V Paříži rozlosovali Světový šampionát 2023

15. prosince 2020 (19:33)

NezařazenéZpravodajství

PAŘÍŽ 14. prosince 2020 (ps/gak) - Prezident francouzské republiky Emanuel Macron se v doprovodu ministryně sportu Roxany Maracineanu zúčastnil v Palais Brongniart losování zemí do skupin pro mistrovství světa, které uspořádá Francie v roce 2023.

Prezident republiky pronesl před stovkou pozvaných hostů inaugurační projev, ve kterém mj. řekl:

„Jsme hrdí na to, že můžeme být s vámi, světem ragby a sponzorů. Uspořádali jsme již dvě mistrovství světa, takže máme know-how. Francie je zemí milující ragby, a i když zažívá kvůli krizi způsobené pandemií Covid-19 velmi těžké chvíle, národ nabídne světu svoje pohostinství a francouzské umění žít.

Přítomen byl samozřejmě prezident Francouzské federace ragby FFR Bernard Laporte spolu s legendou francouzského ragby Sébastienem Chabalem, aby přihlíželi a komentovali slavnostní ceremoniál. Bernard Laporte dal najevo své přesvědčení, že Francouzi vyhrají:

"Světový pohár představuje 90 procent příjmů mezinárodní federace World Rugby na rozvoj ragby ve světě. Doufáme, že to bude největší mistrovství. Přejeme si skvělou organizaci s šesti sty tisíci návštěvníky. A doufáme, že mistrovství vyhrajeme “ 

Losovalo šest prestižních osobností

Pro losování mistrovství světa v ragby 2023 bylo vybráno šest osobností. „Abychom překročili rámec sportu, vybrali jsme pro losování francouzské osobnosti představující část naší kultury,“ vysvětluje generální ředitel organizačního výboru France 2023 Claude Atcher. Těmito prestižními ambasadory byli fotograf Yann Artus-Bertrand, herec Jean Dujardin, módní návrhář Christian Louboutin, hvězda Pařížské opery tanečnice Anne Renavand, šéfkuchař s michelinskou hvězdou Guy Savoye a architekt Jean-Michel Wilmotte vylosovali složení skupin takto:

A - Nový Zéland, Francie, Itálie, Amerika 1, Afrika 1 
B - Jižní Afrika, Irsko, Skotsko, Asie/Pacifik, Evropa 2
C - Wales, Austrálie, Fidži, Evropa 1, vítěz kvalifikačního turnaje
D - Anglie, Japonsko, Argentina, Oceánie, Amerika 2

Dvanáct týmů, konkrétně šest z Evropy, tři Austrálie a Oceánie, po jednom z Afriky, Ameriky a Asie, se kvalifikovalo přímo podle umístění na RWC 2019 v Japonsku.

Přímo nasazené reprezentace doplní dvě země z Evropy, dále dvě z Ameriky, po jedné z Afriky, Oceánie a vítězové kvalifikace asijsko pacifické a vítěz kvalifikačního turnaje, jehož se zúčastní čtyři týmy zastupující Evropu, Ameriku, Afriku a bude jej hrát ještě poražený finalista asijsko pacifické kvalifikace. 

Bill Beaumont, který je prezidentem World Rugby,  je přesvědčen, že RWC ve Francii 2023 přinese ragby velké změny, které osloví miliony nových zájemců o tento sport:

„Sport a fyzické aktivity hrají nejdůležitější roli pro společnost v době pandemie a dovolí tak lidem udržovat si dobré zdraví, jak fyzické, tak mentální. World Rugby bude tvrdě pracovat na tom, aby se ragby  mohlo opět hrát na všech kontinentech," prohlásil šéf světové ragbyové  federace po losování.

„Kvalifikační zápasy budou určitě velmi zajímavé. V Evropě vedle favorizované Gruzie, bude velký boj o druhé postupové místo, o které budou usilovat ragbisté Španělska,  Ruska, Rumunska  a Portugalska. Všechny tyto země už MS v minulosti hrály, nejčastěji Rumunsko, které hrálo všechna MS až na to poslední. Rumuni z účasti na MS v Japonsku byli totiž vyřazeni po skrečovaných  kvalifikačních zápasech a místo nich postoupilo do Japonska Rusko. Z americké kvalifikace se o dvou přímých postupujících rozhodne  mezi USA, Kanadou a Uruguaí. V Oceánii se bude rozhodovat  mezi Tongou a Samoou. I poražené týmy budou mít  poslední možnost kvalifikovat se a to na  závěrečném turnaji.  V roce 2023 se tedy máme na co těšit. Světový svátek ragby se blíží, komentoval losování legendární český ragbista Eduard Krützner starší.

O Autorovi

Redakce

Další články autora