Bude se vůbec na jaře hrát?

15. března 2020 (02:04)

NezařazenéZpravodajství

Virus Covid-19 prakticky likviduje jarní ragbyovou sezónu nejen v Evropě, kam se v současné době přesunulo centrum nákazy, ale postihuje například i Super Rugby. Ale přístup jednotlivých zemí je dost rozdílný, zatímco většina evropských zemí striktně zastavuje veškeré aktivity, jiné jen omezují mezinárodní styky a další se šalamounsky odvolávají na „posouzení situace a dodržování doporučení zdravotnických orgánů.“

RFU: pokračujeme přes epidemii

Ragby v Anglii pokračuje tento víkend uprostřed epidemie coronaviru, potvrdila RFU, pokud nenastanou "významné závažné okolnosti." RFU uvedla, že ligové soutěže, pohár a místní zápasy budou pokračovat v průběhu tohoto víkendu jako obvykle. Mluvčí RFU řekl: "Vláda říká, že amatérské i profesionální sportovní akce by měly pokračovat, pokud nenastanou »významné závažné okolnosti«. Toto rozhodnutí však budeme neustále přezkoumávat na základě doporučení vlády." Anglická unie tedy nechává klubům naprostou svobodu pro jejich posouzení situace a rozhodnutí zda hrát, či nehrát.

Nicméně Premiership zvažuje přerušení soutěže na 4 týdny a už zrušila finále, které mělo být 20. června.

Super Rugby pozastaveno

Turnaj Super Rugby 2020 bude pozastaven po víkendových zápasech 7. kola, potvrdil SANZAAR vyhlásil v dnešní tiskové zprávě. Už dnes se nehraje zápas Jaguares vs. Highlanders v Buenos Aires, který se měl hrát za zavřenými dveřmi, ale nakonec byl odvolán z důvodu, že novozélandští Highlanders, respektujíce nařízení Novozélandské vlády, odmítli do Argentiny odcestovat. Pokud by k zápasu odletěli, musela by celá výprava na 14 dnů do karantény.

Jižní Afrika

Pozastavuje všechny mezinárodní aktivity včetně sedmičkového turnaje Světové série, který se měl konat koncem března ve Stellenboschi a také letní turné do Velké Británie.

Nový Zéland

Nic neruší, odehrály se všechny zápasy 7. kola Super Rugby na novozélandské půdě, NZ Rugby situaci monitoruje a zařídí se podle Doporučení ministerstva zdravotnictví COVID-19 o veřejných akcích a masových shromážděních … a ještě: Doporučujeme všem fanouškům ragby, kteří se necítí dobře, aby se řídili pokyny ministerstva zdravotnictví a drželi se dál od masových shromáždění.

Austrálie

Kromě toho, že SANZAAR zastavil soutěž Super Rugby, australská unie zatím žádné soutěže nezastavuje: "Řídíme se radami úřadů a podnikli jsme několik dalších kroků, pokud jde o sledování hráčů a zaměstnanců v rámci našich organizací, a budeme i nadále informovat o nejnovějším vývoji a zpřístupnit informace těmto v rámci naší komunity," říká se v tiskovém prohlášení Rugby Australia.

Francie

FFR pozastavuje všechny své soutěže, srazy a školení, říká se v prohlášení, které včera vydala FFR (kráceno): „Je naší odpovědností přijmout nezbytná rozhodnutí v souladu s oznámeními prezidenta republiky. V důsledku toho FFR pozastavuje všechny své soutěže, srazy a školení … Všechny šampionáty, ve všech kategoriích bez výjimky, jsou pozastaveny, stejně jako všechny aktivity škol ragby, aby se účinně bojovalo proti šíření COVID-19 … Je to nevyhnutelný akt solidarity s národním společenstvím. Příspěvek francouzského ragby bude bezchybný,“ vyhlásil prezident FFR Bernard Laporte.

Gruzie

Kvůli epidemii bylo zrušeno 10 zápasů nejméně do konce března. Bylo to oficiálně oznámeno výkonným výborem gruzínské ragbyové federace. V důsledku toho byla odložena dvě kola šampionátu, ale je možné, že pokračování národního šampionátu bude odloženo na pozdější datum.

Skotsko

SRU oznámila dvoutýdenní karanténu, která potrvá do 29. března. Již o tomto víkendu se některé zápasy skotských soutěží nehrály. „Všechna utkání a tréninky budou pozastaveny jako součást ´moratoria na ragby´, sledujeme odborná lékařská doporučení a v nadcházejících týdnech zmocníme odborníky, aby posoudili dopad koronaviru na skotskou populaci. Na základě jejich zjištění učiníme další rozhodnutí," uvedla skotská unie ve svém prohlášení.

Další země, které přerušily soutěže

Nizozemsko, Polsko, Irsko, Rusko, Itálie, Wales, Německo, Švýcarsko, Belgie, Norsko, Španělsko, Slovensko, Rumunsko, USA.

Lotyšská federace rozhodne na pondělním zasedání, v Portugalsku se hraje, Maďarská unie sleduje situaci a prozatím domácí soutěže neruší, podobně i Litva. Dánsko nechává na klubech, aby se řídily doporučeními ministerstva zdravotnictví. Vedení švédské unie „sleduje vývoj a v současné době provádí plánované činnosti a doporučuje, aby švédští ragbisté dodržovali směrnici orgánu pro veřejné zdraví.“ Ukrajina – soutěže mohou probíhat s ohledem na situaci v místě a s limitem 200 osob.

O Autorovi

Redakce

Další články autora