Rugby Championship: Zprávy SANZAAR

12. srpna 2021 (11:26)

SvětovéZpravodajství

Rugby Championship, jak už bylo nejednou řečeno či napsáno, je největší ragbyovou událostí jižní polokoule a je na podobné úrovni jako Six Nations na polokouli severní, proto si zaslouží zvýšenou pozornost. Ostatně k takovému závěru dospěla i sportovní redakce ČT. Naše webové stránky se věnují této soutěži od počátku existence portálu, protože ať na to můžeme mít rozdílné názory, hra na jižní polokouli je rychlejší, dynamičtější a zábavnější. Ostatně postavení hlavních protagonistů soutěže na prvním a druhém místě světového žebříčku to jasně dokládá.

V každém případě naše redakce chce Rugby Championship co nejvíce přiblížit všem zájemcům a soustředit všechny relevantní informace o turnaji.

Potvrzení zápasů Austrálie proti Novému Zélandu

Po rozhodnutí novozélandské vlády pozastavit cestování mezi Novým Zélandem a Austrálií na osm týdnů od pátku 23. července, provedl řídicí orgán soutěží Super Rugby a The Rugby Championship (TRC) SANZAAR (South Africa, New Zealand, Australia, Argentina Rugby) změny plánu zápasů a potvrzuje termíny a místa konání prvních čtyř zápasů.

SANZAAR pokračuje ve spolupráci se zúčastněnými zeměmi na stanovení termínů zbývajících zápasů a v pravý čas tyto termíny potvrdí.
Podle revidovaného programu utkání Austrálie po prvním zápase Bledisloe Cup s Novým Zélandem 7. 8. zůstala v Aucklandu a tuto sobotu 14. srpna bude hrát s All Blacks na stejném místě 2. utkání letošního Bledisloe Cup a současně 1. kolo TRC. Oba týmy pak odcestují do Perthu, kde v sobotu 28. srpna na stadionu Optus sehrají odvetný zápas.

Zápasy Jižní Afriky proti Argentině zůstávají podle plánu a oba se budou hrát v Port Elizabeth 14. a 21. srpna.
Vzhledem k přetrvávajícím cestovním omezením, která existují mezi Austrálií a Novým Zélandem, SANZAAR potvrzuje, že dva zápasy TRC Nový Zéland versus Argentina, které se měly hrát na Novém Zélandu, se nyní budou hrát v Austrálii.
SANZAAR spolupracuje s Rugby Australia a dalšími účastníky soutěže na podrobnostech těchto dvou zápasů a potvrdí jejich termíny a místa konání spolu se zbývajícími zápasy.
Generální ředitel SANZAAR Brendan Morris vydal k problémům s termíny místy utkání následující prohlášení:

"Pandemie nás opět postavila před výzvu, pokud jde o náš plán zápasů, ale těší nás, že bylo nalezeno řešení pro dva zápasy Austrálie versus Nový Zéland navzdory omezením cestování mezi oběma zeměmi. Týmy All Blacks a Wallabies hrály o minulém víkendu v Aucklandu o Bledisloe Cup a druhý zápas v sobotu 14. srpna bude úvodním kolem šampionátu.
Nový Zéland pak odcestuje do Austrálie k odvetnému zápasu, který bude v Perthu v sobotu 28. srpna. Uvědomujeme si, že je to o týden později, než bylo původně plánováno, a že pro fanoušky v Perthu vznikl problém se vstupenkami, ale pandemie a změna vládních zdravotních a cestovních předpisů, které jsou nyní zavedeny, náš úkol ztěžují. SANZAAR také chápe zklamání fanoušků ve Wellingtonu, kteří nyní kvůli přeplánování přijdou o zápasy Nového Zélandu proti Austrálii a Novému Zélandu proti Argentině."
Nyní se věnujeme zbývajícím osmi plánovaným zápasům. Nadále sledujeme pandemické předpisy a předpisy vlád a zdravotnických autorit a v současné době pracujeme na několika možnostech pro zápasy, u kterých ještě nebyl stanoven přesný termín, pokud budou vyžadovány nějaké změny, včetně zápasů Nového Zélandu proti Argentině. SANZAAR děkuje svým členským národním uniím a vládním agenturám, s nimiž dosud spolupracuje, za jejich pomoc a flexibilitu a těší se na potvrzení míst a termínů zbývajících zápasů v blízké budoucnosti," dodal Morris.

