Deváté mistrovství světa začalo

20. září 2019 (20:09)

SvětovéZpravodajství

(20.9.2019) – Úvodnímu zápasu 9. mistrovství světa mezi Japonskem a Ruskem předcházelo opravdu působivé slavnostní zahájení. Zápas skončil výhrou pořádajícího Japonska dokonce s ofenzivním bonusem. Nejdřív ale musíme ocenit Českou televizi a její Studio mistrovství světa vedené dnes moderátorem Jiřím Štěpánem, který měl ve studiu hosty bývalé reprezentanty Antonína Brabce a Jana Rohlíka. Zápas pak komentoval David Kozohorský s Jiřím Štuksou a je třeba říci, že komentář byl zasvěcený a uměřený bez zahlcování diváků přemírou slov a bez opakovaného popisování viděného, prostě profesionální.

V náhledu: Kotaru Macušima uniká Vladislavu Sozonovovi před svou třetí pětkou

Japonsko v Rusko 30:10 (12:7)

Tokio 20.9.2019 – Tokyo Stadium * pětky 4:1 * KP 2:1 * TK 2:0 * DG 0:0 * rozhodčí Nigel Owens - Nic Berry (Austrálie), Matthew Carley (Anglie)

Body

JAP: Kotaro Macušima 15 (3P), Yu Tamura 8 (1KP, 2TK), Pieter Labuschagne 5, Rikiya Matsuda 2 (1KP)

RUS: Kiril Golosnickij 5, Jurij Kušnarjov 5 (1KP,1TK) gsgs

Dá se zřejmě přičíst nervozitě domácích vědomých si „povinnosti“ vyhrát, že hned v úvodu se dopustili „žákovského“ kiksu, když zadák William Tupou, a nebyla to jeho jediná chyba, neodhadl dobře místo dopadu míče při překopu ruského zadáka Artěmjeva, míč ho přeskočil a nabíhající křídlo Kiril Golosnickij se míče zmocnil a položil. Pro Japonce to musel být šok, ale brzy se otřepali a za 6 minut snížil Kotaro Macušima, který později položil ještě další dvě pětky a byl vyhlášen hráčem utkání. Macušima položil také ve 35. minutě, ale rozbor situace video rozhodčím ukázal, že k položení nedošlo.

Historicky to bylo sedmé utkání Japonců s Rusy a prokázalo, že Japonci jsou na tom herně mnohem lépe, ostatně Japonci dosud vyhráli 6 zápasů, prohráli jen v roce 2003 34:43, naposledy Rusy porazili v loňském testu 32:27, takže jen drželi trend.

Nakonec po značné převaze vyhráli, vyhráli po mnohem živějším výkonu, ruští medvědi působili místy dost těžkopádně a kupodivu i vyčerpaněji. Rusové měli dost mezer v obraně, měli dost minel při skládání, Japonci často prošli i přes tři čtyři hráče než je někdo zastavil. Ukázkové byly třeba první dvě akce před položením Macušimy, při kterých Japonci úplně zamotali Rusům hlavy a krásně je přečíslili. A podobně, jako zadák Tupou žákovsky pustil míč Golosnickému, revanšoval se ruský zadák Artěmjev v 68. minutě ještě neuvěřitelnějším odkopem, ze kterého pak Macušima položil svou třetí a celkově čtvrtou pětku a zasloužil se tak o ofenzivní bonus Japonců.

Zápas zaujal vysokým tempem a poměrně velkým počtem chyb. Nebylo to vrcholné ragby, hráči příliš často řešili nedostatek invence tím, že se míče zbavili odkopem, ale byl to zápas napínavý a rozhodně zaujal. Mlýnovky, jak je trend posledních let, místy zdržovaly dlouhým stavěním obstrukčních zdí a odevzdáváním míčů kopy soupeři. Skvěle (jak jinak) rozhodoval Nigel Owens.