SANZAAR čekají změny

7. července 2020 (23:22)

NezařazenéSvětové

Sportovní reportér Newshub Ollie Ritchie tvrdí, že činnost řídícího orgánu ragby jižní polokoule by se mohla úplně zredukovat. Alespoň tak zní jedno z klíčových doporučení 'Aratipu,' což je název skupiny expertů NZ Rugby a pěti klubů Super Rugby. Skupina byla ustavena v letošním dubnu pro revizi dosavadního modelu Super Rugby. Kritický posudek Aratipu se zabývá růstem, obnovou a stimulací, aby byl zajištěn budoucí úspěch novozélandských klubů na poli soutěží i mimo ně. 

Ritchie v Newshub tvrdí, že podle jeho zjištění se dny organizace SANZAAR s dnešními kompetencemi zdají být od příštího roku u konce. Jak známo SAANZAR sdružuje týmy z Nového Zélandu, Austrálie, Jižní Afriky a Argentiny jak v Super Rugby, tak v Rugby Championship.

Posudek "Aratipu" doporučuje od roku 2021 zásadní změny - konkrétně trans-tasman soutěž s přidáním týmu z Pacifiku (trans-tasman je adjektivum vyjadřující vzájemný vztah mezi oběma zeměmi přes Tasmanovo moře – tedy Nového Zélandu a Austrálie, pozn. red.) Bez týmů z Jižní Afriky a Argentiny by řízení soutěže Super Rugby organizací SANZAAR nevyhnutelně skončilo. Zúčastněné strany navrhované změny v soutěži uvítaly.

Jediným úkolem SAANZAR by tak bylo řídit jen Rugby Championship. Otázka ovšem je, jak dlouho ještě, když na jižní polokouli už je slyšet výhrady i proti současnému modelu soutěže. Jak se zdá, po čtvrtstoletí by jednotná fronta ragby na jižní polokouli mohla mít svou existenci brzy za sebou.

Epidemie Covid-19 se tak přičinila o urychlení změn, o kterých se diskutuje už delší dobu, neboť náklady na současný formát soutěže začínají být pro zúčastněné neúnosné. Nový Zéland a Austrálie už přešly na nový, zatím národní, formát soutěže. Kdy se soutěž sloučí a který pacifický tým (nebo týmy) by mohl být do soutěže přibrán, je otázkou blízké budoucnosti.

„Super Rugby je životně důležitou součástí našeho ragbyového ekosystému a má solidní 25 letou historii jako silná a obdivovaná ragbyová soutěž, která má cenné duševní vlastnictví a odkaz ragby světové třídy. Zavázali jsme se, že na Novém Zélandu nastavíme úspěšnost Super Rugby na dalších 25 let,“ říká k současnému vývoji a plánům generální ředitel NZR Mark Robinson.

O Autorovi

Redakce

Další články autora