Pelmel

20. listopadu 2020 (17:52)

NezařazenéZpravodajství

Mistrovství světa v ragby 2021 rozlosováno

Jak včera oznámila světová organizace World Rugby, mistrovství světa v ragby 2021, které se má hrát od 18. září do 16. Října na Novém Zélandu, bylo rozlosováno.

Že je to nesmysl, když má být příští mistrovství v roce 2023 a navíc ve Francii? Není, v loňském roce totiž World Rugby oznámila odstranění přívlastku „žen“ z názvu turnaje, aby tak podpořila rovnost žen a mužů. Můžeme nad tím leda tak zakroutit hlavou, jak to rovnosti mezi pohlavími pomůže, je otázka.

Na losování v aucklanském divadle SkyCity se podílela novozélandská premiérka Jacinda Ardernová spolu s vítězkami mistrovství světa Melodií Robinsonovou, dr. Farah Palmerovou a mistrem světa Danem Carterem.

Zatím ještě schází poslední tři účastníci – vítěz evropského kvalifikačního turnaje, kterého se zúčastní Itálie, Irsko, Skotsko a zatím nepotvrzený čtvrtý tým, se kvalifikuje do skupiny A a poražený do skupiny B, kam se ještě dostane vítěz asijské kvalifikace.

Skupiny:

Skupina A: Nový Zéland, Austrálie, Wales, vítěz turnaje Final Qualification Tournament

Skupina B: Kanada, USA, evropský kvalifikant, asijský kvalifikant

Skupina C: Anglie, Francie, Jižní Afrika, Fidži

Titul obhajují novozélandské Black Ferns

Úprava bodování v Premiership Rugby kvůli Covid-19

Společnost Premiership Rugby Ltd. (PRL) oznámila změnu bodování u zápasů, které nebudou v anglické nejvyšší soutěži ročníku 2020/2021 kvůli koronaviru sehrány.

Dosud pravidlo určovalo, že tým, který nesehraje zápas kvůli pozitivním případům koronaviru, nedostane žádný bod do tabulky, zatímco soupeř získá skóre 20 bodů s bonusovým bodem, tedy plných 5 bodů.

Pro páteční zahájení nové sezóny představila PRL nový způsob bodování v zápasech, které budou zrušeny kvůli Covid-19, a to tak, že tým, který nemůže k zápasu nastoupit, obdrží dva body, zatímco soupeř získá čtyři body.

„Měli jsme chybný systém,“ řekl ředitel PRL rugby Phil Winstanley. „Problémem je, že v současné situaci je těžké dokázat, že někdo udělal něco špatně a vnesl Covid do klubového prostředí. Takže nyní mluvíme spíše o odpovědnosti než o chybě.“

„Pokud je klub zodpovědný, je kruté brát mu všechny body, když nemůže nastoupit. Stejně tak se zdá drsné přiznat soupeři pět bodů. Po dlouhé debatě se všemi zúčastněnými kluby vidíme jako nejspravedlivější řešení udělení dvou bodů postiženému týmu a čtyř bodů soupeři,“ vysvětlil rozhodnutí PRL Phil Winstanley.

Záchranný balíček pro Rugby Union

Anglická ragbyová unie obdrží téměř polovinu z 300 milionů liber, které vláda určila pro záchranný balíček anglickému sportu kvůli pandemii koronaviru.

Ze 135 milionů liber je 44 milionů určeno pro Rugby Football Union, kluby Premiership pak obdrží 59 milionů, kluby RFU Championship dostanou 9 milionů a 23 milionů liber bude přiděleno klubům nižších soutěží.

„V posledních několika týdnech jsme neúnavně pracovali s řídícími orgány a kluby sportu po celé zemi, abychom plně posoudili, jaká podpora je nutná, v důsledku rozhodnutí odložit návrat fanoušků,“ řekl ministr sportu Nigel Huddleston.

„Víme, že drtivá většina sportů - z nichž mnohé fungují s omezenými finančními prostředky - výrazně snižovala náklady, například uzavírala sportovní areály, propouštěla zaměstnance a redukovala své potřeby na minimum. Vláda považuje za naprosto správné poskytnout za této pandemie pro podporu sportu tento ekonomický balíček.“

Z vládního balíčku obdržely dostihy 40 milionů liber a 12 milionů liber Rugby LeagueDalší sporty již obdržely výrazně méně: motoristický sport 6 milionů liber, tenis 5 milionů, Netbal, basketbal a lední hokej po 4 miliony, badminton 2 miliony a dostihy chrtů 1 milion liber.

Michael Cheika mění rugby za rugby

Bývalý hlavní trenér Austrálie Michael Cheika přesedlá v roce 2021 z Rugby Union na Rugby League a před mistrovstvím světa 2021 v Rugby League převezme koučování Libanonu.

Cheika již koučoval Randwick, Leinster, Stade Français a Waratahs, ale vrchol jeho trenérské kariéry přišel s Wallabies, které trénoval v letech 2014 až 2019. Také vedl Austrálii na mistrovstvích světa v letech 2015 a 2019. V roce 2015 obdržel ocenění World Rugby Coach of the Year.

Momentálně je poradcem národního týmu Argentiny na probíhajícím turnaji Tri-Nations, během kterého Pumy dosáhly svého vůbec prvního vítězství nad Novým Zélandem.

Cheika podepsal smlouvu s libanonským svazem Rugby League a bude mít na starosti přípravu národního týmu na mistrovství světa v této formě ragby o 13 hráčích v roce 2021 v Anglii. Libanon si zajistil postup na MS 2021, když v základní skupině porazil Francii a dostal se do čtvrtfinále. Které mu zajistilo přímý postup do skupiny C MS 2021, kde bude mít za soupeře Nový Zéland, Irsko a Jamajku.

"Jsem velmi vděčný, že jsem dostal příležitost reprezentovat Libanon na světové scéně," řekl Cheika narozený v Austrálii libanonským přistěhovalcům.

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora