Masopustní úterý v Ashbourne – míče připraveny

18. února 2020 (00:35)

NezařazenéZpravodajství

(Podle DerbyshireLive, foto Gareth Butterfield) - Kdo sleduje naše webové stránky, ví, že se jednou za rok věnujeme události, která je nejbližším historickým pozůstatkem staroanglického footballu, hry, která byla předchůdkyni moderního ragby, a nutno dodat, že i kopané, amerického a australského fotbalu, ba i irského gaelic footballu, který se částečně hraje rukama. Ovšem nutno rovněž dodat, že jde bezesporu o římské dědictví, ať už přímé – pozůstatků hry harpastum – z doby, kdy Britannia byla 400 let římskou provincií, nebo zprostředkované prostřednictvím hry la soule importované Normany po dobytí Británie.

Autoři kreseb Simon Hellaby a Tim Baker

Tak o co tedy jde? Přesně a plným titulem o Royal Shrovetide Football, který se hraje v Ashbourne v Derbyshire. Letos se do Ashbourne 25. února sjede několik tisíc hry chtivých zájemců, aby v masopustní úterý a popeleční středu doplnili místní Horňáky a Dolňáky v souboji, kterému se sice říká kopaná, ale toho kopání do míče je tam minimum, pokud vůbec. Hraje se většinou rukama a vítězství se získává nikoliv kopnutím míče do nějaké brány, ale donesením míče k určenému kamenu a trojím poklepáním na něj, míčem však musí poklepat vždy jen místní obyvatel. Více podrobností o hře najdete na našich stránkách – [Klikni]

Zatím jsme se vždy zabývali historií nebo hrou samotnou, dnes se podíváme na míče, se kterými se hraje. Jsou kulaté a jsou to skutečně originální umělecké výtvory. Zhotovují se dva pro každý herní den. Letošní vytvořili Simon Hellaby a Tim Baker pro „vhazovače“ Andrewa Lemona a bývalého vojáka Paddyho Kerra, kteří budou míč do hry vhazovat ze zvláštní tribuny, každý v jeden hrací den. Míče se stávají vlastnictvím hráče, který dosáhne cílové mety.

V masopustní úterý bude vhazovat Andrew Lemon (67), jehož láska k přírodě a historie úspěchů jeho rodiny ve hře, se odráží na v malbě na míči. Lemon tak prožije druhou chvíli slávy téměř přesně 40 let poté, co poklepal míčem na kámen u Sturstonova mlýna. Na jedné straně míče je Andrew s manželkou a psem ve scenérii údolí Dovedale (Národní přírodní rezervace údolí řeky Dove, pozn.red.) zatímco na zadní straně je obrázek ze hry.

Na popeleční středu bude míč do hry vhazovat bývalý seržant 9. a 12. regimentu Kavalérie královských kopiníků. Na „jeho“ míči je insignie pluku a také erb rodiny Kerrů, dále logo Ashbourne Running Clubu a obrázek ulice St John Street.

O Autorovi

Redakce

Další články autora