Pelmel

22. dubna 2023 (16:56)

NezařazenéZpravodajství

Prezident Joe Biden říká, že ragby je bezpečnější než fotbal

DUBLIN – Americký prezident Joe Biden prohlásil: "Jsem doma," když pronesl minulý týden ve čtvrtek historický projev v irském parlamentu.

Biden řekl, že se vrátil do domova svých předků a jeho jediným přáním bylo, aby mohl zůstat déle. Ve svém projevu na společném zasedání Oireachtas (obě komory irského parlamentu) hovořil o své hrdosti na své irské kořeny. 

V rámci svého projevu prezident Joe Biden mj. řekl, že by kvůli riziku poranění mozku dal přednost tomu, aby jeho děti hrály ragby než fotbal (americký, pozn. red.).

V projevu k zákonodárcům v Dublinu osmdesátiletý mladík zavzpomínal jak hrál oba sporty a zavtipkoval, že ragbyoví hráči jsou „všichni blázni“.

"Ale zajímavé je, že bych ze zdravotních důvodů raději nechal své děti hrát ragby, než abych je nechal hrát fotbal," dodal. „Při ragby se zraní méně lidí i když nemáte žádnou ochranu.“

World Rugby chce zavést „oranžové karty“ pro mistrovství světa

Freddie Steward (druhý zleva) byl vyloučen během zápasu Anglie Six Nations proti Irsku, ale jeho červená karta byla zrušena disciplinární komisí. Fotografie: Peter Fitzpatrick/Action Plus/REX/Shutterstock

·  World Rugby zvažuje formu systému hodnocení žlutých karet
· Karty se zkouší v Super Rugby Pacific

V poslední době jsme se setkali s množstvím červených karet za zákroky, kdy došlo ke střetu hlavou a při kterých rozhodčí nemají jinou volbu, než vyloučení. Pro řadu protestů a námitek disciplinární komise zkoumají videozáznamy a vyloučení ruší, docházejí totiž k závěru, že akce nebyla záměrná, že nastala spontánně a nezaviněně. Nejčastěji takové kontakty hlavou nastávají ve snaze sevřít hráče, aby nemohl míč odehrát, nebo vytvořit situaci, kdy bude rozhodčí nucen přerušit hru pro nehratelný míč. Jenže hráči nepočítají se setrvačností a tak se stane, že hlava pokračuje v nechtěném pohybu dopředu a trefí hlavu soupeře.

Šéf řídícího orgánu rozhodčích World Rugby Joel Jutge řekl, že World Rugby zvažuje přijetí "oranžových karet" pro mistrovství světa. Tato forma přehodnocení žlutých karet se zkouší v Super Rugby Pacific a mohla by být zařazena do mistrovství světa ve Francii a samozřejmě do celosvětové působnosti.

Myšlenkou této iniciativy je urychlit hru snížením počtu opakování incidentů na hřišti a zároveň se vypořádat se spornými rozhodnutími, jako je vyloučení anglického zadáka Freddieho Stewarda v utkání proti Irsku minulý měsíc.

Steward byl vyloučen za nebezpečný zákrok na Huga Keenana během střetnutí Six Nations, ale karta byla disciplinární komisí zrušena, a nebyl to první případ.

"Je to operace, která se testuje v Super Rugby," řekl Joel Jutge pro Midi Olympique. "V případě rozhodnutí 50:50 má rozhodčí možnost udělit žlutou kartu, aby se hra mohla co nejdříve obnovit, zatímco TMO má 10 minut času, aby během dočasného vyloučení rozhodl, zda by se to mělo změnit na trvalé vyloučení. "Přijali bychom oranžové karty, jasně," prohlásil bývalý francouzský rozhodčí.

Japonci se hlásí o další mistrovství

Japonská ragbyová unie (Japan Rugby Football Union /JRFU) ve středu uvedla, že hodlá uspořádat mistrovství světa v ragby žen již v roce 2037 jako součást své střednědobé a dlouhodobé strategie, což je plán, podle kterého by Japonsko mohlo v roce 2035 uspořádat mistrovství světa mužů.

"Informovali jsme World Rugby, že se připravujeme hostit RWC mužů a žen v roce 2035 a 2037 a budeme usilovat, abychom vytvořili podmínky, které nám opravdu umožní mistrovství uspořádat," řekl po jednání představenstva předseda JRFU Kensuke Iwabuči. „A když to budeme pořádat, chceme být světovou jedničkou."

Pro letošní účast na mistrovství světa ve Francii, představenstvo stanovilo bonus 5 milionů jenů (37 625 dolarů) na hráče pokud Japonsko vyhraje mistrovství světa a 1 milion jenů (7 525 dolarů), pokud Japonsko postoupí do čtvrtfinále.

JRFU si také stanovilo za cíl zdvojnásobit počet registrovaných hráček do roku 2050 z loňských přibližně 5 000 a zvýšit konkurenční prostředí s cílem získat v roce 2048 zlatou medaili na olympijských hrách v sedmičkách.

Premiér Fidži oznámil sponzorskou dohodu mezi Fiji Water a Fiji Rugby Union

Že jsou pacifické ostrovy skoro ragbyovým rájem, je známo. Tyto většinou nepříliš bohaté země vysílají své výborné hráče do světa, většinou na Nový Zéland a do Evropy, kde hráči slušně vydělávají a finančně podporují své rodiny na ostrovech. Přesto jsme narazili na jednu zajímavost, Fidžijský národní tým podle všeho podpořen sponzorem zůstane pohromadě, aby se připravil na letošní mistrovství ve Francii.

Suva 14. dubna 2023 - Premiér Fidži Sitiveni Rabuka dnes oznámil, že Létající Fidžijci obdrželi masivní podporu před nadcházejícím mistrovstvím světa v ragby a uvedl, že FIJI Water se zavázala ke sponzorství týmu. Dohoda s Fiji Waters Zemi zní na 3,8 milionu dolarů, aby pomohla zajistit fidžijskému týmu co nejsilnější pozici pro účast na mistrovství světa ve Francii.

O Autorovi

Redakce

Další články autora