Jiří Kotlový Pan Rugby má 94 let

22. dubna 2021 (19:15)

NezařazenéOstatní

 

Nesmí se zapomínat na osobnosti, které utvářely a udržovaly život ragbyových klubů v Československu, byť jsou z jiných klubů, neboť každý klub nějakým způsobem ovlivňuje existenci jiných klubů, třeba náš havířovský klub by pravděpodobně nevznikl, nebýt oddílu ragby VŽKG Ostrava. Jednou z takových osobností, která má zásluhy o ragby na Moravě, speciálně ve Zlíně, je Jiří Kotlový ze Zlína, který dnes oslavuje 94 let.

Jura a také Dědek, jak mu říkají ve Zlíně, sice nepatří k zakladatelům, ale v roce založení sekce rugby v SK Baťa Zlín patřil s dalšími, které ještě starší ragbisté pamatují, například Fröhlichem nebo Francem, k prvním hráčům. Dědek jako tehdejší mladý muž Baťovy školy práce reagoval na oznámení v novinách, že se hledají mladíci, kteří by chtěli zkusit ragby. U ragby už zůstal a podobně jako u mnoha dalších se mu ragby stalo celoživotní láskou.

Po hráčské kariéře se věnoval funkcionářské, ale především trenérské činnosti. Kromě trénování mládeže a mužů ve Zlíně, byl i asistentem trenéra národního týmu mužů. Dědek je nositelem Bronzového odznaku FIRA (Fédération Internationale de Rugby Amateur) za zásluhy o ragby. FIRA byla ve své době světovou ragbyovou federací.

Jiří Kotlový, na snímku vpravo,  v mladších letech                               (foto RC Zlín)

Jura je nadšeným filatelistou, sbírá především poštovní známky a poštovní celiny s tématikou ragby. Pro výstavu Ragby - hra síly, odvahy a bojovnosti, která se konala v Ostravském muzeu v roce 2017, připravil malou filatelistickou expozici.

Nyní, když se už ve svém věku a hlavně kvůli problémům s pohybem kvůli úrazu nohou, které mu před lety nešťastnou náhodou přerazil hráč vyražený soupeřem do autu, neúčastní klubového života, píše své ragbyové paměti. Ostatně Dědek je autorem publikace Rugby Zlín 1944-1994 a publikace Povídání o ragby.

Gratulujeme Dědkovi k 94. narozeninám a přejeme mu dobré zdraví do dalších let.


Doplněno 29. dubna 2021

Redakce Dědka Kotlového požádala o zaslání nějaké fotografie, na které je zachycen ve hře. Dnes poslal sken stránky ze své kroniky a připsal: Bohužel, nenašel jsem nic, čím bych dokázal, že jsem byl rugbista. Mám ale velkou sbírku fotografií, na kterých jsem zachycen v až nemožných postaveních, lépe řečeno velmi srandovních."

O Autorovi

Redakce

Další články autora