Ohlédnutí za rokem 2021 – I.

6. ledna 2022 (03:01)

KlubovéOstatní

"Polní" hřiště v Životicích na Zelené ulici - dnes zcela zabrané chataři a zahrádkaři - bylo do roku 1982 domácím havířovským hřištěm oddílu ragby TJ Slavia Havířov. Naši hráči ve vůbec prvních dresech (sešívaných) oddílu. (Foto archiv RC Havířov)

Leden

55 let ragby v Havířově

10. ledna uplynulo 55 let od ustavující schůze oddílu ragby TJ Slavia Havířov. Bývalý hráč ragbyového oddílu Lokomotivy Ostrava Eduard Vaníček už od podzimu 1965 trénoval na dvorku mezi domy pár kluků a hledal „střechu,“ pod kterou by s partou nových zájemců o ragby našel domov. Ten našel v tělovýchovné jednotě Slavia Havířov vzniklé právě v roce 1965, a jejíž zakladatelé se záměrně zaměřili na soustředění sportů, o které nebyl v existujících havířovských tělovýchovných jednotách moc velký zájem, znamenalo by to totiž dělit se o poměrně málo peněz, které v těch dobách měla tělovýchova k dispozici. Navíc v každé TJ byl preferován hlavně fotbal nebo hokej a tyto „hlavní“ sporty spotřebovávaly většinu peněz. Zakladatelé Slavie si proto stanovili zásadu „bez fotbalu a hokeje.“

V této stati se budeme zabývat jen prvními a nejtěžší dobou ragby mezi lety 1966 a 1972, kdy nebyli lidé, základna, hřiště, ale mládež měla zájem a oddíl byl schopen postupně ustavit mládežnická družstva a nakonec i tým mužů. Oddíl také vygeneroval jednoho mládežnického reprezentanta.

Nový oddíl si zvolil za předsedu Zdeňka Kouřima, otce jednoho z nových chlapců, ale byl to předseda jen formální, do dění v oddílu se prakticky nezapojoval, výbor doplnil jeden další otec. Eda byl trenérem a organizačním pracovníkem a také hospodářem. Družstvo se rozrostlo asi na 15 kluků a přihlásilo se do krajského přeboru, ve kterém skončilo na 3. místě za 9. ZDŠ Poruba a Lokomotivou Olomouc a za sebou nechalo zkušenější tým 4. ZDŠ Poruba. Jarním vystoupením také skončila existence týmu, po prázdninách se vrátil jediný kluk, pozdější výborný hráč Zdeněk Rek. Rozpadl se ovšem i první výbor oddílu, otcové už neměli důvod v oddílu setrvávat.

Nový impuls pro oddíl přišel v květnu, kdy se do Havířova přestěhoval další hráč Lokomotivy Karel Gaman. Oba bývalí hráči Ostravy se domluvili na dělbě práce – Edovi zůstaly jeho funkce a navíc zastupoval předsedu, Karel převzal trénování. Novým předsedou se stal nevlastní bratr Edy Vaníčka František Žáček, ale ten bydlel v Ostravě, takže to byl jen další formální předseda. Tak to fungovalo do poloviny roku 1968, kdy se Eda z Havířova odstěhoval do Čech. Nyní všechno leželo na Karlovi Gamanovi, který požádal o pomoc rodiče hráčů a známé a tak oddíl dostal na jeden rok nového předsedu Zdeňka Sadílka a materiálového hospodáře a pokladníka Josefa Houru, jehož nevlastní syn Lubomír Hampl byl vůbec prvním reprezentantem ČSSR v klubu, v roce 1969 hrál v mezistátním utkání juniorů ČSSR – Německá spolková republika.

To už přibývalo i starších zájemců a pomalu se začal rýsovat zárodek juniorského družstva. I když oddíl kromě Karla Gamana neměl žádného zkušeného funkcionáře, pustil se do organizace takových akcí, jako bylo v roce 1968 finále přeboru republiky juniorů a v roce 1969 mezistátní utkání skupiny B mistrovství Evropy FIRA Československo – Polsko (25:8), které na stadionu Baníku Havířov v Suché navštívilo 1500 diváků a v roce 1970 další utkání téže skupiny ME Československo – Jugoslávie (19:3).

V letech 1970-1972 byl předsedou oddílu otec jednoho z mladých hráčů Josef Nevařil (na snímku vlevo) a bylo to poprvé, kdy předseda skutečně oddíl reprezentoval a plnil svou roli, ale složení funkcionářského kádru se neměnilo: Karel Gaman sekretář a trenér, Josef Houra materiálový hospodář. Od roku 1971 se jako trenéři etablovali Radek Kloda a Oleg Kubala řečený Pacan

Tréninky zpočátku probíhaly na hřišti Slovanu, později hlavně na školním hřišti ZŠ Kollárova a na „polním“ hřišti na Zelené ulici v Životicích. Hrálo se na Slovanu, v Ostravě, v Těrlicku, Soběšovicích, jeden rok také v Orlové na Kopaninách.

V těch letech existovaly jen dvě mládežnické kategorie, žáci do 15 let a junioři do 18 let. Žáci hráli krajský přebor a od sezóny 1967-1968 do sezóny 1971-72 střídali druhá a třetí místa při stabilní účasti 5 družstev. Junioři hráli v roce 1967 krajský přebor a od roku 1968 oblastní (moravský) přebor a vůbec si nevedli špatně: 1968-1969 obsadili 4. místo z 8 účastníků, 1969-1970 byli dokonce třetí, ale pak už šla výkonnost dolů – 1970-71 5. místo, 1971-72 6. místo. Rok 1972 byl rokem, kdy bylo ustaveno družstvo mužů, které pak vstoupilo do moravské divize.

První juniorské družstvo oddílu ragby TJ Slavia Havířov - horní řada zleva: trenér Gaman, Kolář, Zezula, Sedláček, Synáč, Staněk, Hampl, Fikáček, Valovič. Dolní řada zleva: Šulc, Šenkýř, ???, Hrabina, Böhm, Franta, Rek

Lukáš Rapant ragbistou desetiletí

Portál Ragby info vyhlásil v lednu 2021 anketu o hráče a hráčku poslední dekády. Z šesti hráčů a sedmi hráček, byli v hlasování nejúspěšnější odchovanec havířovského ragby Lukáš Rapant a Pavlína Čuprová z Vyškova  V anketě bylo rozdáno cekem 787 hlasů. 

LUKÁŠ RAPANT – ragbista roku 2015 a 2016 – RC Havířov a francouzské kluby: Chambéry, Sporting Nazarien Rugby, US Oyonnax (Top 14), US Bellegarde a US Nantua.

Český ragbista desetiletí 2010-2019

Rapant Lukáš 155 hlasů - 36% všech hlasů

Němeček Miroslav 93 hlasy

Pantůček Jiří 59 hlasů

Čížek Petr 52 hlasy

Šuster Roman 48 hlasů

Cimprich Martin 20 hlasů


Rozhovor Pavla Indráka s Lukášem: O návratu domů uvažuji

Lukáš Rapant: O návratu domů uvažuji

O Autorovi

Redakce

Další články autora