Ragby ve světě zaznamenalo vysoké finanční ztráty

30. dubna 2021 (21:05)

Nezařazené

(Vybráno ze světových medií) Ragby ve světě se potýká s nedostatkem financí, zvláště to pociťují země světové špičky, které přišly o příjmy z mezinárodních i ligových utkání. World Rugby uvádí, že globálně činí ztráty 1 miliardu liber. Anglická Ragbyová unie musela být v loňském roce saturována 135 miliony liber, z čehož Rugby Football Union, kluby Premiership obdržela 59 milionů, kluby RFU Championship dostaly 9 milionů a 23 milionů liber bylo přiděleno klubům nižších soutěží. Velšská ragbyová unie (WRU) ve své výroční zprávě oznámila ztrátu ve výši 5,3 milionu liber, která je podle ní výsledkem pandemie Covid-19. Obrat WRU v letech 2019–2020 činil 79,9 milionů liber, což je pokles z 90 milionů liber v předchozím roce.

FFR vyšla s plusem, na prosincové valné hromadě delegáti prostřednictvím videokonference schválili finanční zprávu FFR za rozpočtový rok 2019-2020 s pozitivním výsledkem 410 000 eur.

Také Skotská RU měla přebytek, CEO SRU Mark Dodson v listopadové zprávě uvedl, že vliv pandemie v posledních měsících sezóny 2019-20 znamenaly obrat 55,5 milionu liber, což je pokles z 61 milionů liber oproti předchozí sezóně. Dodson uvedl, že podíl skotského ragby na investicích CVC Capital Partners do PRO14 – dohody, která byla od počátku pilotována SRU – umožnil unii zaznamenat přebytek před zdaněním ve výši něco přes 3 miliony liber pro sezónu 2019-20. Varoval však, že pokračující dopady Covidu, zejména nepřítomnost diváků, by mohly vést ke ztrátě 18 milionů liber do května 2021.

Také velké světové unie mají problémy, třeba Novozélandské ragby vykázalo na čtvrtečním výročním zasedání ve Wellingtonu ztrátu 34,6 milionu dolarů za rok 2020, kdy bylo tvrdě zasaženo omezeními Covid-19. Provozní ztráta činila 18,7 milionu dolarů.

Finanční problémy postihly i australské ragby, Rugby Australia zaznamenala za rok 2020 čistý schodek 27,1 milionu dolarů.

Světové ragby přišlo o tržby ve výši 1 miliardy liber

 

Výkonný ředitel World Rugby Alan Gilpin odhaduje, že Světové ragby utrpělo ztrátu příjmů ve výši 1 miliardy liber kvůli pandemii koronaviru, řekl to, když uváděl čtyřletý strategický plán do roku 2025, který zahrnuje řešení tří »C« Covid, Calendar and Concussion“ (Covid, kalendář a otřes mozku). Důvodem bylo pozastavení mezinárodních utkání a soutěží i přátelských zápasů kvůli pandemii Covid-19.

NZ Rugby prodá podíl v All Blacks

 

Novozélandské ragby ve čtvrtek podpořilo revoluční plán prodat podíl v All Blacks americkým investorům a ignorovalo odpor špičkových hráčů, kteří se obávají, že dohoda pošpiní jméno nejslavnějšího ragbyového týmu na světě.

Zatímco provinční svazy NZR jednomyslně podpořily dohodu s kalifornskou společností Silver Lake Partners na výroční valné hromadě ve Wellingtonu, na které ji generální ředitel Mark Robinson označil za jednorázovou šanci obnovit finance orgánu s nedostatkem peněz. Robinson řekl, že pandemie koronaviru zasáhla již tak napjaté finance NZR tak silně, že v jednu chvíli bylo v sázce přežití řídícího orgánu. "Věříme, že je to příležitost, která může prospět našemu ragby pro budoucí generace," uvedl.

 president NZRU Brent Impey a CEO Mark Robinson

Návrh však čelí možnému vetu Asociace ragbyových hráčů – která reprezentuje elitní talent tohoto sportu –, z nichž někteří věří, že duše jejich milovaného All Blacks je vydražena.

Podle dohody zaplatí Silver Lake 387,5 milionu NZ dolarů (asi 280 milionů USD) za 12,5procentní podíl v obchodních právech novozélandského ragby a právo vyjednávat o obchodu se zbožím a vysíláním po celém světě.

Pro Američany jsou středem pozornosti All Blacks, trojnásobní mistři světa uznávaní globálně jako nejmocnější značka ragby.

Bývalý výkonný ředitel NZR David Moffett však varoval, že Silver Lake, které se může pochlubit aktivy ve správě ve výši 79 miliard USD, vymáčkne ze značky All Blacks vše, co může. Řekl, že to může představovat "nesmyslné" exhibiční zápasy ve Spojených státech, aby se generovaly příjmy od velkých návštěv, aniž by poskytovaly skutečnou sportovní hodnotu.

Rugby Australia napodobí NZ Rugby

 

Předseda ragbyové Austrálie Hamish McLennan řekl, že organizace byla "otřesena až do morku kostí" dopadem globální pandemie a velikost finanční ztráty vedla k vážným rozhovorům o návratu k amatérskému statusu. "Byli jsme velmi nervózní," řekl McLennan. Rugby Australia totiž zaznamenala za rok 2020čistý schodek 27,1 milionu dolarů. McLennan naznačil, že Rugby Australia bude následovat novozélandského příkladu. "Máme v tom absolutní soulad," řekl.

O Autorovi

Redakce

Další články autora