů, z toho několik litevských, hrálo svá utkání na dvou přilehlých hřištích, starší – U18, U16 a U14 – na ragbyovém hřišti Juvenie, mladší – U10 a U12 – na fotbalovém hřišti sousedícího klubu KS Zwierzyniecki. Rodičovský výbor Juvenie se postaral o občerstvení pro všechny účastníky a organizátoři o oběd pro hráče a trenéry.

Naši tedy vyhráli, vyhráli ve své skupině B dvě utkání – jedno suverénně, Bajtle (slezsky děcka) Ruda Śląska porazili 8:1 a první tým Čenstochové po vyrovnaném boji 3:2. Podle rozlosování pak šli do křížového semifinále proti druhému týmu skupiny A UKS Rugby Lubień. Družstvo školního sportovního klubu z vesnice ze Západních Beskyd, která má něco málo přes 3 tisíce obyvatel, rovněž neodolalo náporu naší U-desítky a prohrálo 2:7. Tak se naše U-desítka posunula do finále proti vítězi skupiny A domácí Juvenii, která svou skupinu vyhrála po vysokých vítězstvích celkovým skóre 16:0 a v semifinále pak porazila první družstvo Čenstochové 2:1.

Finále bylo skutečně vzrušující, už jen proto, že obě družstva měla silnou podporu fanoušků, naše soupeře povzbuzovaly celé rodiny, ale naše malá rodičovská výprava nezůstávala pozadu. Ve vyrovnaném utkání na obou stranách svým výkonem vyčnívali velmi šikovní nejmenší kluci, a také děvčata. Juvenia o poločase vedla 2:0, a zdálo se, že je rozhodnuto. Trenéři však své hráče povzbudili a hlavně zdůraznili, že musejí být aktivnější v obraně, nečekat na útok soupeře, ale snažit se mu v zárodku zabránit. A také neustále upozorňovali na nedostatečné vykrývání prostoru, kluci i holky totiž mají tendenci shlukovat se u míče. Nakonec se průběh zápasu změnil, naši dotáhli náskok Juvenie a utkání remizovali. Pořadatelé pak sdělili, že se bude hrát až do zlatého položení, tedy obdoby zlatého fotbalového gólu. Juvenia nasadila všechny síly a už to vypadalo, že položí, naše desítka atak soupeře s vypětím všech sil odvrátila. Za pár minut přišla naše chvíle, udrželi jsme míč a uvolnili Matěje Parchanského, který po křídle unikl a zlatým položením pečetil naši výhru.

Vítězné družstvo s trenéry

Celá výprava

Fotografie Lukáše Wimmera z turnaje najdete ve fotogalerii ZONERAMA

Výsledky turnaje U10

Skupina A   Skupina B
Juvenia Kraków – RC Częstochowa II 9:0   Bajtle Ruda Śląska – RC Częstochowa I 3:6
Juvenia Kraków – UKS Rugby Lubień 7:0   Bajtle Ruda Śląska – RC Havířov 1:8
RC Częstochowa II – UKS Rugby Lubień 8:2   RC Częstochowa I – RC Havířov 2:3
Pořadí sk. A
Pořadí sk. B
1. Juvenia Kraków 1. RC Havířov
2. RC Częstochowa II 2. RC Częstochowa I
3. UKS Rugby Lubień 3. Bajtle Ruda Śląska
Semifinále
Juvenia Kraków – RC Częstochowa I 2:1 UKS Rugby Lubień – RC Havířov 2:7
O umístění
O 5. místo RC Częstochowa II – Bajtle Ruda Śląska 1:6
O 3. místo UKS Rugby Lubień – RC Częstochowa I 2:6
O 1.místo Juvenia Kraków – RC Havířov 4:4 (0:1 pp)

 

Pořadí družstev podle kategorií

 

Mladší žáci U10

1. RC Havířov

2. Juvenia Krakow

3. RC Częstochowa

4. UKS Rugby Lubień

5. Bajtle Ruda Śląska

6. RC Częstochowa II

 

Mladší žáci U12

1. RC Częstochowa

2. Juvenia Kraków

3. AZS AWF Warszawa

4. Bajtle Ruda Śląska

 

Starší žáci U14

1. Galežinis Vilkas Vilnius

2. UKS Rugby Lubień

3. Skra Warszawa

4. Juvenia Kraków

5. Bajtle Ruda Śląska

6. RC Częstochowa

7. AZS AWF Warszawa

8. NHRK Kraków

Pořadí družstev podle kategorií

 

Kadeti U16

1. Akademie Baltrex

2. Galežinis Vilkas Vilnius

3. Region Mazowiecký

4. Region Pomořský

5. Region Malopolský

6. Region Lubelský

7. Region Lodžký

8. Akademie Šiauliai

9. Region Dolnoslezský

 

Junioři U18

1. Region Małopolský

2. Region Lodžký

3. Geležinis Vilkas Vilnius

4. Akademie Vairas SSG

5. Region Lubelský

6. Region Mazověcký

O Autorovi

Redakce

Další články autora