Rozumná úprava pravidla 4 o výstroji hráčů

15. října 2021 (13:14)

NezařazenéZpravodajství

Zdánlivě banální věc, jakou je naposledy ohlášená úprava pravidla 4 o výstroji hráčů, bude mít příznivé důsledky pro mužskou část hráčského spektra, umožní totiž to, co bylo dosud výsadou žen – nosit při utkání punčocháče nebo legíny. Všichni se tak ochrání před spáleninami na umělých trávnících. Přinášíme reakci kouče Bristolu Pata Lama.

Trenér Bristolu, bývalý rojník-vazač s 34 starty a 25 body za Samou Pat Lam, který jako trenér vedl Samou a týmy Auckland Rugby, Blues a Connacht, uvítal "rozhodnutí zdravého rozumu", které umožní hráčům nosit punčocháče nebo legíny.

Pravidlo 4 platné ve své části 4.4 pouze pro ženy, bylo v části 4.3 rozšířeno, aby reflektovalo nepříjemné důsledky rozšiřujícího se celosvětového používání umělých hracích ploch.

"World Rugby udělalo dobré rozhodnutí, rozhodnutí zdravého rozumu, úpravou, že i muži mohou nosit punčocháče, aby je ochránily před spáleninami," řekl bývalý rojník Lam, který hrál na třech mistrovstvích světa za Samou.

"Největší problémy hřišť s umělou trávou jsou spáleniny kůže a myslím, že je to dobrá volba. Nakonec je to stále na preferencích hráčů a na tom, jak se cítí. Hráči se stále mohou rozhodnout, že možnosti nosit punčocháče nebo legíny nevyužijí, ale ta možnost alespoň existuje,“ uvedl kouč Bristolu. Je to rozhodnutí zdravého rozumu, nikomu neposkytne výhodu tím, že to bude mít na sobě, ale poskytne to ochranu. Dovedu si představit, že v polovině prosince a ledna se to ujme mnohem víc," dodal Pat Lam.

Bristol právě o víkendu může nového pravidla využít v Newcastlu, jehož domov Kingston Park je jedním ze čtyř anglických stadionů, které mají hřiště s umělým trávníkem.

A my k tomu můžeme dodat, že to snad vyřeší problém s umělou trávou na národním stadionu na Markétě, na který si od počátku všichni hráči stěžují. Umělý trávník na Markétě způsobuje časté spáleniny a hřiště se musí před zápasem a v přestávkách kropit, aby se zmenšilo tření.

O Autorovi

Redakce

Další články autora