Bude místo Six Sevens Nations?

20. února 2020 (21:10)

SvětovéZpravodajství

(Daily Mail 8.2.2020) - Znáte to, někdo by chtěl něco tradičního a zaběhaného změnit a tak vypustí pokusný balónek, ve kterém navrhne nějakou úpravu, a rozpoutá diskusi, může to být první krok k budoucí změně. Takový pokusný balónek byl vypuštěn, Daily Mail přinesl stať o možném připojení Springboks k Six Nations a rozpoutal bouři. Redakce našich webových stránek napočítala přes 10 reakcí v různých internetových vydáních velkých deníků, reakce zemí SANZAR i trenérů a hráčů. Jako vždy, názory se různí, i když zatím převládá názor, že by to nebylo dobré řešení.

Sportovní redakce Daily Mail se dozvěděla, že jednání již nějakou dobu probíhají v zákulisí, a nyní existuje pocit, že je nevyhnutelné, aby Springboks zaujali místo v Six Nations od roku 2024. Jeden zdroj řekl našim novinám: „Věci, které nás přivedou do pekla, dostávají prostor,“ uvedli 8. února Chris Foy a Matt Hughes autoři článku „Jihoafrická republika se připojí k Six Nations po příštím mistrovství světa, protože se plánuje vytvoření sedmičlenné skupiny.“ Současně uvádějí: Rozumí se, že plán by v zásadě znamenal rozšíření šampionátu na sedmičlennou skupinu spíše než vstup do Jihoafrické republiky na úkor Itálie. To by vytvořilo tlak na již přetížený kalendář, ale odměny jsou příliš lákavé na to, aby byly ignorovány.

Mělo by to hluboký dopad. Jižní Afrika hraje šampionát jižní polokoule spolu s Austrálií, Novým Zélandem a Argentinou. Jejich odchod by zanechal propastnou díru, ale může to umožnit integraci Japonska, jehož úspěch na domácím mistrovství světa vedl k požadavkům na zařazení do jedné ze dvou pravidelných mezinárodních soutěží. V posledních měsících dokonce došlo ke spekulacím o vstupu Japonska a do Six Nations, ale zdroje Sportsmail tvrdí, že je to nepravděpodobné.

Předpokládá se, že Jižní Afrika přinese kapitálový vklad, který by zvýšil přijatelnost jejich přechodu do vrcholné evropské soutěže, a také by držitelé Poháru Webba Ellise Cupu zvýšili její prestiž. Připojení k Six Nations by jim navíc umožnilo sladit se s jejich vlastním časovým pásmem.

Zvýšilo by to také hodnotu televizních práv Six Nations, a to jak v Evropě, tak v jejich vlasti, přičemž časy zahájení by byly mnohem přitažlivější pro domácí publikum. Vzhledem k tomu, že soukromý kapitál touží přesunout Six Nations na satelitní televizi, příchod Springboků by dal na trh vzrušující nový produkt. Naproti tomu zájem o televizní práva Rugby Championship bez Jižní Afriky by rapidně poklesl, o to pochopitelně Nový Zéland nemá zájmem.

Ragby bylo vždy rozděleno podle hemisfér a to odsuzovalo Springboks při startu v Rugby Championship k vyčerpávajícímu cestování s důsledky jako je jet-lag. Na rozdíl od toho by lety do Evropy neznamenaly více než dvouhodinovou úpravu vnitřních hodin. Jihoafričtí hráči často vyjádřili svou touhu zapojit se do turnaje na severu. Mnoho jihoafrických hráčů zaměstnávají kluby v evropských ligách a zejména v Londýně je rozsáhlá jihoafrická komunita.

Dochází k rostoucímu posunu globální rovnováhy moci podél ekonomických linií, přičemž jižní unie se snaží zabránit exodu svých předních hráčů do Francie a Anglie. Nový Zéland upřednostňuje, aby si jejich hvězdy mohly užít lukrativního působení v Japonsku, což je pro integraci s Dálným východem logický krok. Naproti tomu Jižní Afrika již má v evropské soutěži Pro14 dva provinční týmy, spolu s týmy z Irska, Walesu, Skotska a Itálie a již nějakou dobu mají návrhy na užší vazby s Evropou.

Vedení Six Nations oznámilo podrobnosti, které spojí obchodní a mediální práva pro mistrovství mužů a žen, podzimní testy a další zápasy seniorů a hráčů do 20 let. Jednání o nových vysílacích právech se nyní mohou stát přitažlivější s Jihoafrickou republikou na palubě. (Společnost CVC jedná o zakoupení vysílacích práv, což může znamenat konec bezplatného sledování vrcholného ragby v televizi, o tom však příště, pozn.red.)

Příště také přineseme stručný přehled reakcí k možnosti „přestupu“ Springboks do Evropy, třeba Eddie Jones si myslí, že by k tomu nemělo dojít, Nový Zéland trvá na tom, že se to nesmí stát, a organizátoři turnaje říkají, že se nic neděje.

O Autorovi

Redakce

Další články autora