Rusové úplně překopali své soutěže

1. září 2020 (12:02)

SvětovéZpravodajství

Rusko - V týdenním přehledu výsledků v rubrice Ragbyový víkend uvádíme výsledky a tabulku ruského ragbyového šampionátu, který minulý týden skončil základní částí a bude pokračovat v říjnu čtvrtfinálovými zápasy, aby byl dokončen na jaře příštího roku. Tím Rusové dokončí přechod na systém podzim-jaro, o kterém rozhodla Nejvyšší rada Ruské ragbyové federace 18. října loňského roku. Pravda, Rusko v ragby nepatří mezi top země, ale dějí se tam věci, které rozhodně stojí za pozornost, zvláště v zrcadle našich domácích diskusí o tom, který systém je vhodnější.

Zaprvé Rusové svou nejvyšší soutěž úplně zprofesionalizovali, zadruhé převzali a realizují to, co dělá i evropská ragbyová špička, ale dělají to snad až na hranici možného – importují do ligy ve velkém hráče (nemluvě o trenérech) ze zahraničí – není výjimkou, že v týmech je 8-12 Jihoafričanů nebo Gruzínců. Dokonce už vytipovali asi osm Jihoafričanů z ruské ligy, kteří by mohli dostat občanství a startovat na příštím mistrovství světa. Ostatně Rusové usilují o pořádání mistrovství v roce 2027, konkurovat jim budou Austrálie a možná i Spojené státy.

Jihoafričan Cody Basson z CSKA Moskva připomíná Chabala (převzato z Rugger)

Rusové přecházejí na systém podzim-jaro

Nejvyšší rada Ruské ragbyové federace rozhodla už loni v říjnu o přechodu ruského mistrovství v ragby do cyklu "podzim-jaro."

Místopředseda Nejvyšší rady Ruské ragbyové federace Kirill Jašenkov, tehdy řekl v rozhovoru pro tiskovou službu Ruské ragbyové federace, že rozhodnutí nebylo spontánní, bylo učiněno po konzultacích a jednáních s kluby a ligou. "Příští mistrovství Ruska v ragby bude přechodné a bude se konat od jara 2020 do jara 2021. V tomto období budeme muset posoudit všechny důležité věci, klady a zápory. „Chci zdůraznit, řekl Jašenkov, „že to není spontánní rozhodnutí. Je to promyšlené, uvážlivé rozhodnutí. Již několik měsíců jsme hovořili s představiteli klubů, diskutovali jsme o těchto otázkách s vedením ligy i ve federaci. Dospěli jsme ke shodě, že výhody přechodu na systém "podzim-jaro" jsou mnohem větší než nevýhody. Hlavním problémem, kterému budeme čelit, je klima. Na začátku jara a v pozdním podzimu budeme muset odehrát několik zápasů, jinak systém nebude fungovat. A tady musíme vzít v úvahu, že jsme severní země s poměrně drsným klimatem. Chci poznamenat, že v první řadě bylo zohledněno stanovisko sibiřských klubů Jenisej-STM, Krasnyj Jar a Metalurg. A oni jednomyslně podpořili rozhodnutí, stejně jako ostatní kluby ligy. Problém klimatu hodláme vyřešit masivním financováním infrastruktury stávajících stadionů našich klubů. Vytvořili jsme seznam hřišť, která budou hostit zápasy ruského ragbyového šampionátu a již máme plán financování úprav každého hřiště a každého stadionu 10 klubů první ligy. Z nevýhody spojené s nevhodnými klimatickými podmínkami uděláme velké plus, protože tento plán výrazně podpoří rozvoj infrastruktury stadionů ragbyových klubů," uvedl Jašenkov.

Kirill Jašenkov uvedl, že dalším důvodem pro přechod na nový systém je, že je třeba popularizovat ragby v Rusku a zvýšit zájem publika o zápasy ruského šampionátu. "Finálové zápasy play-off ruského šampionátu by se měly konat za dobrého počasí v červnu až červenci na kvalitních hřištích. To přiláká více fanoušků na tribuny než v říjnu-listopadu a úroveň hry na dobrých hřištích bude mít také mnohem vyšší úroveň. Bude to také atraktivnější pro televizní kanály. Mistrovství špičkových evropských ragbyových zemí se hrají systémem podzim-jaro. Chceme, aby se naše kluby staly plnohodnotnou součástí evropských klubových soutěží. Ovšem naše týmy budou moci reprezentovat Rusko důstojně, pokud budou mít stejné podmínky jako silné evropské kluby," dodal.

Podle místopředsedy Nejvyšší rady ruské Premier League (oficiálně Регбийная Премьер-Лига) Igora Artěmjeva, nový systém ruského šampionátu bere v úvahu zájmy ruského národního týmu. "Náš národní tým hraje testovací zápasy v červnu a listopadu. Pro náš tým, si myslím, jsou podzimní zápasy důležitější, protože jsou nejdůležitější etapou přípravy na únorové a březnové mistrovství Evropy. Při přechodu na nový systém budou naši hráči v optimálním stavu do začátku mistrovství Evropy, stejně jako ti hráči, proti kterým budou muset hrát. V únoru a březnu budeme mít stejné herní období jako Rumuni, Španělé a Gruzínci - naši hlavní soupeři," uvedl Artěmjev.

Ruská liga má nyní tento program:

2.-5. října čtvrtfinále

8.-11. října čtvrtfinále – odvety

Od 24. dubna do 10.května 3 kola semifinále

Od 14. do 31. května 3 kola finálových zápasů

O Autorovi

Redakce

Další články autora