Čtení na zimu: Morgan Para ve vězení

14. prosince 2018 (16:40)

NezařazenéZpravodajství

Tedy ve vězení ano, ale ne proto, že by byl za něco odsouzen, bývalý kapitán ASM Clermont Auvergne doprovázel trenéra Xaviera Julyho na trénink ve vězení v Riom, kde bude rok učit skupinu vězňů ragby …

Foto v náhledu: Morgan Parra je velmi spokojen s šířením svého sportu a jeho hodnot. Kromě zasvěcení vězňů do hry ve vězení v Riomu (v departementu Puy-de-Dôme v regionu Auvergne), pracuje tento internacionál také pro sousední kluby nebo amatéry ve svém regionu. Fotografie AFP / Thierry Zoccolan

 

Reportáž s balónem, Morgan Parra na misi ve vězení

AFP 13.12.2018 (kráceno)

 

Ve vězení v Riomu je od loňského roku zasvěcován tucet vězňů do touch ragby, přičemž byla zvolena právě tato bezkontaktní verze ragby, aby se zabránilo případnému vzájemnému „účtování“ mezi vězni.

"Nejprve zkusili normální ragby, obával jsem se, že si na to zvyknou," vzpomíná sportovní instruktor ASV Clermont, Xavier July, který se stará o výuku.

Xavier July a Morgan Parrav diskusi během tréninku ve věznici Riom Penitenciary Center. Fotografie AFP / Thierry Zoccolan

Ve zbrusu nové tělocvičně této věznice nové generace, slavnostně otevřené v lednu 2016, je pro dnešek trenérem vězňů internacionál a kultovní osobnost, mlýnová spojka a dřívější kapitán Jaunardů (Žluťásků – přezdívka hráčů ASM hrajících ve žlutých dresech, pozn.red.) Morgan Parra.

V červeném rozlišováku s míčem v ruce francouzský internacionál předává rady k pravidlům o ofsajdu. "Stejně jako ve škole musí věnovat pozornost, přizpůsobit se, pokud přestanou dávat pozor, je to špatně," říká 30letý muž, který už několik let trénuje mládež v sousedství a amatérských klubech regionu Auvergne.

"Je to super, obdivuji tyhle kluky, kteří po dni stráveném v práci oblékli dres, připomíná mi, že jsem obdařen možností žít pro svou vášeň," usmívá se Parra, který také připravuje trenéry na zkoušky ke zvýšení kvalifikace. Takže když mi nabídli, abych se setkal s vězni, okamžitě řekl ano.“ Pro Morgana to byla to příležitost vnést za tyto zdi "hodnoty specifické pro ragby.“

"V ragby se setkáváme s lidmi, s nimiž nemusíme nutně být přátelé, ale musíte je respektovat a to je základ ragby, respekt k soupeři, spoluhráči, rozhodčímu. Vidět tyto hráče, jak si navzájem pomáhají vstát nebo pogratulují, poplácají po zádech, není samozřejmé. Protože ve vězení jsou vztahy hierarchické. „Tady se musíte obětovat za ostatní, už žádné klany, žádní slabší a silnější," říká osmadvacetiletý Jimmy, jeden vězňů, ve věku 28 let.

Ale nad rámec jednoduchých pravidel tohoto sportu může být jeho učení životní lekcí, učením o životě ve společnosti. "Ragby umožňuje pracovat na změně chování a pomáhá při opětovném začlenění, aby se necítili vyloučeni ze společnosti. Uvědomí si, že když respektujete pravidla, funguje to,“ věří Morgan Parra.

O Autorovi

Redakce

Další články autora