Střípky

1. srpna 2020 (01:46)

KlubovéNezařazenéZpravodajství

Odvodňuje se hřiště

Před 18 lety jsme začali vlastními silami napravovat neúnosný stav hřiště, které po dvaceti letech zcela degradovalo a kvůli nevhodné skladbě vrstev a hlavně kvůli špuntu ze slehlé vrstvy jílu (tzv. podornice, použité místo původně přislíbené ornice) nepropouštělo vodu do drenáží. To způsobovalo, že za deštivého počasí bylo hřiště jedno velké jezero. Vykopalo se 68 děr většinou metr krát metr, ale i menších a také větších, až na štěrkový základ, odvezlo se asi 17 kubíků škváry a slehlého jílu a rozprostřelo. Do děr se nasypal štěrk a struska, zakládací substrát, a osadily se drny, které se vyryly za brankovištěm. Následoval osev a dorovnání lehkým trávníkovým substrátem. To představovalo zhruba 800 hodin práce. Záměrně se neupravovala druhá polovina, která měla být nejvíc zatížena při podzimních Havířovských hornických slavnostech, s tím, že se druhá polovina hřiště upraví v dalším roce. Ale už se nepokračovalo ani v roce 2003, ani později.

Jednak proto, že práce byly náročné a chuť dělat brigády mizivá, jednak proto, že vedení SSRZ přislíbilo, že úpravy zajistí. Částečně hřišti pomohla instalace rozvodů pro umělé zavlažování v roce 2014, při které se vykopaly tři drážky pro potrubí a také tři pro drenáž, ale podloží každoročně dusané nakladači, auty a tisící párů nohou návštěvníků Havířovských slavností větší příděl deště nezvládalo. To jsme zažili vloni jednak na jaře, kdy se musel zrušit turnaj mladších žáků, protože trenéři odmítli pustit děti na zaplavené hřiště, jednak na podzim, když se po slavnostech musela udělat generálka travnaté plochy.

Nyní se konečně něco děje, vedoucí sportovního areálu Ing. Kostelníček dal údržbářům pokyn začít v nejpostiženějších místech s úpravami, které by podobně jako ty, které jsme dělali před 18 lety, pomohly odvádět vodu z povrchu plochy.

Bude se stavět hřiště pro děti a mládež

Jak uvádějí srpnové Radniční listy, zvítězil v participativním rozpočtu města projekt víceúčelového hřiště pro děti a mládež, což je v podstatě náhrada bývalých hřišť bývalého fotbalového klubu ČSAD Havířov, nyní Gascontrol.

Během června probíhalo hlasování o projektech přihlášených do participativního rozpočtu města Havířova pro rok 2020. Do hlasování postoupilo celkem 12 projektů z pěti městských částí. Lidé si mohli vybrat, kterému projektu dají svůj hlas, píše se v RL.

Zvítězil návrh na víceúčelové hřiště pro děti a mládež, který získal 463 hlasů z 1841 celkových. Stavba hřiště by měla stát přes 4 miliony korun. Tím nejzajímavějším pro nás je fakt, že se počítá s tím, že hřiště bude upraveno tak, aby se na něm dalo hrát i ragby, a to především v době regenerace našeho hřiště po Havířovských slavnostech. Uvidíme.

První letošní sparing se společenstvím Sosnowiec/Legia

Pokud podzim neovládne covid-19, měly by proběhnout plánované soutěže České rugbyové unie v ragby XV 1. a 2. liga. Ta už ale bez týmu ARC Iuridica Praha, který se ze soutěží pro nedostatek hráčů v minulých dnech odhlásil. Náš tým čeká už v neděli 23. srpna doma zápas s RK Petrovice.

Času tedy mnoho nezbývá, jak obvykle mnozí hráči ještě ani nenašli cestu na hřiště k přípravě na podzimní sezónu, a už jsou tu dva přípravné zápasy – 8. srpna v Sosnowci proti společenství RK Sosnowiec a Legia Warszawa a o týden později nás čekají v Žilině Bears.

Zatímco Sosnowiec má jen zhruba 10 hráčů a není přihlášen do žádné soutěže XV, Legia má zřejmě plný tým a hráči Sosnovce druholigového partnera doplňují.

 

Webové stránky nemá ani jeden z klubů, ale na facebookových stránkách jsme sice žádné podstatné informace nenašli, našli jsme alespoň pár fotografií, z toho jednu docela sympatickou, Legia má vlastní pivo.

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora