Čtení na zimu: O čem jsme psali před 15 lety
29. listopadu 2018 (14:40)
Při pátrání po jiném materiálu na archivních webových stránkách klubu jsme narazili na dva zajímavé články z prvních dnů prosince 2003. Jedním je rozhovor Tondy Brabce s Lukášem Rapantem z jeho druhého působiště ve Francii v klubu Saint-Nazaire v době, kdy za klub hrálo 7 českých reprezentantů, ten druhý popisuje přípravu nového modelu soutěží (už dávno zapomenutého) a člověk téměř žasne, vždyť dnešní model soutěží v ČSRU skoro do detailu kopíruje ten z doby před 15 lety.
Z Havířova do Saint-Nazaire » Saint-Nazaire 1.12.2003 A.Brabec
Internacionál Tonda Brabec, jeden z hráčů "české legie" v Saint-Nazaire, nám poslal aktuální rozhovor s Lukášem Rapantem, kterého sportovní deník L´Equipe v referátech z utkání Saint-Nazaire pravidelně staví mezi nejlepší hráče.
Odchovanec havířovského ragby a mlynář českého národního mužstva Lukáš (Luka) Rapant obléká v této sezóně dres týmu druhé francouzské federální ligy Saint-Nazaire. S dalšími českými reprezentanty patří mezi opory týmu a ragbyoví odborníci mu předpovídají velkou hráčskou kariéru.
Jak ses dostal do Saint-Nazaire?
Minulou sezónu jsem hrál pod trenérem Michélem Bernardinem v Chambéry. Když jsem tam skončil, nabídl mi přechod do Saint-Nazaire, samozřejmě jsem takovou nabídku uvítal.
Co říkáš na sedm Čechů v týmu?
Když jsem se dozvěděl, že do Saint-Nazaire má jít sedm Čechů, byl jsem trochu překvapen, ale myslím, že je dobré, že je nás tu více.
Jak vycházíš s Michélem Bernardinem?
Považuji spolupráci s Michélem za velmi významnou, je to velký odborník, myslím si, že se můj výkon pod Michélovým vedením celkově zlepšil. A musím říci, že si ho vážím nejen jako trenéra.
Bereš Saint-Nazaire jako přestupní stanici do lepšího klubu?
Rád bych hrál vyšší soutěž, ale na to mám ještě chvíli čas. Dávám přednost hře v nižší lize než hře za rezervu velkého klubu. Navíc doufám, že letos postoupíme a já prodloužím smlouvu na další sezónu, pokud bude mít vedení klubu zájem.
Skončilo mistrovství světa, kdo byl tvůj favorit a jak se ti zápasy na RWC líbily?
Mými favority byl Nový Zéland a Anglie, takže alespoň jeden tip mi vyšel. Velkým zážitkem bylo finále, které dospělo až do prodloužení, bylo to opravdu hodně napínavé.
Jak nesli francouzští spoluhráči prohru s Anglií?
Nesli ji velice špatně, vždyť mezi Anglií a Francií panuje velká rivalita! Často spoluhráče v dobrém provokuji tím, že nosím anglické dresy nebo trička.
Co naši soupeři z mistrovství Evropy Gruzie a Rumunsko, překvapili tě nějak?
Gruzii jsem neviděl a Rumunsko mě nepřekvapilo.
Co myslíš,jak by hrála naše reprezentace s Namibií a Uruguaí?
To si netroufám posoudit.
Udrží se naše národní mužstvo v A skupině ME?
Byl bych rád, kdyby se udrželo, ale bude to velmi těžké. Jestli dostanu šanci, tak se budu snažit udělat maximum pro dosažení dobrých výsledků.
Co si myslíš o anketě Ragbista roku, máš nějakého favorita?
Ankety tohoto typu mě moc nezajímají,soustřeďuji se hlavně na svůj výkon na hřišti. Favorita žádného nemám, ale přál bych vítězství v anketě Romanovi (Paulovi) Šusterovi, protože na sobě hodně pracuje a podle mne je nejlepší pilíř v Čechách.
Sleduješ Havířov v KB extralize ragby?
Sleduji.Mrzí mě, že zatím nevyhráli,ale doufám v obrat k lepšímu v jarní části soutěže.Pro náš region je důležité, aby se tam extraliga ragby hrála.
Diskuse o novém modelu soutěží » Praha 6.12.2003 (kg)
Nový sportovní ředitel ČSRU Ing. Jiří Livers (PRG) krátce po své kooptaci do výkonného výboru svolal do pražského klubu Třetí poločas poradu prvoligových a extraligových trenérů a funkcionářů všech českých a moravských klubů.Hlavním bodem programu byl návrh nového modelu celostátních soutěží dospělých. Po krátkém úvodním slově nového sportovního ředitele vysvětlil svůj návrh nového modelu i nový vedoucí realizačního týmu české reprezentace Jan Macháček.
