Six Nations: Zatím podle předpokladů

11. února 2019 (16:06)

SvětovéZpravodajství

Podle předpokladů Irsko zvítězilo v Edinburghu nad Skotskem po mírné převaze ve všech důležitých herních ukazatelích, o výkonu Velšanů v Římě už se to říci nedá, nezískali očekávaný a potřebný bonusový bod. Do určité míry se projevila obměna kádru pro tento, dá se říci, předem rozhodnutý zápas, ale 10 změn by se u tak vyspělého týmu ze světové špičky nemělo tak razantně projevit, pořád jsou to hráči širšího kádru národního týmu. Na druhé straně je jisté, že na rozdíl od minulých let zatím Italové v obou odehraných zápasech vydrželi se silami celý zápas, ba ještě ke konci dokázali bodovat. Avšak ty nejtěžší zkoušky pro Italy přijdou v dalších kolech. A zápas Anglie v. Francie? Nejenže podle očekávání vyhrála Anglie, ale ona vyhrála rozdílem dvou tříd, pravděpodobně stejně by na Twickenhamu dopadla i Gruzie nebo Rumunsko. Prostě Francie je v hluboké krizi, loňské vzepětí proti Anglii (22:16) nebylo otázkou systémového zlepšení Francie, ale spíše jarní krize a výpadku Anglie. 

(Foto v  náhledu Guilhem Guirado a Dany Priso. Autor Adrian Denis AFP)

Anglie – Francie 44:8 (30:8)

Anglie zopakovala konzistentní výkon, kterým posadila v minulém kole v Dublinu na zadek Irsko. Tentokrát se stal obětí dobře organizované a variabilní hry domácího týmu rozložený tým Francie, který nemůže vybřednout již delší čas z krize. Podobně jako v utkání s Irskem i tentokrát rozhodovala chytrá hra překopů a kopů k následování, vždyť z kopů k následování padly 4 z šesti pětek Anglie. Francouzi měli v řadě herních ukazatelů převahu, třeba v držení míče 54:47 procentům a větší úspěšnosti skládek, Angličané nesložili 33 krát, Francouzi 16 krát. Jenže Francouzi nedokázali anglickou obranu překonat, ať už kvůli chybám nebo špatným řešením herních situací a hlavně kvůli nesoustředěné a nekompaktní obraně. Domácí sice nesložili 33 krát, ale Francouzi z takové situace položili jen jednou, Angličané 6 krát.

Kouč Eddie Jones na otázku novinářů na pozápasové tiskovce odpověděl na otázku: „Hra kopů vám přinesla úspěch v Dublinu, nepřekvapilo vás, že jste s tím měli takový úspěch i dnes a že se s tím Francie nedokázala vypořádat“: „Podívejte se, pokud jste schopni vyvinout rychlost a dynamiku, jako že se nám to dnes dařilo, pak to eliminuje obranu a vytváří prostor. Pokud jste dost dobří, abyste toho prostoru využili kopy, a máte dobré běžce, pak je těžké takové situace ubránit.“

Ve Francii panují velké rozpaky, media a odborníci se nemohou shodnout na tom, zda je tým přestárlý nebo špatně vedený se špatnou herní strategií. "Jsme generace, která se koupala jen v porážkách," uvedl například Olivier Magne pro ragbyový týdeník Midi Olympic. Morgan Parra to vidí takto: "Nepřipravujeme se dost tvrdě, Angličané jsou si jisti svou strategií, vědí, co chtějí. To my nejsme schopni udělat. Pracujeme na tom? Ne!"

Foto Henry Slade

Itálie – Wales 15:26 (7:12)

Nikdo se nebude za pár let ptát, v jaké sestavě Wales v Římě nastoupil, zůstane jen výsledek, a ten je pro Itálii dost lichotivý. A ještě lichotivější je, že zápas skončil na pětky 2:2. Italové mohou litovat, že jejich nedisciplinovanost na začátku zápasu přivedla hosty do vedení 12:0, na druhé straně je může naplňovat optimismem, že už podruhé vydrželi se silami celý zápas.

Foto Paolo Ricci Bitti

Skotsko – Irsko 13:22 (10:12)

Odstoupení zadáka Skotska Stuarta Hogga a skvělý výkon Carberyho, který v irském týmu nahradil v průběhu zápasu zraněného Jonnyho Sextona. Také chyba, které se Skotové dopustili na začátku utkání, když Farrell kopl míč k následování a Tommy Seymour před nabíhajícím Jacobem Stockdale hodil míč nad hlavu Maitlanda a pro Conora Murraye už byla lahůdka ho donést do brankoviště. Ve vyrovnané a dynamické první polovině rozhodly dvě chyby Skotů, byl to doslova dar Irům. Ostatně i rozhodující pětku Irů ve druhé když Carbery projde středem mezi dvěma obránci a přehodí Keithu Earlsovi k třetí pětce Irů. Ovšem nejhezčí pětku zápasu má na svědomí Finn Russel, vypíchnul na středu hřiště přihrávku, pronásledován a složen před čárou Earlsem vyřešil situaci nejlepším možným způsobem, přetočil se na záda a kontrolovaně přihrál Samu Johnsonovi na jedinou pětku Skotů.

Sam Johnson pokládá pětku bráněn Joey Carberym                                         Foto Billy Stickland

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora