Chvála dívčího ragby

25. července 2022 (23:06)

OstatníZpravodajství

Víkendové 5. místo osmnáctiletých dívek na mistrovství Evropy – po nedávném úspěchu žen – ukázalo zvláštnost našeho ženského ragby: přináší mnoho z mála. Neexistuje ani republiková ani regionální soutěž žákyň, natož kadetek nebo juniorek, přesto děvčata dosáhla svým umístěním i hrou skvělého úspěchu.

Hrají se sice turnaje dívek U15 a U17, ale s minimem informací. Třeba o výsledcích jarních turnajů v Bystrci, Babicích, Říčanech a Olomouci nevydala STK žen ani zmínku a samotní pořadatelé rozeslali výsledky jen z turnajů v Bystrci a Babicích. Podle dosažitelných výsledků se turnajů U15 zúčastňovaly týmy Strong Girls Velké Popovice, Rugby Babice, Mountfield Říčany a Severní Morava (Olomouc, Mariánské Hory, Havířov), u sedmnáctiletých Tatra Smíchov, Olymp Praha, Říčany, Severní Morava a Petrovice. Ovšem v obou kategoriích nepravidelně.

Takže dívčí ragby u nás žije díky obětavcům, kteří se o děvčata starají. Třeba Pavel Navrátil z Olomouce organizuje a trénuje tým Severní Moravy, Josef Bláha Strong Girls Velké Popovice a samozřejmě je tu řada dalších trenérů v klubech. Dívčí základna však není nijak silná, to dost limituje výběr talentovaných děvčat pro národní výběry kadetek a juniorek. Momentálně je ženské a dívčí ragby úspěšnější než ragby mužské, určitě si zaslouží ještě více pozornosti jak v klubech, tak v unii.

O Autorovi

Redakce

Další články autora