Keltská liga Pro 14 se mění na United Rugby Championship

24. září 2021 (23:35)

SvětovéZpravodajství

Dnes začíná staronová soutěž, která nesla názvy Keltská liga, Pro 12, Pro14, Guinness Pro 14 a Pro14 Rainbow Cup, ale letos už pod novým názvem United Rugby Championship. K původně Keltské lize (Celtic League), která vznikla z důvodu, že ani ve Walesu, ani ve Skotsku nebylo dost natolik výkonnostně vyspělých a bohatých klubů, aby mohly vytvořit národní profesionální ligu, časem přibyly italské a naposledy jihoafrické kluby a s tím se měnil i název soutěže.

Nově soutěž zahrnuje 16 týmů: Irsko (4) Connacht Rugby (Galway), Leinster Rugby (Dublin), Munster Rugby (Limerick), Ulster Rugby (Belfast), Wales (4) Newport Dragons, Cardiff Rugby, Swansea Ospreys, Llanelli Scarlets, Skotsko (2) Edinburgh Rugby, Glasgow Warriors, Itálie (2)  Benetton Rugby (Treviso), Zebre Rugby Club (Parma), Jižní Afrika (4) Cell C Sharks (Durban), DHL Stormers (Cape Town), Emirates Lions (Johannesburg) a Vodacom Bulls (Pretoria).

Týmy jsou rozděleny do čtyř skupin: irské (Irish Shield), velšské (Welsh Shield), jihoafrické (South African Shield) a skotsko-italské. Odehrají 6 zápasů ve skupině – doma a venku) a zbývajících 12 zápasů budou hrát bez odvet 6 doma a 6 venku.

Kromě skupinové tabulky se povede i celková tabulka a prvních osm týmů se bez ohledu na regionální skupinu kvalifikuje do čtvrtfinále play-off. Vítězové regionálních skupin mají zaručen postup do Heineken Championship a celkově do Poháru mistrů postoupí podle složitého systému 8 týmů, zbývajích 8 by mělo startovat v Challenge Cup.

1. kolo

Zebre Rugby Club – Emirates Lions 
Benetton Rugby – DHL Stormers 
Ulster Rugby – Glasgow Warriors
Cardiff Rugby – Connacht Rugby
Edinburgh Rugby – Llanelli Scarlets
Linster Rugby – Vodacom Bulls
Munster Rugby – Cell C Sharks
Newport Dragons – Swansea Ospreys

Výsledky budeme přinášet v pravidelném týdenním přehledu výsledků „Ragbyový víkend.“

O Autorovi

Redakce

Další články autora