2. kolo Six Nations: Zajímavosti a postřehy

16. února 2022 (21:27)

OstatníSvětovéZpravodajství

V náhledu: Antoine Dupont s transparentem, který dvěma dětem zabavila pořádková služba na Stade de France, více v článku...

Nemá význam popisovat průběh zápasů a vracet se k výsledkům utkání, zasvěcené reporty najdeme na stovkách webových portálů, proto se budeme zaměřovat na některé zajímavosti a názory na odehrané zápasy a také na další věci okolo.

Dupont na presidenta

Známe to i z Česka, kde se tu a tam lidé některou z celebrit pasuje na prezidenta, stalo se to třeba hokejovému brankáři Haškovi po Naganu. V sobotním utkání proti Irsku se hodinu před začátkem utkání v hledišti Stade de France objevila cedule s nápisem „Dupont President,“ to Anatol (12 let) a Augustin (11 let), kteří doprovázeli svého otce na utkání Francie v. Irsko, si doma připravili transparent, kterým vyjadřovali svůj vztah k držiteli titulu Světový hráč roku 2021. Ceduli zabraly kamery, všimla si toho bezpečnostní služba stadionu a zakročila – transparent klukům zabavila, neboť by to mohlo být bráno jako „politické poselství."

Agenti bezpečnostní služby informovali otce, že transparent vydají po zápase. „Děti byly trochu zklamané, nechápaly to. Pak začal zápas a kluci se věnovali hře,“ komentoval událost otec kluků Paul, novinář, který věc zveřejnil na Twitteru. Francouzská federace reagovala rychle a prohlásila, že bere záležitost do vlastních rukou. Ale když se rodina vydala transparent hledat, už nebyl k nalezení, ale brzy na smartphonu zjistili, že je v rukou nejlepšího hráče na světě!

Skončilo to dobře, Paul je ale ohromen tím, jak rychle to šlo. "I když to všechno pravděpodobně začalo špatným rozhodnutím ve špatnou chvíli, ukazuje to, jaké dnes existuje hyperkorektní klima," říká, „před pár lety by se to nestalo." I když je pravda, že svého času davy na Champs-Élysées skandovaly " Zidane na prezidenta," ale to nebylo nikdy považováno za opravdovou výzvu, aby mistr světa z roku 1998 fotbalista Zinedin Zidane usedl v Elysejském paláci.

Francouzská federace to ale napravila nejlépe, jak jen mohla, tím, že pravděpodobně splnila největší přání obou bratrů a předala jejich výtvor samotnému Antoine Dupontovi, který s ním pózoval v šatně. Chytrý tah, který vyjasnil tváře těchto dvou dětí: "Byli v sedmém nebi," komentoval krok FFR otec Pavel s úsměvem.

Gabin Villière nenastoupí proti Skotsku

Podle francouzských medií utrpělo křídlo Toulonu a les Bleus Gabin Villière v sobotním zápase proti Irsku zlomeninu nosních kůstek a zcela určitě nenastoupí v utkání 3. kola Six Nations. O volné místo by se pravděpodobně mohli „poprat“ Matthis Lebel a Donovan Taofifenua. Vynechá tedy zápas ve Skotsku 26. února, ale mohl by se vrátit už do dalšího utkání proti Walesu 11. března.

Gabina Villièra si pamatujeme jako trojnásobného pokládače z letošního úvodního utkání Francie s Itálií. Villière má za sebou kariéru v sedmičkové reprezentaci Francie (2017-2019) a od roku 2020 hraje za reprezentační XV Francie.

Francie U20 v Irsko U20: Bolestné ragby – pro diváka

Čas od času se nějaký ragbyový zápas nepovede, o tom by mohli v klubech vyprávět, ale pokud se nepovede zápas na skoro vrcholové úrovni, pak to za zmínku stojí. Na mistrovství světa v Japonsku se podobný zápas odehrál v semifinále mezi Walesem a Jižní Afrikou, nestál za nic. Podobné to bylo v utkání 2. kola mládežnických XV v pátek. Řada špatných řešení a chyb, ztráty míčů a zase zisky po chybách protistrany. Pokud herní sekvence hraná rukama trvala déle než 15 vteřin, byl to zázrak. Ustavičné mlýny, rucky, box kicky, trestné kopy, autová vhazování a mauly. Skotská rozhodčí Hollie Davidson se mohla upískat. Pozorovat takový zápas se téměř rovná masochismu, byl to skutečně bolestivý zážitek. Šest minut před koncem, za stavu 16:10, je potrestán druhořadník Francie Samuel M'foudi za chybu v autovém vhazování a od té chvíle až do konce drží míč Irové. V posledních čtyřech minutách Francouzi odolávali tlaku soupeře po opakovaných ofsajdech a jiných chybách a trestných kopech do autu, vhazováních a maulech. Nakonec v poslední minutě se nepřetržité ztékání brankoviště Irům povedlo, vyhráli o bod a udrželi si první místo.

