10 let cvičíme s dětmi mateřských školek

25. září 2021 (01:37)

Cvičení MŠZpravodajství

Havířov 24. září 2021 (MR) - Klubová škola ragby slaví malé výročí, v roce 2011 poprvé zahájila cvičení pro děti havířovských mateřských škol s využitím ragbyových prvků. Klub vycházel z anglického projektu Rugby Tots (ragby pro prcky) a setkal se ohromným zájmem. „Zvažoval jsem co dělat s malým zájmem dětí o ragby,“ říká autor nápadu sekretář klubu Karel Gaman, „poohlédl jsem se po zahraničních vzorech a našel jsem ideální projekt Rugby Tots, což je v podstatě ragbyová přípravka pro nejmenší děti od tří a půl do 6 let. Ideální pro nás, pokud budou mít školky zájem. A měly,“ dodává koordinátor cvičení.

„Ovšem tento dlouhodobý projekt má havířovské ragby ještě jeden účel, je to doslova mise: nejen zlákat děti a mládeže pro ragby, ale i těm, kteří nikdy ragby hrát nebudou, hru alespoň přiblížit. Jde o to, aby děti v budoucnu měly o ragby povědomí, nepovažovaly ho za ten divný sport, co si tam lidí lámou kosti a válejí se po zemi, jak je ragby zafixováno v mysli řady dospělých a kupodivu i vzdělaných a inteligentních lidí,“ neskrývá i další smysl cvičení muž, který je u havířovského ragby pětapadesát let.

Cvičení nejčastěji podporuje Nadační fond Veolia

„Zatímco v Británii je to už velké podnikání, zájemci o založení Rugby Tots si kupují franšízu a pak školu ragby pro nejmenší provozují na komerční bázi – rodiče musejí za cvičení platit – u nás jsme samozřejmě nemohli chtít, aby nám školky nebo rodiče platili, to by se asi nikdo nepřihlásil. V Británii také společnosti Rugby Tots mají profesionální trenérský a cvičitelský aparát, u nás vyhledáváme podporu u sponzorů,“ přibližuje Karel Gaman způsob, jakým klub zajišťuje financování devítiměsíčního cyklu cvičení, „zatím nejčastějším sponzorem byl Nadační fond firmy Veolia, která tak podporuje aktivity svého zaměstnance Radka Sittka (na snímku), podpořil nás dotací i magistrát nebo firma Residomo, která donedávna spravovala havířovské byty.“

Ale cvičení pro děti mateřských škol nevyužívá jen prvků ragbyové přípravy, rozsah cvičení je mnohem širší a zaměřuje se na rozvoj pohybové koordinace a obratnosti. To podstatné je, že děti cvičení baví a těší se na ně. Ostatně zaskotačit si ve velké tělocvičně je něco jiného než cvičení v mnohem menší třídě ve školce. A je tu ještě jeden důležitý moment – cvičení vedou muži, což je pro děti, které se ve výchovném a výukovém procesu setkávají převážně se ženami, také důležitá změna.

O Autorovi

Redakce

Další články autora