Pêle-mêle z Francie
6. března 2021 (02:17)
Francie zastavila amatérské soutěže
Patrick Buisson: "Sezóna bez postupů a sestupů"
Patrick Buisson, viceprezident FFR pro amatérské ragby, uvádí v rozhovoru pro France Rugby důvody, proč správní rada FFR rozhodla ukončit federální soutěže sezóny 2020-2021. Ukončení sezóny se týká všech soutěží od Fédérale 1 až po všechny amatérské soutěže v regionech a departementech.
France Rugby: Proč nebude sezóna pokračovat?
PB: "Správní rada FFR schválila 26. února 2021 ukončení mistrovských soutěží, protože už nebudeme mít dost času na to, abychom navrhli soutěže, které by byly spravedlivé a respektovaly zdraví našich hráčů. S rozhodnutím jsme čekali do poslední chvíle, ale abychom mohli navrhnout souvislou sezónu, nemohli jsme čekat déle než k 1. březnu.“
France Rugby: Proč právě k 1. březnu?
PB: "Abychom respektovali určitou férovost, museli jsme šampionát obnovit do 1. dubna. Kvůli zdraví našich hráčů jsme potřebovali před obnovením sezóny měsíc na přípravu. Proto by bylo nezbytné obnovit přípravu k 1. březnu. Dodnes nemáme žádné informace vlády o výhledu na termín obnovení normálního života a rozhodli jsme se uzavřít soutěže sezóny 2020/2021 bez postupů a sestupů. Minulou sezónu jsme mohli postupovat, protože jsme hráli až do 15. března se spoustou odehraných zápasů. V této sezóně některé kluby hrály pouze jeden zápas, ve federálních divizích, dva nebo tři.“
Oficiální komuniké Správní rady FFR
• Ukončit amatérské ragbyové soutěže v jejich oficiálním formátu.
• Zmrazit postupy a sestupy pro všechny úrovně s výjimkou těch, který bylo uděleno povolení ministerstvem, které má na starosti sport (profesionální soutěže).
• Zajistit uzavření sezóny 2020/2021 pro klidnou přípravu na sezónu 2021/2022 po konzultaci s regiony
• Podporovat obnovení tréninků, kdykoli je to možné, za přijatelných podmínek
• Znovu nastartovat činnost podle uvolňování omezení. Přesný způsob bude stanoven po domluvě s kluby.
XV Francie respektovala zdravotní protokol, rozhodl ministr Jean-Michel Blanquer
Není tu nic k řešení, ukončil jednou větou ministr školství, mládeže a tělovýchovy polemiku okolo prostupné bubliny francouzského národního týmu, kvůli čemuž se mezi 16. a 25. únorem nakazilo covidem-19 dvanáct hráčů a čtyři členové realizačního týmu včetně hlavního trenéra Fabiena Galthiého. Polemika ve Francouzských mediích už začínala nabývat směšných rozměrů. „Zdravotní protokol byl dobře zpracován a respektován,“ konstatoval Jean-Michel Blanquer po vzájemné výměně názorů na schůzce, které se dále zúčastnili předseda FFR Bernard Laporte a ministryně sportu Roxana Maracineanu. Závěr: V budoucnu to vyžaduje větší bdělost. Ručitelem bude manažer národního týmu bývalý 98 násobný reprezentant Raphaël Ibañez.
Rozlišovák jako nástroj prevence při skládání
V sezóně 2018/2019 zahájila FFR program National #Bienjoué, který si klade za cíl zvýšit povědomí hráčů o vhodných herních technikách a praktikách, které přispějí k bezpečnější hře. Letos v lednu přišel s novým projektem – jde o rozlišovák, který má přispět ke zlepšení techniky skládání.
Mnohokrát jsme svědky toho, že hráči se při skládání zraní, protože jejich technika je nesprávná. Ve snaze napravit tuto chybu plynoucí z nedostatečného výcviku a v rámci prevence úrazů, zvláště pak otřesů mozku, byl zahájen nový projekt.
Jako první krok ve Francii zavedli „otřesový protokol“ a modré karty. Jakmile rozhodčí zjistí u hráče (nebo je upozorněn) zjevné známky otřesu mozku, ukáže dotyčnému hráči modrou kartu a poté událost zaznamenána do zápisu o utkání, což má za následek zastavení činnosti.
Druhým krokem byla úprava pravidel, a to zejména skládáním pouze do výše pásu, což se zavedlo během předchozí sezóny.
Třetí a poslední část zaváděná letos, je nácvik skládání v rozlišovacích s barevně odlišnými zónami. Rozlišovák je rozdělen do 3 zón, shora dolů. Neutrální bílá zóna vede oko k tomu, aby se obrátilo jinam. Barevný přechod s oranžovými puntíky má oko navést k oranžové barvě ve výši pasu, což je cílová oblast pro skládání. Nakonec tu jsou dvě zelené části pokrývající pravé rameno a kyčel, zatímco dvě červené části se týkají levého ramene a kyčle.
Tyto barevné kódy mají obráncům napovědět jak sladěním barev ramen a barev boků vyřešit složení v závislosti na tom, odkud míč přichází a tak umístit hlavu mimo tělo skládaného hráče, aniž by bylo nutné použít „ silnější rameno,“ tedy rameno, kterému hráči obvykle dávají přednost při nasazení ke složení. Smyslem projektu tedy je získat dobré návyky a postoje ke skládání, aby se předešlo zraněním.
Olivier Chaplain, bývalý profesionální hráč a projektový manažer FFR, připomíná důležitost řešení s barevně odlišnými zónami na rozlišováku: „Je jisté, že během okamžiku a při rychlosti skládky to mohou mít hráči při nácviku trochu problém rychle rozlišit barevné oblasti rozlišováku. Ale postupným nácvikem to hráči zvládnou. Podvědomě, stane se to reflexivně."
Program je zatím předmětem výzkumu. Ke 49 zatím přihlášeným amatérským klubům se do výzkumu zapojí dalších 50 klubů, které budou skládání trénovat tradičním způsobem. Týmy budou cvičit jednou týdně po dobu dvou měsíců. Podle výsledku výzkumu by pak FFR chtěla těmito rozlišováky vybavit všechny amatérské kluby.
Do nového programu se už začlenilo 49 klubů