Čtení na léto

3. srpna 2018 (17:30)

SvětovéZpravodajství

Když jméno není jen jméno

Tom Vinicombe, 3. srpna 2018

Zbývá jediný den do závěrečného zápasu Super Rugby 2018. Lions, pojmenovaní po králi zvířat africké savany, nemají zrovna nejlepší šance získat korunu Super Rugby už jen proto, že cestují do regionu, který je svatyní novozélandského ragby Canterbury. A jen tu ještě jeden důvod - v Christchurchu nebyli domácí Křižáci poraženi už ve dvaceti utkáních v řadě. Lvi by nepochybně museli do zápasu vyslat své zvířecí jmenovce, aby měli nějakou šanci na výhru, a pokud by Křižáci dostáli svému názvu, pak by měli i lvi problém.

Přitom pojmenováni týmu Křižáci, je absurdnost a název nějak unikl kritice. Vždyť křížové výpravy byly sérií válek mezi křesťany a muslimy a probíhaly od 11. do 13. století. Křesťanští bojovníci křižáci, bojovali o kontrolu nad svatou zemí a Jeruzalémem, které byly téměř 500 let v držení muslimů. Ledaže bychom brali pojmenování historicky nejúspěšnějšího týmu Super Rugby jako paralelu s bojem za svou zemi, bojem proti svým protivníkům, a navíc křesťanské kořeny jejich domovského města Christchurch zakládají na vhodnost pojmenování týmu.

Co však bylo při pojmenování týmu přehlídnuto, že jejich jmenovci z minulosti nebyli zrovna nejúctyhodnějšími lidmi. Možná byste mohli argumentovat, že příčina křižáckých výprav byla spravedlivá (ačkoli i to je sporné), ale jejich metody šly daleko za to, co by se dalo nazvat čestným nebo dokonce přijatelným. Křesťanští vojáci, zdánlivě bojující za své náboženství, byli extrémně násilní - zmasakrovali každého, na koho narazili. Se svými nepřáteli neměli žádné slitování, ale ani s nikým, kdo se jim náhodou dostal do cesty. Muslimové, Židé, jiní křesťané - křižáci nerozlišovali. Někdo s malým pochopením pro historické souvislosti by mohl tvrdit, že Křižáci je naopak vhodné pojmenování pro ragbyový tým - zničí jakéhokoliv protivníka, ale to je jistě bezcitný pohled na věc.

Je pojmenování týmu po mužích, kteří byli alespoň částečně zodpovědní za vymazání téměř jednoho procenta tehdejší populace, opravdu nejlepší nápad? Ale možná, že lidé, kteří vybírali název, by argumentovali, že použili obecnější definici křižáka - tvrdého dělníka, obhajujícího určitou věc - ale je těžké tomu uvěřit, vzhledem ke křesťanskému pozadí pojmenování města Christchurch.

Pojmenování profesionálního sportovního týmu po bojovnících za prosazení křesťanské víry je v nejlepším případě kontroverzním rozhodnutím, ale v turbulentní soutěži Super Rugby existují další týmy, které byly také požehnány poněkud pochybnými (i když určitě méně spornými) názvy.

Vydejme se na sever od Canterbury do druhého nejúspěšnějšího týmu Super Rugby (alespoň pokud jde o počet vyhraných soutěží) a zjistíte, že se nacházíte v zemi Blues - to, co název přesně znamená, se jen odhaduje.

Zatímco většina týmů je pojmenována po divokém zvířeti, sílách přírody, nebo synonymem pro koně, se Blues pravděpodobně odvozuje od týmových barev dvou původních provincií Aucklandu a Northlandu. Název měl zřejmě přispět k vytvoření silné týmové identity, sjednotit provincie, které si šly kdysi krku. Ale opět, jméno týmu se rozhodně nesnaží prezentovat srdce krajů Manukau (původně součást Blues) nebo příznivců North Harbour - správnější by byl název "Modří a červení" nebo "Modří a kaštanoví," jenže tomu se jaksi jazyk vzpírá. Momentálně to však vypadá, jako by název Modří byl spíše spojen trvalými emocemi, které příznivci Blues prožívali, když jejich tým týden co týden podléhal soupeřům (předposlední místo v SR, pozn. překlad.)

Naproti přes Tasmanův průliv jiný tým s „barevným“ jménem musí také mít racionalizaci vysvětlení svého názvu. Maroon (kaštanová) je státní barva pro Queensland, proto jejich tým Super Rugby hrál v dresech kaštanové barvy po tolik let. Logika a cit je však ztracen, když queenslandské ragby spojilo svůj tým s rudou. Možná je to kvůli tomu, že týmy s takovými názvy Queensland Maroons a New South Wales Blues hrají v rugby league (XIII). Pouze originální hlavičky v Queensland Rugby Union vědí, proč se rozhodly pro titul Reds, když hnědá je přece docela hezká barva. Plusem je, že nyní alespoň Reds hrají v barvách, které odpovídají jejich názvu.

Nejnovější přírůstek Austrálie v Super Rugby, Melbourne Rebels, přinesl alespoň nějaké vysvětlení pro svůj název. Při oficiálním startu týmu v roce 2013 řekl ex Wallaby Chris Handy: „Viktoriánské ragby má historicky odvahu být jiné, trochu rošťák, a vždy trochu provokovat." (Melbourne leží ve státě Victoria, pozn. překlad.). S Dannem Ciprianim, Jamesem O'Connorem a Kurtley Bealem na své soupisce, zaujal media v několika prvních letech hlavně mimo hřiště. Bez ohledu na to, se Rebelové nezdá jako nejvhodnější název týmu ve hře jako je ragby - sport svázaný tuhými systémy, kde má každý hráč danou roli.

Ještě více mate skutečnost, že se Rebelové rozhodli přidat ke svému názvu "Melbourne.“ Ačkoli to není neobvyklé, že by se do názvu začleňovala domovská základna, ostatní australské týmy se rozhodly využít názvů svých států - ACT, New South Wales, Queensland, takže Victoria by měla být pro Rebely samozřejmou volbou. Možná, že právě to je to, o čem se Handy zmínil, když říkal, že Viktoriánci "měli historicky odvahu být jiní."

Snahou být jiný, je také možno popsat volbu názvu Waratahs. Tým neměl žádnou snahu volbou názvu své soupeře zastrašit. Waratah je okázalý keř s jasně červenými květy rostoucí v jihovýchodní Austrálii. Keř je slušnou metaforou pro muže ze Sydney vzhledem k tomu, jak se jim pravidelně prezentují, je totiž poměrně obtížné konkurovat dalším rostlinám v bezprostředním okolí. Musíte se ptát, jestli mazáci Waratahs nelitovali svého pojmenování, když nemohli konkurovat svým australským soupeřům, byli totiž poslední z původních australských týmů, kteří vyhráli Super Rugby.

Nakonec názvy týmů moc neznamenají. Možná, že zprvu může dobré jméno snadněji přilákat příznivce, ale výkon na hřišti to neovlivní. Naštěstí žádný z týmů Super Rugby nemá rasistické názvy jako některé jiné sportovní týmy po celém světě. (Autor má možná na mysli Washington Redskins nebo Chicago Blackhawks, které údajně urážejí severoamerické indiány, pozn. překlad.)

Nakonec, vážně se zabývat názvy profesionálních ragbyových týmů má asi stejnou hodnotu, jako se třeba dohadovat, zda Aaron Smith hraje lépe s uzlíkem na hlavě nebo bez (odpověď je nepochybně „bez,“ pokud to někoho zajímá).

O Autorovi

Redakce

Další články autora