Austrálie se bojí o svou kandidaturu na RWC 2027

12. listopadu 2020 (20:13)

SvětovéZpravodajství

Vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách by mohlo mít vážné důsledky pro šance Austrálie vyhrát soutěž o pořádání mistrovství světa v ragby v roce 2027, bojí se Australané. O pořádání mistrovství se kromě Austrálie uchází i Rusko, které by využilo stadionů postavených pro MS 2018 v kopané. Světová organizace World Rugby stojí o to, aby se do kandidatury zapojily i Spojené státy, ty se zatím ke kandidatuře staví rezervovaně, ale vítězství Joe Bidena by mohlo situaci změnit, Biden je totiž bývalý ragbista.

Vítězství Joe Bidena v USA by mohlo stát Austrálii mistrovství světa

Jamie Pandaram and Julian Linden, News Corp Australia Sports Newsroom - 12. listopadu 2020

Vítězství Joea Bidena nad Donaldem Trumpem v amerických prezidentských volbách by mohlo mít vážné důsledky

Austrálie je považována za hlavního favorita, získala podporu federální vlády, ale vliv, který Rugby Austrálie (RA) kdysi měla na světové ragby, se téměř blíží nule.

Špatně promyšlená australská nabídka pořádat mistrovství světa v ragby žen v roce 2021 byla v roce 2018 kategoricky odmítnuta a RA ještě navíc vsadila na špatného koně, když podpořila Agustina Pichota v jeho neúspěšném pokusu svrhnout předsedu World Rugby Billa Beaumonta.

Vzhledem k tomu, že ragbyová mocenská základna je nyní pevně ukotvena na severní polokouli, není žádným tajemstvím, že World Rugby chce po ohromujícím úspěchu loňského turnaje v Japonsku uspořádat svou vrcholnou akci v každém případě v Severní Americe.

V USA startuje nově vytvořená profesionální liga MLR a přitahuje hráče a trenéry velkých jmen z celého světa. Minulý týden výkonný ředitel World Rugby Australan Brett Gosper otevřeně naléhal na americkou ragbyovou unii, aby podala nabídku, a prohlásil, že bude „velmi silným soupeřem.“ Neexistuje komerční trh jako ve Spojených státech, prohlásil Gosper. A Biden by mohl být tím jazýčkem na váhách, který vychýlí rovnováhu ve prospěch USA.

Zatímco Trump preferuje golf, Biden hrál v polovině 70 let na univerzitě zadáka a stále dění v ragby sleduje, protože je vzdáleným příbuzným irského reprezentanta Roba Kearneyho, který nedávno podepsal smlouvu  s australským týmem Western Force pro příští rok.

Když byl tehdejší americký viceprezident v roce 2016 na návštěvě Nového Zélandu, setkal se s hráči All Blacks a byl obdarován dresem č. 15. Později v témže roce zveřejnil tweet, ve kterém gratuloval Irsku, když po 111 let porazilo na Soldier Field v Chicagu All Blacks. Biden není prvním americkým prezidentem, který hrál ragby – Bill Clinton hrál během studia na Oxfordské univerzitě a George W. Bush byl zadákem Yaleovy univerzity.

Pokud by Biden, stane-li se prezidentem, podpořil americkou přihlášku, mohla by se ukázat neodolatelnou pro představitele World Rugby při hlasování o pořadateli mistrovství 2027.


 

Ragbyový fanoušek Biden se setkal s All Blacks

21. července 2016

Auckland (AFP) - Americký viceprezident Joe Biden žertoval, že je ve čtvrtek připraven hrát za All Blacks, když se nad ním během návštěvy Aucklandu tyčili hráči mistrů světa.

Foto: Joe Biden se setkal s All Blacks během cesty na Nový Zéland v roce 2016 Americký viceprezident Joe Biden dostává osobní rugbyový dres All Black od Jerome Kaino (vpravo) a Charlie Faumuina (AFP Photo / Chris McKeen)

„Nechci se nikoho dotknout, ale to je důvod, proč jsem přijel (na Nový Zéland),“ řekl Biden, když si potřásl rukou s Jerome Kainem a Charlie Faumuinou.

„Díky bohu, že jsem nehrál proti vám, když jsem hrával ragby, chlapi,“ řekl třiasedmdesátiletý mladík, když si připomněl doby, kdy byl na právnické fakultě štíhlým zadákem.

Biden uvedl, že se svým bratrem  v 70. letech navštívili Irsko, aby sledovali, jak All Blacks „nadělají spoušť“ v domácím týmu. Biden přijal dres zadáka číslo 15 se svým jménem a zavtipkoval: „Zavolejte trenéra, jsem připraven hrát.“

O Autorovi

Redakce

Další články autora