Návrh představuje radikální změnu soutěží, jaká nemá v historii českého ragby obdoby. Už se hrálo systémem jaro-podzim, liga se hrála ve dvouletém cyklu, dokonce se jednou hrálo i ve dvou oddělených skupinách (Čechy a Morava) a vítězové skupin hráli finále o mistra republiky,ale nově navržený model chce do jediné soutěže zapojit naprosto všechny kluby.
V jarní části soutěže, která by začínala o prvním dubnovém víkendu a končila první červencový víkend (model nastavený pro rok 2005), by se jednokolově střetlo 12 týmů (předpoklad), následovala by měsíční přestávka a od prvního srpnového víkendu by soutěžila horní skupina tabulky o titul, zatímco spodní skupina by hrála tzv. pohár a v konečné fázi by první čtyři týmy spodní skupiny hrály miniplay-off o konečné pořadí. V systému ještě mají místo zápasy klubů, které se nepřihlásí do hlavní soutěže (v návrhu jsou nazvány aspirujícími) a klubových rezerv-B týmy (ty návrh pojmenoval "social"). S těmito mužstvy by se střetávaly i silné celky horní skupiny,a to vždy na hřištích slabších celků. Finále ligy by se zásadně hrálo na státní svátek 28.října a tímto datem by také liga končila.
Autor návrhu Jan Macháček svůj návrh dopodrobna vysvětlil a použil i řadu podpůrných argumentů v podobě grafů průměrných teplot či doby stmívání v naších krajích, argumentoval kalendářem evropských soutěží i potřebami národního mužstva. To základní, co má aplikace návrhu přinést, je přesun soutěží do období teplejších měsíců a delších dnů (příprava v teple a večer) a hlavně pevné termíny, neměnný kalendář soutěží a gradace ligy, která s krátkým letním přerušením dospěje přes podzimní play-off nejlepších týmů k finále 28.října.
Z dlouhé diskuse k návrhu vyplynulo, že změnu modelu soutěží by uvítala většina klubů (minimálně ty, jejichž zástupci byli na poradě), všichni se také přiklonili k názoru, že systém jaro-podzim nemá na průběh soutěží podstatný vliv, v tom problém nového modelu není. Problematičtější je krátká letní přestávka a naopak dlouhá zimní, která nebude nijak kratší než dosud, i když Honza Macháček tvrdil opak.Problémem také může být,jak se k modelu postaví kluby jako je třeba Iuridica či Barbarians, kluby, které by do soutěže měly vyslat své rezervy a konec konců i kluby prvoligové. Třeba Václav Čermák z Přelouče rovnou prohlásil, že jeho klub nemá na takovou soutěž dostatek hráčů a do hlavní soutěže by se nepřihlásil. Na fakt, že navržený model soutěže bude náročnější a kluby budou potřebovat široký kádr hráčů, aby případným odstoupením z rozehrané soutěže celý systém nenarušily, upozornil i nový trenér české reprezentace Petr Michovský z Říčan. Další diskuse se dotkla i práce sportovně technické komise, nedostatku kvalitních rozhodčích, soutěžního a přestupního řádu, finančního zajištění i propagace a mediální sféry.
Porada nakonec dospěla k závěru, že nový model musí projednat hlavně trenéři všech mužských týmů, musí se s ním důkladně seznámit hráči, kterým se naprosto změní dosavadní zaběhaný systém přípravy i zápasů, protože v sezóně podstatně ubude volných termínů. Musí se také domyslet systém hry v podzimní části soutěže, někteří zástupci klubů nesouhlasili s tím, že např. semifinálové zápasy by měly jen jedno kolo na hřišti v tabulce lépe postaveného soupeře. Jde v podstatě o to, aby se s myšlenkou na potřebu nového modelu soutěže, od kterého se jako hlavní cíl očekává zlepšení úrovně českého ragby, ztotožnili i ti nejkonzervativnější zastánci statusu quo a na valné hromadě unie návrh podpořili.
Pro pokročilou dobu a nedostatek času už pak z plánovaného programu zbylo místo jen na stručný nástin programu přípravy národního týmu před odvetnými koly mistrovství Evropy, který předložil trenér národního mužstva Petr Michovský.
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Byli jsme na „ŽiMeTu“ v Žilině
Hřiště je v únosném stavu
Na okraj 4. kola Rugby Championship
Ragbyový víkend – 36. týden 2024
Pohár XV: Se Sokolem to bylo o fous
Tréninky se na týden omezují
Pohár XV: RC Havířov vs Sokol Mariánské Hory 18:15
Poslední zápas Augustina Creevyho
Na okraj 3. kola Rugby Championship