Na okraj 4. kola Six Nations
14. března 2024 (19:03)
V náhledu: Vazač anglické reprezentace Ben Earl v jedné ze svých útočných akcí (Foto Getty Images)
Dá se říci, že jsme byli všichni překvapeni ne až tolik výhrou Anglie nad Irskem, ale úplnou změnou hry. Ta tam byla nudná stereotypní hra do kontaktu s přemírou kopů. Hra Anglie tentokrát bavila. Co se stalo, vysvětluje ragbyový publicista Sam Larner v rozhovoru s trenérem Bernardem Jackmanem, který byl například v sezoně 2016/2017 hlavním trenérem FC Grenoble
Angličani ukradli Irsku herní plán a zahráli lépe než Irové
Grant Constable, 13. 3. 2024
Výhra Anglie nad Irskem ukázala, že loňští grandslamoví šampioni zdaleka nejsou neporazitelní, a to také díky skvělé taktice trenéra Steva Borthwicka.
"Vypadalo to, jako by si Irsko a Anglie vyměnily dresy," vysvětlil Sam Larner Bernardu Jackmanovi v epizodě analytického pořadu RugbyPass "Beyond 80" a pokračoval:
"Skoro všechno, co Anglie udělala, byla téměř kopie toho, co Irsko předvádělo v předchozích zápasech. Například Anglie donutila Irsko minout 25 skládek. Irsko zatím během mistrovství světa a v současném Six Nations neminulo tolik skládek. Když si uvědomíte, že za tu dobu hráli s Novým Zélandem nebo Jižní Afrikou a ani zdaleka se nepřiblížili takovému počtu neúspěšných zákroků.
Za Anglii vynikl útočník Ben Earls, který podle všeho hraje bez čísla na zádech. "Byl naprosto výjimečný. Na dosavadním průběhu turnaje naběhal druhý nejvyšší počet metrů. Musíme se dostat až na osmnácté místo v žebříčku k Aaronu Wainwrightovi, než najdeme dalšího takového rojníka. Takže Ben Earl v podstatě hraje jako útočník, hraje jako tříčtvrtka a je neuvěřitelný tahoun.
Změnila se také kopací hra Anglie, předvedla chytrou taktiku hru, která přinesla ovoce, a čísla vyprávějí zajímavý příběh.
Jedna z věcí, kterou Anglie udělala, bylo, že kopala mnohem méně, méně než třicetkrát. Ve skutečnosti kopli jen 21krát. Také si přihráli 164krát, v žádném z 11 posledních zápasů neudělali více než 160 přihrávek a nekopali méně než 30krát.
Takže to byl úplně jiný herní plán než dosud. A nejsem si jistý, jestli to Irsko mohlo očekávat. Všichni jsme věděli, že Anglie hraje něco jiného, ale myslím si, že to, s čím ve skutečnosti přišla, bylo překvapivě odlišné.
Také si myslím, že mlýnovka Anglie Alex Mitchell byl fantastickou součástí sobotního zápasu. Průměrná délka jeho přihrávky byla 8,2 metru, což je více než měla kterákoli z ostatních dvou mlýnovek na hřišti, a to pomohlo Anglii dostat se na vnější stranu irské obrany.
Takže je jasné, že pokud dokážete přihrát na osm metrů ve srovnání s šesti, můžete vyřadit jednoho nebo dva obránce, kteří zůstávají v blízkosti rucku, a to bylo pro Anglii nesmírně důležité, aby se dostala na hranu a hrála tento rozsáhlý herní plán."
Působivá byla i defenziva Anglie, protože se zdá, že se formuje způsob obranné hry podle Felixe Jonese asistenta Steva Borthwicka.
Herní plán Irska byl postaven na opravdu krátkých přihrávkách dlouhých méně než 5 metrů. V každém zápase jich měli víc než jejich soupeři. V tomto zápase jich měli 49 a Anglie 84, takže Anglie byla nejen schopna ukrást tuto část herního plánu, ale také zabránit Irsku, aby ji použilo.“
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Ragbyový víkend – 36. týden 2024
Pohár XV: Se Sokolem to bylo o fous
Tréninky se na týden omezují
Pohár XV: RC Havířov vs Sokol Mariánské Hory 18:15
Poslední zápas Augustina Creevyho
Na okraj 3. kola Rugby Championship
Ragbyový víkend – 35. týden 2024
Ragby na OH v Paříži pokračuje
První zápas podzimu odpovídal (ne)přípravě