Eddie Jones: „Musíme dostat únavu zpět“
19. července 2020 (22:10)
19. 7. 2020
Eddie Jones, Australan ve službách anglické RFU a trenér anglického národního týmu, opět vystoupil proti současnému počtu náhradníků v ragby a říká: „Musíme dostat únavu zpět do hry,“ navazuje tak na své stanovisko, které začal zastávat po porážce od Jižní Afriky na mistrovství světa v loňském listopadu. Podporu návrhu pro tuto úpravu pravidel již několikrát v britském tisku prezentoval (psali jsme o tom např. zde) a vyzval tvůrce pravidel světové unie, aby zavedli opatření ke zrychlení hry a zvýšení únavy, včetně snížení počtu náhradníků z osmi na šest. Přinášíme jeho vyjádření pro britská media zveřejněná na portálu irské televize RTE.
Jones řekl, že zdlouhavé televizní prověřování herních situací a debaty rozhodčích poskytují hráčům přestávky a zabraňují jejich únavě, což zmenšuje prostor pro útočnou hru v závěrečných herních fázích.
"Vypustili jsme únavu ze hry," řekl Jones britským médiím. "Kromě zvýšení počtu náhradníků na osm, jsme museli zavést i posuzování zranění hlavy, které také zpomalilo hru. Máme více situací posuzovaných oficiálním videorozhodčím (TMO); a povzbuzovali jsme rozhodčí, aby sporné herní situace rozebírali."
Jones dokonce řekl, že ragby se častým přerušováním hry pomalu začíná podobat americkému fotbalu.
"Musíme do hry dostat zpět únavu, protože potřebujeme prostor. Jinak skončíme jako NFL. Podporuji redukci na šest náhradníků a chci, aby se rozhodčí rozhodovali sami a nechali hru plynout. Musíme najít způsob, jak omezit TMO. Stačí se podívat na australskou rugby league, kde je to jasné a stručné: jeden nebo dva pohledy a rozhodčí ví, jestli pětka může být potvrzena," uzavřel Australan.
Názor
(man) - Jones, Beaumont a někteří další hledají problém tam, kde není, a kde by třeba rychlé rozhodování rozhodčích bez konzultace s TMO hru přiblížilo kopané. V kopané se VAR prakticky neosvědčil, protože nikdo kromě rozhodčího a videorozhodčího nic nevidí a nic nemůže zkontrolovat. Kolik bylo v průběhu jarní části fotbalové ligy stížností, že rozhodčí zakryl zjevný faul či ofsajd. Ostatně fotbal dokázal proměnit ve frašku i tak jednoduchou věc, jako je posun o 10 metrů při nedodržení vzdálenosti při trestném kopu! a musel zavést značení vzdálenosti pěnou. V tom je ragby nepochybně mezi kolektivními sporty vpředu. Posoudit položení je v profesionálním sportu velmi důležité, jde také o peníze, i v amatérském ragby by se kvůli spravedlnosti hodilo. Otázkou tu je, zda se mají rozhodčí vracet k situacím, které sami ani s asistenty nepostřehli, třeba téměř nepostřehnutelnou přihrávku dopředu.
Druhou věcí je vracení únavy do hry, o tom snad ani nemá smysl se bavit, to odůvodnění je tak trochu na hlavu, na jedné straně se diskutuje, jak omezit počet zápasů, protože hráči jsou přetaženi a přibývá úrazů, na druhé je tu extrémní názor, že unavení hráči se budou hůře pohybovat, hůře pokrývat prostor a tím umožní útočícím hráčům se lépe obráncům vyhnout, útočící hráči unaveni nebudou?
Kde jsou – nebo byly – největší ztráty času? Nepochybně je to opakování zhroucených mlýnů, nepochybně je to zdlouhavé rozehrávání mlýnových spojek kdy mají několik dlouhých vteřin ruce na míči za ruckem a rozhlížejí se, kam přihrát a rozhodčí ještě varovnými výkřiky zastavuje obránce, kteří zcela oprávněně chtějí mlýnovku napadnout, vždyť pokud má mlýnovka ruce na míči, je míč za „posledníma“ nohama a s míčem může hrát kdokoliv, pokud není za posledníma nohama, dopouští se mlýnovka přestupku – hraje rukama v seskupení. Také stavění obstrukčních hrází z hráčů neúčastnících se rucku mlýnovkami před box kickem ubírá ze zápasu efektivně využitelný čas, za blahosklonné asistence rozhodčích. Dalším nešvarem je otálení rojníků před autovým seřazením, když dlouze někde v desetimetrové vzdálenosti pořádají „huddle“ jak američtí fotbalisti před rozehráním downu. A rozhodčí nikdy neuplatní trest za zdržování hry.
Ale těmto nešvarům je snad alespoň prozatímní (a možná definitivní) úpravou pravidel odzvoněno. A pokud se opravdu zavede zvažované pravidlo volného kopu hned po prvním zhroucení mlýna, ubude znovu a znovu opakovaných mlýnů, rojníci se tolik neunaví a hra se snad zrychlí. A samozřejmě rozhodčí, pokud budou využívat všech možností, která jim pravidla dávají, nepochybně dokážou prostoje zkrátit.
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Byli jsme na „ŽiMeTu“ v Žilině
Hřiště je v únosném stavu
Na okraj 4. kola Rugby Championship
Ragbyový víkend – 36. týden 2024
Pohár XV: Se Sokolem to bylo o fous
Tréninky se na týden omezují
Pohár XV: RC Havířov vs Sokol Mariánské Hory 18:15
Poslední zápas Augustina Creevyho
Na okraj 3. kola Rugby Championship