Zemřel Jacques Rogge

30. srpna 2021 (00:57)

OstatníZpravodajství

Zemřel ragbista a bývalý předseda MOV Jacques Rogge

(29. 8. 2021 - zpráva MOV) Mezinárodní olympijský výbor (MOV) s velkým smutkem oznamuje odchod bývalého prezidenta MOV hraběte Jacquese Roggeho. Bylo mu 79 let.

Původním civilním povoláním byl Rogge chirurg ortopéd a měl také titul ze sportovní medicíny.

V letech 2001 až 2013 byl Rogge osmým prezidentem MOV, poté se stal čestným prezidentem.

Rogge byl dlouholetý  úspěšný sportovec, byl belgickým ragbyovým šampionem a deset krát reprezentoval svou zemi v národním týmu. Byl 16násobným belgickým šampionem a mistrem světa v plachtění. V letech 1968, 1972 a 1976 se zúčastnil tří ročníků olympijských her ve třídě Finn.

Po kariéře sportovce se stal předsedou Belgického a Evropského olympijského výboru a v roce 2001 byl zvolen předsedou MOV. Po svém předsednictví MOV působil také jako zvláštní vyslanec pro mládež, uprchlíky a sport při OSN.

Současný prezident MOV Thomas Bach vzpomíná: "Jacques  rád pobýval mezi sportovci, miloval sport a a tuto vášeň předával všem, kteří ho znali. Jeho radost ze sportu byla nakažlivá. Byl to vynikající prezident, který pomáhal modernizovat a transformovat MOV. Bude vzpomínán zejména za prosazování mládežnického sportu a za organizaci olympijských her mládeže. Byl také nelítostným zastáncem čistého sportu a neúnavně bojoval proti zlu dopingu."

O Autorovi

Redakce

Další články autora