Komentář Le Monde: „Malé týmy“ řetězí více či méně drtivé porážky

28. září 2023 (19:14)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Po prohře s Francií 0:96, utrpěla Namibie druhou drtivou porážku od Nového Zélandu 3:71

Paříž 27. Září 2023 Valentin Moinard (s Martinem Untersingerem) – Zatímco favorité bojují o postup do čtvrtfinále, ostatní volají po zásadní změně, aby "ragby nebylo sportem, který hraje deset zemí."

Rumuni rozdrcení Jižní Afrikou (76:0), Namibijci smetení Francií (96:0) nebo Chilané, kteří sotva odolali lépe proti Anglii (0:71). Od začátku mistrovství světa potkal střetnutí mezi uchazeči o titul a zeměmi méně uvyklými na mezinárodní zápasy se silnými soupeři téměř stejný osud: jednostranný zápas. Pouze Uruguay, jak se zdálo, tento opakující se scénář zmařila. Navzdory velkému odporu Los Teros nakonec prohráli s Francií 12:27 a Itálií 17:38.

Ve středu 27. září proti Namibii na Groupama Stadium v Lyonu získali Uruguayci své první body v soutěži (vítězství 36:26 s ofenzivním bonusem). To však na jejich osudu mnoho nemění: ani Jihoameričané, ani jejich tehdejší soupeři si nikdy nepostoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. "Tier 2 (nejslabší země na mistrovství světa) potřebuje soutěž, aby ragby nebylo sportem, který hraje deset zemí, aby bylo globálnější a zápasy byly pro sledování atraktivnější," obhajoval Uruguayec German Kessler porážku s Italy.

Uruguayská mlýnovka Santiago Arata skládá namibijské křídlo a kapitána Tjiuee Uanivi

Mlynář Uruguaye Kessler poukazuje na problém, který přichází každé čtyři roky. S výjimkou ragbyových akcí velké váhy jsou malé země nuceny hrát zápasy mezi sebou. Mezitím se ragbyoví šampióni pravidelně utkávají na Turnaji šesti zemí, Rugby Championship (mistrovství jižní polokoule za účasti Nového Zélandu, Jižní Afriky, Austrálie a Argentiny) a podzimních a letních turné. "Musíme hrát s nejlepšími týmy, těmi, které potkáme na mistrovství světa," řekl Esteban Meneses, trenér Uruguaye.

Také kapitán Rumunska Cristian Chirica, který se po porážce svého týmu s úřadujícími mistry světa Jihoafrickou republikou musel smířit s osudem, nakonec neřekne nic jiného: "Jsme rádi, že jsme tady a snažíme se udělat maximum. Potřebujeme získat zkušenosti.“

Jednoho dne může přijít neštěstí

"Problém je v tom, že nedokážete kontrolovat něco, co neznáte," řekl chilský trenér Pablo Lemoine po porážce svých hráčů s Anglií. Chilané nikdy nehráli takový zápas. Za čtyři roky to bude stejné a proti těmto týmům zase dostaneme 60 bodů.“

Při několika příležitostech Namibijci hovořili o obtížích, se kterými se setkali při přípravě na ragby na vysoké úrovni. "Někteří hráči museli změnit práci, protože nemohli dostat měsíc volna od svého zaměstnavatele," řekl jejich trenér Allister Coetzee (na snímku) před začátkem soutěže. Namibijci, Portugalci, Rumuni nebo Chilané nejsou ve své drtivé většině profesionálové a musí sladit své hraní se svou pracovní kariérou.

Když přijde čas mistrovství světa, je to najednou velký skok. "Malé země nikdy nehrají s velkými týmy a pak se během několika dní setkají hned s několika. To není možné,“ rozhořčil se bývalý rumunský mlynář Marius Tincu, 53 čepic a dvě mistrovství světa v letech 2007 a 2011, „nemluvě o nebezpečí, že všechny tyto země mají během soutěže mnoho zranění, protože hráči nejsou zvyklí na takovou intenzitu. Jednoho dne může dojít k úmrtí, pokud budeme i nadále posílat tyto týmy bez skutečné přípravy...“

Příklad Itálie

Všechny týmy na spodku žebříčku požadují, aby se mohly pravidelně srovnávat s těmi nejlepšími. Prozatím se Rumunsko a Portugalsko musí spokojit s tím, že hrají mezinárodní mistrovství Evropy – jakýsi turnaj Six Nations B – kde se utkají s Gruzií a Španělskem, a utkají se s Brazílií nebo Kanadou. "Je toho mnohem lepšího," říká Marius Tincu. Lze si snadno představit, že druhý tým Francie se utká s Rumunskem, zatímco první XV bude hrát zápas Turnaje šesti zemí.“

Uruguay pořádně vyděsila Itálii, po prvním poločase vedla 17:7, nakonec se Italové prosadili a vyhráli 38:17

Všichni poukazují na příklad Itálie, která od svého vstupu do turnaje Šesti zemí v roce 2000 učinila obrovský pokrok. Je pravda, že debut Azzurri v soutěži nebyl snadný, o čemž svědčí porážka 23:80 s Anglií v roce 2001. Za nějakou dobu by se Gruzie mohla připojit k prestižní kontinentální soutěži, ale dosud nedosáhla žádného úspěchu.

Přichází hypotetická změna, mezinárodní federace World Rugby v současné době zkoumá možnost rozšíření mistrovství světa na 24 týmů (oproti dnešním 20) v příštím ročníku soutěže v roce 2027 v Austrálii. Cílem je sjednotit celkovou úroveň a nabídnout cenově dostupnější setkání méně zkušeným týmům. S rizikem dalšího prodlužování kalendáře a bez ohledu na to, že Francie, Nový Zéland nebo Jihoafrická republika znásobí jednostranná vítězství ve skupinové fázi.

Pozn. red. fotografie nebyly součástí článku v Le Monde

Komentář redakce havirov.rugby-cz.com

Pak je otázka, zda to neudělat stejně, jak to udělala Mezinárodní federace ledního hokeje IIHF, tedy rozdělit mistrovství světa na skupiny podle výkonnosti týmů. Ve vrcholné soutěži by se musel zredukovat počet skupin na tři a počet týmů na 12 (na příklad), a hrát také o sestup, ale doba trvání mistrovství by se zkrátila a v Tier 1 by zmizely ony vrcholného světového podniku nedůstojné výsledky.

To by sice neřešilo střetávání nejsilnějších se slabšími, ale rozhodně by to bylo přijatelnější i pro týmy druhého a třetího sledu, které by měly ve své skupině mistrovství vyrovnanější soupeře. Nejlepší z Tier 2 by bez dalšího postupoval na mistrovství Tier 1.

O Autorovi

Redakce

Další články autora