Tatra slaví jubileum titulem

11. listopadu 2018 (15:07)

DomácíNezařazenéZpravodajství

Praha 10.11.2018 (Karel Gaman / Petr Skála – foto Petr Skála) - Ziskem titulu mistra republiky po výhře 30:19 nad Vyškovem ve finále extraligy, oslavila Tatra 60 let od založení klubu. Celé playoff, jak známo, bylo poznamenáno administrativním zásahem sportovně technické komise na podnět právě Tatry Smíchov, která zjistila, že se vítěz základní části extraligy Sparta dopustila přestupku proti přestupnímu řádu neoprávněným nasazením hráče v semifinále. Sparta, potrestaná kontumační prohrou 0:30 v semifinálovém zápase s Vyškovem, který však na hřišti vyhrála 52:10, se musela spokojit jen soubojem o 3. místo s Mountfieldem Říčany.

RC Tatra Smíchov - JIMI Vyškov 30:19 (15:0)

Pětky 4:3 *KP 2:2 * TK 2:0 * DG 0:0 * ŽK 1:1 Honner (TAT) – O. Kovář (VYŠ) * rozhodčí Tomáš Tůma – Matěj Rázga, Jaroslav Bednařík

Body: Honner 10 (2KP,2TK) Havel 5, Průša 5, Černý 5, Fick 5 – M. Kovář 9 (1P,2KP), Mazal 5, Kopřiva 5

Nový mistr republiky - Tatra Smíchov

foto převzato z ragby.info

Půl hodiny Vyškov předváděl, že je důstojným finalistou, prohrával sice 0:3 trestným kopem Honnera, ale měl míč, měl území, měl tlak, ale neměl to nejdůležitější – body. Po půlhodině neplodné převahy a marného ztékání smíchovských hradeb, kdy si hosté vypracovali několik nadějných situací, ale vždy se sami vlastními chybami o území nebo o míč připravili, udeřili domácí. Ve 32.minutě rváček Tatry Havel využil nesoustředěného obranného postavení vyškovských rojníků a prošel volným koridorem podél autové lajny. Na konci poločasu Vyškov nepozorností přišel o míč a Tatra pak rozvinula kombinaci rychlých útočných sekvencí zakončených přestupkem Vyškova a trestným kopem do autu, po vyhraném vhazování pak Tatře vyšel hned druhý pokus o průnik, pokládal pilíř Průša a Honner proměnil kop na 15:0.

Vyškovu, jak uvedl kouč Pavel Pala před zápasem pro Vyškovský deník, scházelo několik hráčů a pochyboval, zda dá dohromady alespoň 4 hráče na střídání. Ale také na otázku, zda je pro něho Tatra hratelnější než Sparta, uvedl: „Já si nejsem jistý, že je nějak hratelnější. Pro mě jsou Sparta a Tatrovka samostatná vyšší kategorie. My ostatní jsme pod nimi, je tam výrazný výkonnostní rozdíl. Herně a výkonnostně do finále patří oni, ale proč to tak není, to šlo mimo nás. My v utkání nemáme co ztratit a pokusíme se překvapit.“

A jakoby při poločasové poradě Pavel Pala svému týmu fakt, že nemá co ztratit a může jen překvapit, připomenul. Vyškovští byli na začátku druhého poločasu aktivnější, ale stejně tak aktivní obrana Tatry jim nedovolila nadlouho se usadit na její polovině a brzy Vyškovské vytlačila od své brankové čáry až za polovinu, a naopak to byla Tatra, kdo dal body. Opět po standardní situaci – po přetlačeném mlýnu prošel vazač Černý.

V tu chvíli se dalo očekávat, že po lehce ztracených bodech za stavu 20:0, Vyškovští ztratí morálku a mínusové skóre na jejich straně už jen bude narůstat. Ale naopak, Vyškovští ožili jako by pokropeni živou vodou a přišel jejich čas – v rozmezí 50. a 53.minuty položili Martin Kovář a Mazal dvě pětky a obě po vypracovaných akcích. Zvláště ta Mazalova pětka padla po dlouhé herní sekvenci s rozložením obranného valu Tatry.

Nakonec k překvapení nedošlo, Vyškovští neměli natolik kompaktní tým, aby trend udrželi, znovu se vrátili ke hře s chybami a ztrátami míče, přidali sice ještě jednu pětku, druhou půli vyhráli 19:15, ale naplnila se slova Kouče Pavla Paly o vyšší herní kategorii Tatry. Jenže, jaký by byl výsledek, kdyby Vyškov tak lehce neztratil v první části zápasu 20 bodů?

"Vyškov předvedl tady u nás skvělé ragby a výhra nad ním nebyla vůbec snadná, jak ji předvídali někteří ragbisté. Kdo se přišel podívat na finále každopádně viděl pěkné ragby," řekl jeden z trenérů Tatry Jan Žíla.

"Vyhráli jsme druhý poločas, ve kterém jsme již hráli lépe než v tom prvním. V první části hry jsme byli sice více na polovině soupeře, ale ztráceli jsme zbytečně míče. Měli jsme proti soupeři více zraněných hráčů a také  odložené finále se podepsalo i na tom, že někteří naši hráči už nemohli v tomto termínu z pracovních důvodů přijet do Prahy na finále," řekl trenér Vyškova Pavel Pala.

"Dobře víme, že finále měl hrát jiný tým než my, ale když už se tak rozhodlo, že jsme se do finále dostali my, tak jsme nechtěli to finále odchodit, ale bojovat. Možnost získat titul tu byla.  Domnívám se, že jsme příznivce ragby naším výkonem určitě mile překvapili," řekl kapitán Vyškova Martin Kovář.

RC Sparta Praha – RC Mountfield Říčany 50:14 (15:9)

pětky: 7:1 * KP 5:0 * TK 2:3 * DG 0:0 * ŽK 1:1 Caldaroni (SPA) – Šedivý (ŘÍČ) * rozhodčí Václav Heřman – Štěpán Čekal, Thomas Mendes

Body: Pantůček 21 (1P,5KP,2TK), Fortuin 5, Uys 5, Klika 5, Caldaroni 5, Páv 5, Sulamanidze 5 – Kučera 9 (3TK), Suchopár 5

Pro Spartu nebyla ani drtivá výhra a konečné třetí místo žádnou satisfakcí za vyřazení z finálového zápasu. A to, že si v pohodě zahrála a soupeři, který ani neočekával, že by mohl uspět, po hezkých kombinacích nasázela 7 pětek, očekávaný titul nenahradilo.