Nejlepší ženské rozhodčí řídí Six Nations U20

World Rugby přijal závazek poskytnout rozhodčím před všemi hlavními světovými turnaji nejvyšší možnou úroveň přípravy. Proto byla jmenována skupina ženských rozhodčích, které se budou připravovat na odložené mistrovství světa 2021, které proběhne na Novém Zélandu od 8. října do 12. listopadu 2022. Vybrané rozhodčí se „cvičí“ v turnaji Six Nations U20.

Anglická rozhodčí Sara Cox (na snímku vpravo) a Italky Maria Beatrice Benvenuti a Maria Giovanna Pacifico rozhodovaly úvodní zápas 4. února mezi Irskem a Walesem v Corku. Sara Cox, Aurelie Groizeleau (Francie) a Hollie Davidson (Skotsko) byly hlavními rozhodčími zápasů 2. kola.

Také v dalších kolech dostanou ženské rozhodčí příležitost, ale nebudou to jen ženy, šanci dostanou i rozhodčí muži sam Grove-White (Skotsko), Damian Schneider (Argentina) a Ian Tempest (Anglie). Příležitost k rozvoji dostanou dále talenti mezi rozhodčími Precious Pazani ze Zimbabwe, Ital Frederico Vedovelli a Gruzínci Shota Tevzadze a Saba Abulashvili.

Aurelie Groizeleau si poradila s anglickými zdravotníky

Na samém konci zápasu, který přinesl historické vítězství Itálie U20 nad Anglií U20 6:0, si francouzská rozhodčí Aurélie Groizeleau zachovala chladnou hlavu a postavila se anglickým zdravotníkům, kteří se dožadovali, aby nehleděla na protokol o otřesu mozku HIA a zrušila své rozhodnutí o odeslání Deago Baileyho k vyšetření poté, co Bailey po výskoku a dopadu na hlavu zůstal ležet groggy. Groizeleau se ovšem nedala zviklat oznámením anglického fyzioterapeuta, že hráč "je v pořádku" a že může pokračovat "bez problémů". Ale francouzská rozhodčí akceptovala doporučení nezávislého lékaře utkání a zdravotníky poslala na jejich místo.

Ellis Genge poskytl Sebastianu Negrimu první pomoc

Sebastian Negri narazil hlavou při utkání Itálie v. Anglie na Stadio Olimpico do Nicka Isiekwe a po kontaktu upadl do bezvědomí a začal se dusit. Naštěstí byl  poblíž Ellis Genge: "Slyšel jsem, jak se dusí, tak jsem mu dal facku, abych zjistil, jestli zareaguje," řekl Genge. "Ale dusil dál, takže jsem nevěděl, jestli mu nezapadl jazyk – proto jsem se ho snažil převalit na bok.

"Nejsem žádný znalec medicíny, ale jsem si docela jistý, že v takovém případě je třeba zraněného dát do stabilizované polohy, takže jsem se o to pokusil. Zdravotníci se ale rychle chopili své práce, tak jsem se už do toho nepletl.“

"Je to hrozné, když se to stane. Osobně Seba moc dobře neznám, ale spousta mých přátel s ním hrála na Hartpury College a zřejmě je to milý chlapík. Když jste na hřišti, myslíte si, že ragby je vše, a konec, ale určitě jste rychle přivedeni zpět na zem a uvědomíte si realitu, když se něco takového stane."

Negri použil sociální média, aby poděkoval Gengemu za jeho rychlou intervenci: “Thank you so much @EllisGenge appreciate all you did. You are a top man. All good this side and feeling a lot better wishing you and all the @EnglandRugby lads all the best for the rest of the @SixNationsRugby. Catch up with you soon, Safe travels back home today,” napsal Negri na Twitteru.

Sestava 2. kola Six Nations podle Planet Rugby

1 Cyril Baille (Francie); 2 Ryan Elias (Wales); 3 Tadhg Furlong (Irsko); 4 Adam Beard (Wales); 5 James Ryan (Irsko); 6 Maro Itoje (Anglie); 7 Josh van der Flier (Irsko); 8 Gregory Alldritt (Francie) – 9 Jamison Gibson-Park (Irsko); 10 Marcus Smith (Anglie) – 11 Gabin Villière (Francie); 12 Sione Tuipulotu (Skotsko); 13 Owen Watkin (Wales); 14 Darcy Graham (Skotsko) – 15 Melvyn Jaminet (Francie)

O Autorovi

Redakce

Další články autora