Světové ragby se zastavilo

20. března 2020 (23:19)

NezařazenéZpravodajství

Dublin 20.3.2020 (World Rugby) - Téměř celý svět pozastavil, odložil nebo zrušil všechny pravidelné soutěže, turnaje a další akce na kratší či delší dobu, jen vedení World Rugby jakoby nebralo celosvětovou pandemii Covid-19 na vědomí, až dnes WR vyhlásil zrušení nebo přesun soutěží, které řídí. 

Kromě toho, že sami pracovníci v dublinském ústředí WR pracují z domova, vydalo dnes vedení WR prohlášení k současné situaci:

Po podrobném a konstruktivním dialogu s příslušnými hostitelskými a zúčastněnými uniemi a pro pohodu v srdci globální ragbyové rodiny byly odloženy tyto události:

 • Turnaje World Rugby Sevens Series v Londýně a Paříži budou odloženy, prozatímně na září.
 • Ženský turnaj World Rugby Sevens Series v Langfordu byl odložen na pozdější období roku.
 • Poslední mužská akce World Rugby Sevens Challenger Series byla odložena na pozdější období roku.
 • Byly odloženy některé kvalifikace na MS žen 2021 a MS mužů 2023.
 • Mistrovství světa v ragby U20, které se mělo konat v severní Itálii na přelomu června a července bylo zrušeno.
 • World Rugby konzultuje s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) důsledky, pokud by kvůli ohnisku Covid-19 nemohl uskutečnit červnový kvalifikační turnaj (baráž) pro olympijské hry.
 • Světová ragbyová síň slávy, která se nachází v Rugby ve Velké Británii, bude uzavřena do konce května v souladu se směrnicemi orgánů veřejného zdraví.

Tato nejnovější rozhodnutí byla přijata po konzultaci s příslušnými uniemi a navazuje na dříve potvrzené odklady turnajů World Rugby Sevens Series v Hongkongu a Singapuru a ženského v jihoafrickém Stellenboschi.

Prezident World Rugby Sir Bill Beaumont mimo jiné řekl: "Jsme solidární s globální ragbyovou rodinou a lidmi po celém světě v této výjimečné a těžké době a uděláme vše, co je v našich silách, abychom ochránili blaho světové ragbyové rodiny a širší veřejnosti. (Kráceno)


 

Covid-19 zastavil:

 • Super Rugby na neurčito. Nesehraný zápas 7. kola mezi argentinskými Jaguares a novozélandskými Highlanders byl podle regulí soutěže prohlášen za remízu a oba týmy obdržely 2 body.
 • Soutěže na Novém Zélandu zatím do 18. dubna.
 • Australské soutěže do 4. dubna s možností prodloužení.
 • Veškeré mezinárodní styky a turné Jižní Afriky. Zvažuje se, co s vnitřními soutěžemi, hledá se schůdné řešení.
 • Všechny soutěže a aktivity v Anglii zatím do 24. dubna.
 • Soutěže v Argentině do 31.3. a v USA na neurčito.
 • Čtvrtfinále EPCR Heineken Champions Cup
 • Čtvrtfinále EPCR Challenge Cup
 • Nově utvořenou Continental Club Rugby League, která měla začít v dubnu 

 

Co se bude dít dál?

(man 20.3.2020) - Koronavirus jen tak nezmizí, rozhodně nezmizí v nejbližší době. Vždyť v nejzasaženější Itálii se spíše volným režimem je na vzestupu a o nějakém zastavení epidemie si mohou Italové jen zdát. Liberální přístup Velké Británie se rychle obrací k omezením, ale zatím nikdo nemá odvahu do toho pořádně říznout, asi skutečně budou platit slova premiéra Borise Johnsona o 80 procentní promořenosti koronavirem k dosažení rezistence na tento typ virů. Ovšem získání "celonárodní imunity" prostřednictvím darwinovského výběru nejsilnějších může přijít Spojené království draho, varující mohou být čísla zemřelých z Itálie. Také laxní přístup Německa, kde se po jalovém projevu Angely Merkelové rovněž nic nemění a nemocných i mrtvých přibývá, k 19. březnu bylo v Německu 14 138 nakažených a 48 mrtvých. A statistická křivka v Evropě strmě stoupá.

Prostě Covid-19 (oficiálně SARS-CoV-2) ještě zdaleka v Evropě nedosáhl vrcholu a dá se předpokládat, že i při veškerých restriktivních opatřeních se likvidace koronaviru protáhne. Vždyť výskyt jiného viru z čeledi koronavirů SARS-CoV, který naštěstí naši republiku nezasáhl, byl poprvé hlášen 16. listopadu 2002 z čínské provincie Kuang-tung. Během několika dalších měsíců se nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí. Šíření této infekce se podařilo pomocí efektivních protiepidemických opatření zastavit až v polovině roku 2003.

Pandemie Covid-19 zasáhla už podle dnešní (20.3.2020) statistiky WHO zhruba 234 tisíc lidí, z toho necelých 10 tisíc zemřelo. Víra, že se její šíření podaří v několika týdnech zastavit, je iluzorní, vždyť se zatím stále ještě hledají léky, které by Covid-19 účinně (a u všech nakažených) potlačily, k vakcíně je podle odborníků velmi velmi daleko. Je tedy jasné, že se na tom přinejmenším do léta nic nezmění, můžeme tedy s naprostou jistotou jarní ragbyovou sezónu odepsat u nás i v celé Evropě.

O Autorovi

Redakce

Další články autora