2. liga: Palec nahoru

6. května 2019 (00:42)

KlubovéZpravodajství

Ostrava 5.5.2019 - Sokolové z Mariánských Hor utrpěli v průběhu jarní části 2. ligy dva stovkové debakly, ale to vůbec neznamená, že by zápas s nimi mohl být nějakou jarní procházkou, ostatně v průběhu utkání s naším týmem to několikrát předvedly. Oba týmy zahrály tak, že několikrát padesátku diváků v zimním počasí rozehřály víc než čaj s rumem. Až na dost velký počet ošetřování se hrálo v dobrém tempu a souboj o udržení 2. ligy a také o Slezský kylof byl napínavý od začátku do konce.

Foto Ondřeje Klody v náhledu: Kapitán týmu Lukáš Macháček pokládá jednu z pětek Havířova

TJ Sokol Mariánské Hory – RC Havířov 20:53 (15:24)

Pětky 3:9 * KP 1:4 * TK 1:0 * DG 0:0 * rozhodčí Hana Erika Radochová – Chris Kuettner * ŽK Kratochvíl (MH) – Walek, Kovács (HAV) * 50 diváků

Body: Kratochvíl 5, Šmíd 5, Bubela 5, Juchelka 5 (1KP,1TK) – Sittek 10 (2P), Barabáš 10 (2P), Walek 8 (4KP), Macháček 5, Hladík 5, Titěra 5, Lamač 5, Trtek 5

Havířov: 1 Macháček, 2 Kovács (20 Lamač 60ʾ), 3 Musil (18 Miarka 63ʾ), 4 Aberle, 5 Titěra, 6 Wardas, 7 Kokinda (19 Lička 58ʾ), 8 Indrák (16 Fajkus 40ʾ) – 9 Trtek, 10 Walek – 11 Sittek, 12 Hladík (17 A.Kloda 40ʾ), 13 Barabáš, 14 Regec (21 Peter 68ʾ) – 15 Uhlíř

Naši začali nečekaně aktivně, útočně, během 10 minut položili dvě pětky. Cenné je, že zjevně dodržovali určenou koncepci hry, měli tah dopředu, hledali slabší místa v obraně domácích a nacházeli je. V útočné fázi se týmu nedá nic vytknout, vycházelo prakticky všechno, už dlouho jsme nepoložili 9 pětek. Něco samozřejmě jde na vrub slabší ostravské obraně, ale ta povolovala právě pod tlakem našich. Třeba po chytrém Walkově diagonálním kopu pro křídlo zhruba ve 22. minutě, který byli domácí nuceni vnést a přiklepnout ve svém brankovišti. Po opakovaných mlýnech přišlo rychlé rozhození na Richarda Hladíka a ten nezadržitelně prošel. Podobně Leon Sittek při svých několika atacích přiváděl domácí obránce do úzkých, kryli ho dva tři, a stejně jim dvakrát prošel. Výborně šturmovali ostravskou obranu i další – zvláště Roman Barabáš a Dominik Wardas.

Dan Walek                                                                               Foto Ondřej Kloda

Jestliže útočná fáze byla na jedničku, o obraně se to rozhodně říci nedá, ne že by byla zcela pasivní a vyčkávající, ale také není natolik aktivní, aby soupeři zavřela útočný prostor, z toho třeba ostravští rychlíci vytěžili dvě pětky, když měli dostatek prostoru pro rozběhnutí a navíc, když několik našich nesložilo, nechali si je projít pod rukama. Na druhé straně je třeba ocenit obranné činnosti mladých hráčů zadních řad – především Romana Barabáše, Dominika Wardase a také o něco staršího a zkušenějšího Jana Uhlíře – zabránili řadě průniků Ostravských. Z hlediska taktických obranných činností je přetrvávajícím problémem, že se tým vrací do obranných pozic liknavě a soupeř pak má možnost útočit do oslabené obrany.

Roman Barabáš                                                                          Foto Ondřej Kloda

Naše hráče několikrát trochu rozhodila rozhodčí Hana Erika Radochová, která možná až příliš úzkostlivě posuzovala hru v seskupeních a dost oba týmy trestala. Nedá se jí ovšem vytknout žádné podstatné pochybení, které by ovlivnilo výsledek, jednu metrovou přihrávku dopředu a potrestání vazače Pavla Indráka, za to že se odvázal a sebral na konci mlýna míč, můžeme přičíst jinému úhlu pohledu.

Mety, kterou trenér Patrik Kovács vytyčil, účast v nadstavbové části 2. ligy, tým dosáhl, palec nahoru! Pokud by se mužstvo podobně jako dnes vytáhlo i ve zbývajících dvou zápasech, docela určitě by nabralo potřebné sebevědomí do druhé části soutěže, tam už narazí na silné týmy, které spadnou z první ligy.

Slezský kylof obhájili pro rok 2019 naši hráči, trofej přebírá z rukou předsedy klubu Radomíra Klody kapitán týmu Lukáš Macháček

Trenér Patrik Kovács komentuje utkání:

Do zápasu jsme vlétli výborně a tak, jak jsme si řekli. Soupeř se prakticky dostal k míči až po obdržení první pětky. Trochu nás přibrzdilo zranění Pavla Indráka a přenechali jsme iniciativu domácím. Dnes jsme hráli nejhezčí ragby v čase, kdy jsme hráli o 13 hráčích. Trochu hluchou pasáž jsme si vybrali na přelomu poločasů od 30. do 50. minuty. Jednoznačně dnes rozhodlo to, že jsme více chtěli a i hráči, kteří normálně v zápase nejsou moc výrazní, převzali na sebe zodpovědnost a ukázali, že i oni můžou rozhodovat zápasy. Konečně jsme hráli výčet do prostoru a nechodili zbytečně do kontaktů. Musíme ale zapracovat na udržení aktivity celých 80 minut a na dostupování obranné formace do dobrého obranného postavení. Dnes se ukázala kvalita útoku, kdy pokládali převážně útočníci. Cíl pro jarní část jsme splnili a můžeme se soustředit na další kroky a výzvy...