Co čekat od finále Gallagher Premiership

24. června 2021 (12:46)

SvětovéZpravodajství

Londýn 22. 6. 2021, Noel Younger (náš zahraniční zpravodaj) - Nedávno jsme byli svědky řady fascinujících ligových a pohárových zápasů Premiership, přičemž komentátoři některé označili za „nejlepší zápasy Premiership, jaké kdy viděli“. Stejně vzrušující utkání se očekává v sobotu, což bude fascinující konfrontace mezi dvěma velmi odlišnými kluby a týmy s výrazně odlišnými herními styly.

Harlekýni jsou po mnoho desetiletí na špičce anglického ragby. Hrají otevřenou expanzivní běhavou hru s ostrou útočnou formací, ale od svého vítězství v roce 2012 se nedostali do finále Premiership. Mohou však být také poměrně slabí v defenzivě, takže jsou náchylní dovolit soupeři pokládat; neboť se spoléhají více na svou útočnou hru a skórování než na bránění.

Exeter Chiefs postoupil přes několik úrovní anglické soutěžní struktury a dosáhl Premiership před 11 lety. Jsou současnými držiteli Poháru a vyhráli jej také v roce 2017. Jejich hra je velmi založena na držení míče a síle roje, i když mají také několik rychlých a efektivních běžců v zadních řadách, včetně internacionálů Angličana Jacka Nowella a skotského kapitána Stuarta Hogga.

Rozdíl mezi oběma týmy byl zjevný v semifinále. Harlequins začali velmi špatně a po 20 minutách prohrávali 0:28 (čtyři položení) s favorizovanými Bristol Bears, ale poté otočili hru, k čemuž pomohlo rychlé rozehrání trestného kopu jejich zkušenou mlýnovkou Dannym Care a později průbojná hra mladé útokovky Marcuse Smitha, takže na konci základního času bylo skóre 31:31. Během prodloužení se skóre znovu vyrovnalo na 36:36, než těsně před koncem Harlequins zaznamenali vítězný pokus.

Ve druhém semifinále mezi Exeterem Chiefs a Sale Sharks byla hra mnohem drsnější, dominovala v ní hra roje Exeteru se snahou co nejvíce držet míč, získávat území mauly a rucky, a buď skórovat přímo, nebo uvolňovat míč pro zadní řady, jejichž útoky zahrnovaly rychlé křižné kopy pro rychlá křídla. Když měli míč Sharks, útočná formace Chiefs byla vždy připravena rychle vyvíjet tlak na zadní řady Sale.

Další známkou rozdílu ve strategii v herní strategii obou týmů ukazuje nedávné ocenění Premiership Player of the year. To vyhrál Sam Simmonds číslo 8 Exeteru, který byl také nejlepším pokládačem Premiership v této sezóně s rekordními 20 pokusy. Jeho kolega backrow Dave Ewers byl třetí, mladá útokovka Harlequins Marcus Smith byla velmi těsně druhá. Smith se v této sezóně výrazně zlepšil a je nejlepším bodovačem Premiership v této sezóně s 278 body (z toho 8 položení). Je klíčovým prvkem úspěchu Harlekýnů.

Ewers a rojník Sam Skinner však nedávno dostali 4 týdenní zákaz pro nebezpečné souboje a nejsou schopni hrát ve finále, což může mírně oslabit sílu roje Exeteru, i když v semifinále to nebylo evidentní.

Konečný výsledek finále tedy může docela dobře záviset na tom, zda si rojníci Exeteru udrží míč, a jejich zadní linie vyvine takový tlak na zadní linii Harlequins, aby odepřely útoku Harlequins příležitost hrát jejich typickou hru a vytvářet šance ke skórování. Může to také záviset na tom, zda Harlekýni dokážou vyztužit svou obranu, zejména proti útočné hře rojníků Exeteru, zejména pak zisku a držení míčů z mlýnů a autových vhazování. Z hlediska individualit může taktika Exeteru dost záviset na tom, zda bude hrát Stuart Hogg (pro semifinále nebyl zařazen). Jeho útočný talent může dobře působit proti síle Harlekýnů v této klíčové oblasti.

Osobně bych byl rád, aby vyhráli Harlekýni, už jen proto, aby tak oslavili své vynalézavé a atraktivní ragby v této sezóně, ale to vůbec není v Gallagher Premiership Cup Final jisté.

O Autorovi

Redakce

Další články autora