World Rugby chce méně náhradníků

6. července 2020 (18:16)

NezařazenéSvětové

(Podle Britských medií) - Prezident World Rugby Bill Beaumont hodlá využít nucené zápasové přestávky a chce dosáhnout pokroku ve snaze prosadit snížení počtu náhradníků. Tento bývalý kapitán anglického národního týmu, podpořil návrh na změnu pravidla, která by znamenala návrat k výměnám pouze zraněných hráčů. Navázal tak na podněty, se kterými přišel bývalý mlynář Anglie a Lions Brian Moore v jednom rozhovoru už v roce 2017. V poslední době, lépe řečeno po mistrovství světa 2019, se téma vrátilo, a nastolil je anglický trenér Eddie Jones, kterého podpořil fenomén mezi světovými rozhodčími Velšan Nigel Owens.

Důvodem snah o snížení počtu náhradníků je údajně větší bezpečí hráčů tím, že se sníží intenzita a dopad fyzických střetů ve hře. Argument zní, že se sníží počet kolizí s těžkými následky, které mohou vyplynout z nástupu čerstvých hráčů, kteří bojují s unavenými.

Beaumont na začátku roku řekl: „Bojím se, že ragby se stalo hrou pro velké lidi. Máte hráče, kteří hrají pouze 50 minut kvůli střídání. Za starých časů se v posledních 20 minutách hry otevřela, protože do ní vstoupila únava. Ale teď únava nepřichází, kvůli masovému střídání." Profesionální týmy mají povoleno střídat osm hráčů a Beaumont míní, že výsledky ovlivňují „silnější lavičky.“

Owens, nejslavnější rozhodčí na světě, se připojil k debatě, a říká, že s menším počtem náhradníků by hráči museli být menší a lehčí, a to by podle něho snížilo dopad vzájemných střetů. „Snížení počtu obřích čerstvých hráčů vstupujících na pole proti unaveným soupeřům, by učinilo ragby bezpečnějším,“ prohlásil v rozhovoru pro Rádio 4, „velcí a silní hráči mají tendenci běžet přímo na soupeře spíše, než se snažit projít kolem nich,“ odůvodnil svůj názor.

A tady, jak se zdá, je zakopaný pes. Řeči o snížení počtu střídačů se objevily po mistrovství světa v Japonsku: „Na třetím titulu Springboks mělo podíl jejich 'bomba družstvo' ze šesti fyzicky skvěle vybavenými náhradníky pro roj,“ podotýkají britská media, „to oni hráli klíčovou roli v posledních fázích jejich triumfu 19:16 nad Walesem v semifinále a pomohli rozbít Anglii ve finále 32:12“ a přinášejí i několik dalších příkladů z mistrovství světa.

Byl by to velký krok zpátky

Tolik britská media. Ovšem těžko si lze představit, že by ragby šlo cestou veslování a rozdělilo se na těžší a lehčí kategorii. Těžko si představit, že by se například do pravidel implementovala hranice pro váhu mlýnů třeba na 700 kilogramů.

Další výhradou musí být právě obava o zdraví hráčů, přece kvůli tomu se zvyšoval počet náhradníků, kvůli tomu jsou v každém týmu tři i čtyři náhradníci pro první řadu, ve které jsou hráči vystaveni enormní zátěži i enormnímu nebezpečí zranění při nestabilních mlýnech. Ne nadarmo se uvádí, že počet zranění ve sportu roste s únavou aktérů. Takže by se podle Beaumontů, Owensů, Jonesů a dalších britských činovníků mělo ragby vrátit do doby před 60 lety, kdy bylo možno střídat jen tři hráče, a to jen tehdy, když neutrální lékař potvrdil, že hráč pro zranění už opravdu nemůže pokračovat? A to všechno jen proto, že Angličané nebo Velšané neměli na mistrovství světa dost plnohodnotných náhradníků? To by byl přece hodně velký skok zpátky!

O Autorovi

Redakce

Další články autora