Čtení na léto: Duch ragby – stadion Twickenham

12. července 2020 (22:27)

NezařazenéZpravodajství

(man) - Řada z nás byla na stadionu v Twickenhamu nejednou, většinou jsme se pochopitelně zajímali o utkání, na které jsme přijeli, případně jsme si koupili nějaký suvenýr v ragbyovém shopu a vyfotili se před velkým sousoším představujícím vhazování z autu na náměstíčku před stadionem. Ale stadion skrývá pozoruhodnou sbírku dalších uměleckých artefaktů. V dnešním Čtení na léto vám je přiblížíme článkem Iana Hewitta The spirit of rugby: sculptures at Twickenham Stadium's World Rugby Museum, který zveřejnil v Art.uk, což je internetový portál veřejných uměleckých sbírek ve Velké Británii.

Autor, bývalý tenista Ian Hewitt je místopředsedou All England Lawn Tennis Clubu. Je všeobecným sportovním fanouškem, je autorem nebo spoluautorem několika knih o sportu včetně Immortals of British Sport: A Celebration of British Sporting History (publikoval Vision Sports Publishing, 2013), který koprodukoval s fotografem Sampsonem Lloydem. Článek v Art.uk je právě z této knihy. Ian Hewitt je členem Asociace veřejných památek a sochařství.

Návštěva stadionu Twickenham je návštěvou domova anglického ragby a duchovního domova tohoto sportu. Světové ragbyové muzeum má největší sbírku ragbyových memorabilií na světě, včetně řady zajímavých sošek. Přesto se na tomto historickém stadionu nachází mnohem výraznější sochy.

Line-Out 2010, bronz Gerald Laing (1936–2011)

Ragby, možná proto, že je to v podstatě týmová hra ovlivněna svými tradicemi amatérismu, oslavuje to málo ze svých individuálních hrdinů v bronzu.

Nad vchody na západní tribunu je uvítacím prvkem pro tisíce ragbyových fanoušků řada soch známého popartového umělce a sochaře Geralda Lainga, které ilustrují akci, sílu a vzrušení tohoto sportu - ale ne známé hráče. Byly Instalovány v roce 1996, čtyři silné a svalnaté postavy – anonymní hráči v akci – představující Ducha ragby – 'Spirit of Rugby.' Snad nejzajímavější je bronzová socha ‘mlýnová spojka,’ která se kroutí a otáčí, když míč přihrává dozadu. 

The Spirit of Rugby (Scrum Half) 1995, Gerald Laing (1936–2011)

The Spirit of Rugby (Winger) 1995, bronze statues by Gerald Laing (1936–2011)

Křídlo se rozbíhá.

The Spirit of Rugby (Try Scorer) 1995, bronz Gerald Laing (1936–2011)

Dramatický skok pokládače bodů.

 

The Spirit of Rugby (Kicker) 1995, bronz Gerald Laing (1936–2011)

Moderní diváci musejí vzít na vědomí, že kopáč používá starší, tradiční styl kopání – ne verzi Jonny Wilkinsona 'zpoza rohu.'

Na ústředním kamenném pilíři, hlavní vstupní brány do areálu stadionu je socha umělce Williama Fredericka Woodingtona pozlacený lev. Lev kdysi patřil Lvímu pivovaru (Lion Brewery), ale v roce 1971 u příležitosti stého výročí anglické ragbyové unie byl Radou Velkého Londýna předán RFU. Zlacení bylo přidáno v době rekonstrukce brány v roce 1996.

Lion, William Frederick Woodington (1806–1893)

Na tomto centrálním kamenném pilíři se také nachází bronzový reliéf Sira George Rowlanda (1855–1928), který byl v letech 1881 - 1904 čestným tajemníkem RFU. Velký zastánce amatérismu, ragby v RFU zůstalo plně amatérské, později byl v nekrologu v deníku The Times nazván "amatérem amatérů." Odmítnutí profesionalismu RFU vedlo k "velkému schizmatu" a vytvoření profesionální ragbyové ligy v roce 1885 kluby, které se od RFU odtrhly. Hill, následně prezident RFU, byl v roce 1926 prvním mužem, který byl pasován na rytíře za služby ragby. Století po ragbyovém rozvodu se však ragby a s ním spojený komerční svět zásadně změnily a RFU nakonec přijala profesionalitu. Hill se z pilíře dívá na dnešní svět klidně, ale výraz jeho tváře je poněkud přísný. Obrázek: Neznámý umělec; Sir George Rowland Hill (1855-1928)

Na bočních stranách centrálního pilíře, byly později instalovány bronzové růže a máky od sochaře Harryho Graye. Jsou věnovány památce všech ragbyových hráčů, kteří sloužili a zemřeli v konfliktech po celém světě, skulptury byly odhaleny v roce 2016 jako součást programu akcí RFU na památku stého výročí Velké války (První světové války).

Bronzový artefakt na pilíři brány zobrazuje růže, které nosí generace anglických ragbyových reprezentantů, které se postupně proměňují v máky - symbol památky na padlé První světové války.

Fotografie v článku World Rugby Museum

O Autorovi

Redakce

Další články autora