2021 Rugby Championship Match Schedule 

Sat 14 August: New Zealand v Australia* at Eden Park, Auckland 
Sat 14 August: South Africa v Argentina at Nelson Mandela Stadium, Port Elizabeth
Sat 21 August: Argentina v South Africa at Nelson Mandela Stadium, Port Elizabeth
Sat 28 August: Australia v New Zealand* at Optus Stadium, Perth
TBC: New Zealand v Argentina [to be played in Australia]
**South Africa v Australia [scheduled 12 Sept, SCG, Sydney]
**Australia v South Africa [scheduled 18 Sept, Suncorp Stadium, Brisbane]
TBC: Argentina v New Zealand [to be played in Australia]
**New Zealand v South Africa [scheduled 25 Sept, Forsyth Barr Stadium, Dunedin]
**Australia v Argentina [scheduled 25 Sept, McDonald Jones Stadium, Newcastle]
**South Africa v New Zealand [scheduled 2 October, Eden Park, Auckland]
**Argentina v Australia [scheduled 2 October, GIO Stadium, Canberra]

(* Bledisloe Cup matches; ** schedule subject to change due to government/health authority pandemic regulations; TBC - to be confirmed)

Rugby Championship a globální změny pravidel 2021

(Upraveno)

Letošní soutěž se bude řídit změnami pravidel, jak je Výkonný výbor World Rugby zavedl celosvětově pro soutěže, které začínají 1. srpna 2021 nebo později:

¤ 50:22: o kopech z vlastní poloviny do autu ve dvaadvacítce soupeře.

¤ Výkop z brankové čáry: o případech, kdy bude následovat výkop z brankové čáry - úprava pravidla 12 a 21.16.

¤ Létající klín: o zákazu použít při akci pick and go svázání tří hráčů k proražení obrany.

¤ Podpora, připojení 1 hráče: o pravidlech podpory hráče, který jde do kontaktu se soupeřem.

¤ Nebezpečné praktiky čištění v rucku: sankce za čištění v rucku, které cílí na dolní končetiny soupeře a další nebezpečné způsoby čištění.

Podrobné vysvětlení je k dispozici na: https://www.world.rugby/the-game/laws/global-law-trials zahrnuje podrobnosti, záměr, odkazy na pravidla a videa s příklady.
Mimo to World Rugby schválil žádost SANZAAR o možnost používat náhradu za vyloučeného hráče (červená karta) po 20 minutách, jak je zvykem c soutěžích Super Rugby v šampionátu 2021 a v zápasech Bledisloe Cupu.

Pokud hráč obdrží trest vyloučení (červenou kartu), může být po 20 minutách nahrazen jiným hráčem. 20 minut od doby, kdy je hráč červenou kartou, do doby, kdy může být nahrazen, se měří jako "herní čas," tedy počítá se čistý čas, jako je již zaveden pro hráče se žlutou kartou na trestné lavici (počítání času trestu se řídí čistým časem hry).

Pokud hráč obdrží druhou žlutou kartu a tedy automaticky červenou po druhé žluté, platí stejné 20 minutové pravidlo pro náhradu jiným hráčem. Hráč, který byl střídán takzvaně takticky, se může vrátit na hřiště a nahradit hráče s červenou kartou.

Hráč s červenou kartou se nemůže za žádných okolností vrátit zpět do hry.

O Autorovi

Redakce

Další články autora