Pelmel

11. prosince 2020 (21:05)

NezařazenéZpravodajství

Foto v náhledu: Olivia Fox a Wallabies zpívají australskou hymnu v dvojjazyčné úpravě

Wallabies zpívali dvojjazyčnou hymnu

Je známo, že Irové zpívají dvě hymny, protože hrají společně se Severním Irskem, to jihoafričtí Springboks zpívají hymnu dvojjazyčně, stejně tak All Blacks a nyní se k „dvojjazyčným“ přidali i Wallabies. V posledním utkání Tri Nations proti Argentině zazněla australská hymna i v jazycích domorodých Austrálců-Aboriginců.

Na BankWest Stadiu v Sydney zazpívala Advance Australia Fair v jazyce eora a pak v angličtině zpěvačka Olivia Fox zpívala a celý tým Wallabies zpíval spolu s ní. Bylo to poprvé, co byla na mezinárodní sportovní akci v Austrálii provedena hymna v obou jazycích. Podívaná byla ještě výraznější tím, že tým Wallabies měl na sobě dresy s aboriginskými motivy. 23 hráčů týmu, který nastoupil proti Pumas, nacvičovalo verzi v jazyce eora celý týden v Newtown High School of the Performing Arts – Newtonské střední škole múzických umění.

„Byli jsme cvičit během týdne a pro naše kluky to nebyla žádná otázka, jme hrdí na to, že jsme dostali takovou příležitost,“ řekl kapitán týmu Michael Hooper. „Myslím, že to taky znělo docela dobře. Mít na sobě domorodý dres a zpívat hymnu v domorodé a pak anglické verzi, bylo skvělé a bylo skvělé být prvním sportovním týmem v Austrálii, který zpívá novou verzi,“ myslí si Hooper.

.

Hanebný parchanti rasističtí

Titulek je sice parafrází amerického válečného filmu, ale plně vystihuje reakci argentinské ragbyové unie UAR a určitých kruhů na osm let staré twíty kapitána Pabla Matery, Guida Pettiho a Santiaga Socina, které se náhle objevily před rozhodujícím zápasem proti Austrálii. Hodně to třeba připomíná „objev“ videa a fotografií před volbami v Kanadě, na kterých je premiér Justin Trudeau coby „blackface“ s afro účesem. Matera se sice nepřevlékal za černocha, ale zveřejnil několik twítů, které nepochybně byly reakcí na situace, které před lety prožíval, ale v některých případech jsou podle dnešních měřítek za hranou. Namátkou:

-  Pokud bolivijský muž nosí mp3 se sluchátky ipod, je do dostatečný důkaz pro uvěznění za loupež.

-   Jihoafrický děti! Konečně opouštím tuto zemi plnou černochů … Juch

-   Pokud nemáte přítele přezdívaného Tlustý a Černý, dělejte si starosti, nemáte přítele

Argentinská media uvedla:

Matera, Petti a Santiago Socino byli argentinským ragbyovým svazem suspendováni na neurčitou dobu za rasistické a homofobní twíty, které vytvořili na svých twitterových účtech. Opatření bylo sděleno včera v noci. Vzhledem k závažnosti této skutečnosti je toto rozhodnutí mimořádným opatřením a zvažuje se, zda sankce nebudou přísnější. Nebudou hrát v posledním zápase Tri Nations proti Austrálii. Daleko byl zápal, který Pumas vzbudili svým triumfem nad All Blacks. O pouhých 15 dní později bylo vše potřísněno zmateností a rozhořčením.

Pablo Matera a Guido Petti se pak omluvili na Instagramu. "Stydím se," napsal Matera. „Zprávy, které dnes zavrhuji, vůbec nepředstavují osobu, kterou jsem dnes," napsal Petti.

Pablo Matera s Nicolásem Sánchezem pláče na konci zápasu

Pumám nepřidalo, že vzdali jen velmi vlažný hold právě zesnulému Diegu Maradonovi, v utkání proti All Blacks si totiž nalepili na rukáv jen černou izolační pásku, zatímco novozélandský kapitán Sam Cane nabídl Argentincům černý dres s desítkou na zádech a jménem Maradona. Uložil ji na středové čáře a pak tým předvedl haka, kterou věnoval Maradonovi a pro tuto příležitost ji vedl T.J. Perenara. Navíc předvedli haku Kapa o Pango, kterou rezervují pro zvláštní příležitosti. Dokonce i argentinští fanoušci, kteří začali zpívat "Olé, olé, olé, olé; Diego, Diego," zmlkli.

UAR nakonec ještě před zápasem s Austrálií upustila od pozastavení činnosti, ale kouč Ledesma „provinilce“ raději nepostavil. Matera proti Austrálii nehrál, ale udržel si postavení kapitána týmu, protože se mu dostalo jednoznačné podpory spoluhráčů.

Do dnešního dne není v Argentinském ragby klid, hlavně kluby z oblasti Buenos Aires kritizují způsob jakým UAR reagoval pozastavením činnosti hráčům, aniž je vůbec vyslechl. Využívají situace a dožadují se nového způsobu volby vedení UAR systémem jeden klub – jeden hlas.

.

A na závěr nejzábavnější okamžiky RWC 2003

O Autorovi

Redakce

Další články autora