Ambice týmu musí být vždy nejvyšší

25. března 2019 (22:54)

KlubovéZpravodajství

Havířov 25.3.2019 - V neděli začínají české ragbyové soutěže mužů. Šestnáctka týmů se střetne v základní části 1. a 2.ligy o naději na zisk titulu či jen udržení pozic. Zeptali jsme se sportovního ředitele klubu a trenéra našeho mužstva Patrika Kovácse, jak je tým připraven.

V neděli začíná nová sezóna, na kterou se tým připravoval plné čtyři měsíce. Splnili hráči stanovené cíle, jsi s přípravou spokojen?

Příprava trvala opravdu dlouhé 4 měsíce a zdálo by se, že mužstvo musí být na novou sezónu dokonale připraveno. Sezona bude dlouhá a nesmírně náročná. První fáze ligy se hraje prakticky jen s jednou přestávkou. To znamená 7 zápasů za 8 týdnů. Příprava týmu je poměrně náročná už jen z hlediska rozložení týmu, komě havířovského základu je část hráčů z Olomouce a další část ze Žiliny. O přípravě hráčů Žiliny mám přehled, hráčům z Olomouce musím věřit, že se připravují dle rozpisu. Domácí hráči byly rozděleni do 4 tréninkových skupin, podle typologie hráčů a čtvrtá skupina se z různých důvodů připravovala individuálně. Na únorových kontrolních srazech jsem se mohl přesvědčit, že hráči jsou poměrně slušně připraveni.

Tým měl jediný přípravný zápas proti přijatelnému soupeři, jaké poznatky máš, pokud jde o kondici hráčů? A co technické a taktické aspekty hry?

Soupeř byl zvolen záměrně i podle stylu hry, kterou předvádí. Je podobná hře týmu v naší soutěži. Pro mě nebyl ani tak důležitý výsledek, jako předvedena hra, a tady jsem byl potěšen hlavně hrou ve čtvrté čtvrtině, kdy na hřišti byly „mladé pušky“ a soupeři prakticky nedovolily opustit jeho obranné území. Jen kvůli nezkušenosti dokázaly bodovat jen dvakrát. Ve třetí čtvrtině jsem dal příležitost předpokládanému základu, který je půl na půl složen ze starších zkušených hráčů a zkušenosti teprve sbírajících juniorů. A tam se naše síly ukázaly naplno, když jsme za 20 minut sedmkrát položili.

Samozřejmě jsem viděl i spoustu nedostatků, jak herních, tak taktických a je jen škoda, že nový trenér Slovenské reprezentace odřekl přípravný zápas a nemám tudíž možnost porovnání, jestli jsme dostatečně zapracovali na nedostatcích. Bohužel, to nám ukáže až první ostrý zápas.

Pracuješ na nějakých nových taktických variantách?

Snažím se od loňského jara vštípit týmu nový herní systém. Momentálně se nacházíme ve druhém taktickém bloku ze čtyř, takže nás ještě čeká dost práce. Chceme hrát rychlé celoplošné ragby s důrazem na práci a pohyb v prostoru a do prostoru.

Jaké jsou vůbec ambice týmu?

Ambice týmu musí být vždy nejvyšší (smích). Cíl pro jarní část je jasný: postoupit do nadstavbové podzimní části 2. ligy. Do té sestoupí 7. a 8. tým 1. ligy a zůstane 1.-4. tým 2. ligy po základní části a budeme tak mít možnost konfrontace s týmy z vyšší soutěže. A pak se uvidí...... Můj osobní cíl je pokusit se postoupit do 1.ligy. Ale cesta to bude těžká a budeme potřebovat i trochu toho štěstíčka.

První utkání hrajeme proti relativně slabším soupeřům, víš o nich něco bližšího a připravuješ mužstvo na tyto zápasy s nějakou specifickou taktickou variantou?

Musím tě trochu poopravit, už ve 2. kole jedeme do Přelouče, a to je favorit 2. ligy. Iuridica se může zdát jako soupeř na úvodní rozehrání, ale při naší poslední vzájemné konfrontaci před dvěma roky jsme vyhráli poměrně těsně 44:31 a zápas byl velice náročný. Z dnešního kádru v tom zápase hrálo 12 hráčů.

Ten zápas nemůžeme brát ani jako přípravu na Přelouč, protože mají jiný herní systém a dynamiku akcí a ve hře kladou důraz na jiný prostor. My abychom naplnili stanovené cíle, musíme získat do tabulky 5 bodů a o postupu může rozhodovat i skóre. A nezapomeňme, že na podzim jsme měli problém skórovat.

Máš už v hlavě sestavu na nedělní zápas?

Sestavu samozřejmě v hlavě mám. Momentálně pracuji s 32 hráči, ale na soupisce může být jen 23, úterní trénink rozhodne.