ČSRU: 6. pokračování diskuse – soutěže

4. května 2020 (12:56)

NezařazenéZpravodajství

Soutěže

E. Krützner sen. 3.5.2020, 14:42

(Kráceno a redakčně upraveno)

Současné omezení sportovní činnosti zatím neumožňuje zahájit plnohodnotné kolektivní tréninky našeho kontaktního sportu. To znamená, že v jarní sezoně nemůžeme odehrát žádné soutěžní zápasy, mimo jiné proto, že hráči ragby XV musí absolvovat minimálně 6 týdnů tréninků v plném zatížení. Je proto třeba pokračovat v diskusi "ragby zvítězí" a najít ta nejlepší řešení k úspěšnému rozvoji našeho sportu pro další období.

Pokud chceme splnit cíle, které jsou uvedeny v Koncepci rozvoje ČSRU, pak je bezpodmínečně nutné zkvalitnit úroveň našich domácích soutěží. Jen při vysoké úrovni domácích soutěží lze formovat hráče, kteří budou mít předpoklady k úspěšné reprezentaci naší země. Výsledky naší reprezentace v posledních létech to jen potvrzují. Je zbytečné opakovat, že jsme kvůli nízké úrovni našich domácích soutěží sestoupili až do 4. výkonnostní úrovně soutěží Rugby Europe. Bohužel kvůli pandemii budeme rozhodnutím Rugby Europe na této úrovni pokračovat i v sezóně 2020-21.

Při této příležitosti je nutné si položit otázku: Splnila změna systému, léta úspěšně užívaného podzim-jaro, na systém jaro-podzim, slibované a očekávané zvýšení úrovně našich domácích soutěží? Odpověď je jednoznačná, nesplnila v žádném případě. Nyní se nám nabízí možnost přiznat si pravdu, že experiment se systémem jaro-podzim s třístupňovou soutěží se neosvědčil.

Obracím se na všechny kluby, aby se do diskuse "ragby zvítězí" také zapojily. Uvědomte si, že o systému soutěží musí rozhodovat právě kluby, které v nich startují. Schválený systém, nemusí vždy vyhovovat všem, ale rozhodně musí vyhovovat většině, a to je základ demokracie. Dnes se nám nabízí ideální možnost vrátit našemu ragby systém podzim-jaro, který je úspěšně používán ve všech evropských uniích, kromě seveřanů.

Navíc se nám naskytla ideální možnost využít toho, že se do 1. i do 2. ligy přihlásilo 8 klubů. Je nepopíratelné, že sportovně nejspravedlivější herní systém je doma-venku, s následným play-off a play-down. Počet odehraných utkání plně odpovídá požadavkům kvalitní soutěže (14 + 2 = 16), a zůstává dostatek termínů, které je nutné rezervovat pro reprezentaci, její přípravu i soutěže v ragby o 7 hráčích. Velkou výhodou pro tvorbu sportovního kalendáře je fakt, že v poslední době dochází k oteplování planety, takže zimní přestávka může být maximálně 3 měsíce, a to je ideální doba na kvalitní přípravu na jarní finálové boje.

Jsem si vědom, že náklady na cestovné ve 2. lize budou vyšší, než v 1. lize, pro zvýšení sportovní úrovně 2. ligy by bylo dobré, aby unie finančně podpořila kluby při cestách na větší vzdálenosti, určitě se to kladně projeví na úrovni soutěže v dalších létech. Při této příležitosti je také důležité najít řešení, jak pokračovat ve velmi důležité soutěži "Nadějí", pro prvoligové kluby. Jedná z možností je snížit počet hráčů (13 až 10), ale rozhodně je nutné v tom pokračovat, jinak ztratíme řadu hráčů.

Poslední poznámka, pokud bude mít naše unie kvalitní umělý trávník na Markétě, tak by měl jednak sloužit naši reprezentaci, ale také všem klubům. V zimní přestávce je možno pořádat turnaje na náklady unie, které tak umožní využít dobrých podmínek i pro mimo pražské kluby. Doporučuji turnaje o 10 hráčích, mají tu výhodu, že v utkáních je méně kontaktů, hra má velký spád, zlepšuje se individuální obrana a rozvíjí útočné ragby.

Když se zvýší úroveň našich soutěží, zvýší se i výkonnost našich reprezentačních mužstev a tím pádem bude daleko snadnější propagovat náš sport ve veřejných mediích, tak jak bylo v minulosti.

Věřím, že smysluplná diskuse může přinést zásadní zlepšení činnosti naší unie a zlepšení činnosti by se mělo kladně projevit jak na výkonnosti, tak na přátelské atmosféře, tolik důležité pro návrat k hodnotám, které naše ragby vždy řadilo k předním evropským federacím. 


Předchozí díly diskuse

O Autorovi

Redakce

Další články autora