Pelmel

26. července 2022 (00:34)

NezařazenéZpravodajství

Irský rozhodčí David McHugh napaden opilým divákem během utkání Tri Nations Springboks v. All Blacks v roce 2002.

Výhra Gruzie dala argument do rukou odpůrců Itálie

 

Gruzie porazila 10. června v Batumi Itálii 28:19 a dala tak do rukou letitých odpůrců účasti Itálie v Six Nations dlouho očekávaný argument. Dlouho se snaží někteří ragbyoví komentátoři i odborníci, jako např. Clive Woodward, vyhodit Itálii z turnaje a nastavit v této uzavřené soutěži systém postupů a sestupů. Itálie mohla dosud argumentovat tím, že Gruzii smázla, kdykoliv se jí zachtělo, ale nyní je situace jiná. Nepřátelé Itálie neberou v úvahu, že jde o první případ a neskrývají radost a ambice prosadit postupovou soutěž.

Otázkou ovšem je, co by kromě pochybného oživení, účast Gruzie přinesla. Avšak záměna jednoho outsidera za druhého není na pořadu dne a už vůbec o ní nebudou rozhodovat Woodwardové a podobní. Suverénním orgánem, který může něco měnit je Six Nations Ltd. (společnost s ručením omezeným), ve které mají unie zúčastněných zemí rovný hlas, a stěží lze čekat, že zaběhnutý a velmi výnosný systém budou měnit. Gruzie by do hledišť víc diváků nepřilákala a výnos z utkání v Tbilisi by nejspíš výnosy za zápasy v Římě nenahradil. A komerční hledisko je tu prioritou.

Ian Foster – muž pod tlakem

 

Na Novém Zélandu se po porážkách od Irska vystupňoval tlak na vedení unie, aby rozmetala současný trenérský kádr a jmenovala nový realizační tým a pokud jde o nového trenéra, všeobecné mínění se shodovalo na osobě Scotta Robertsona hlavního trenéra Crusaders. Jenže Robertson jasně odmítl příležitost převzít tým a zdědit problémy někoho jiného. A tak Ian Foster zůstává, ale vyhozeni byli s okamžitou platností trenéři roje John Plumtree a zadních řad Brad Moar, které si Foster do svého trenérského týmu při svém nástupu vybral. Náhradí je Jason Ryan, který posledních šest let působil u Crusaders. Stojí za připomenutí, že Crusaders od roku 2017 ovládl všechna mistrovství Super Rugby. Po trenérech přišel na řadu kapitán Sam Cane, který byl zbaven své funkce. Novozélandská unie i tak stojí před dilematem, All Blacks čekají dva zápasy Rugby Championship 2022 v Jižní Africe, které budí určité obavy a hlavně se blíží mistrovství světa, takže spíš než výměna hlavního trenéra je na místě stabilizace trenérského kádru a hlavně národního týmu.

Rána pro mistrovství světa v USA

 

USA neprošly americkou kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2023 ve Francii. Stále sice mají příležitost se na turnaj probojovat, ale jejich výsledek proti Chile nebyl pro zemi, která má v roce 2031 mistrovství hostit, zrovna nadějný. Když bylo za pořadatele RWC 2019 vybráno Japonsko, existovaly obavy, zda to zvládne tým pořadatelské země, ale Brave Blossoms to zvládli a na svém domácím turnaji zazářili.

Mohou USA udělat totéž? Určitě na to mají více času, jenže jejich profesionální liga je stále v plenkách. To Japonsko mělo ve srovnání s tím dobře zavedené klubové a soutěžní struktury, které USA v tuto chvíli prostě nemají. Doufejme, že se americká unie dá dohromady a využije potenciálu, který země zjevně má, jinak to pro ně může být za devět let trapný turnaj.

Incidenty na hřišti

 

A na závěr dnešní všehochuti jedna ze šesti nejbizarnějších příhod na ragbyových hřištích, jak se tradují coby nezapomenutelné perličky a zahrnují odhalené poprsí jakési ženštiny, nahaté pány pobíhající na hřišti a třeba incident s nejhoršími následky, kterým byl útok na irského rozhodčího Davida McHugha v utkání Springboks v. All Blacks během zápasu Tri Nations Rugby v roce 2002 (foto v náhledu článku).

Vybrali jsme seskok parašutisty během utkání USA 7´s 2013 mezi Fidži a Samoou v Las Vegas. Parašutista se měl snést na hřiště s míčem pro finále mezi Jižní Afrikou a Novým Zélandem, jenže zápas o 3. místo Samoa vs Fidži byl prodloužen a nikdo si nevzpomněl na plánované z nebesnesení míče a nikdo neinformoval parašutistu ani pilota a on se tedy snesl na stadion, jak bylo plánováno, ale uprostřed prodlouženého zápasu.

O Autorovi

Redakce

Další články autora