Zmatek v řadách Angličanů
Už to vypadalo, že Francouzům roste forma, ale třetí kolo Six Nations očekávaný vzestup Francouzů nepotvrdilo, naopak budou muset bojovat s Itálií a Walesem, aby si udrželi alespoň 4. místo. Excelovali však Skotové, Velšanům toho moc nedovolili. Angličané podle očekávání vyhráli nad Itálií, ale po docela kuriózní hře Italů v první půli, Domácí z toho byli tak zmateni, že způsob hry Italů konzultovali s rozhodčím Romainem Poitem.
Anglie – Itálie 36:15
Angličané nevěděli, co mají hrát
Už dlouho se nestalo, že by si jedno ze světových top mužstev nevědělo rady s outsiderem, zvláště když se před utkáním netajilo chutí nadělit mu 70 bodů. Angličané se o poločase se nestačili divit, že jdou do šaten za stavu 5:10, ale stalo se a vzbudilo to velké emoce. Angličané se totiž nemohli dostat do hry, protože Italové nepřistoupili na hru v rucku, nevznikla tak podle pravidla 16.1 b) žádná ofsajdová linie, takže se Italové mohli pohybovat, kde chtěli.
Jack Nowell právě položil čtvrtou pětku Anglie Foto Toby Melville/Reuters
Deník Il Messaggero tuto taktiku Italů nazval „ďábelským herním plánem,“ vymyslel ji kouč obrany italského národního týmu Jihoafričan Brendan Venter a taktika spočívala v tom, že se Italové každému rucku vyhnuli, nedocházelo tak po skládkách ke kontaktu hráčů, nevznikala žádná ofsajdová linie, hráči se volně pohybovali a mohli soupeře napadat. Dělo se tak k velké nevoli diváků a k velkému zmatku anglických hráčů, kteří se nakonec přišli v čele s kapitánem Dylanem Hartleyem dotazovat francouzského rozhodčího Romaina Poite, co se to vlastně děje. „Promiňte,“ odvětil Poite, „ale já nejsem váš trenér, abych vám vysvětloval pravidla a taktiku, já jsem rozhodčí.“ Fakt je, že herní chaos Italové zvládli lépe, jejich riskantní taktika alespoň v první půli na zmatené Angličany platila.
Nicméně to ještě mělo zajímavou dohru po zápase, kdy kouč Angličanů Eddie Jones na tiskové konferenci řekl: "Jestli tohle má být ragby, pak jdu do důchodu, protože to není žádné ragby, takže také na žádné otázky ohledně ragby nebudu odpovídat.“
Irsko – Francie 19:9 (7:6)
Tristní, řekl Yannick Bru
„Jsme zklamáni, bylo to žalostné,“ prohlásil po utkání s Irskem trenér francouzského roje Yannick Bru. Předseda FFR Bernard Laporte přitom utkání označil za nejvýznamnější zápas roku pro Francii. A pozápasová analýza hlavního kouče Guy Novèse hovoří o stagnaci, ne-li kroku zpět. Prostě tolik očekávaný vzestup les Bleus se nekoná. Jisté je, že Francouzi neměli sílu na eliminaci dynamické nátlakové hry domácích.
Foto Ian Walton (Getty Images)
Faktem je, že Francouzi hráli zhruba tak 20 minut a pak už jen drželi enormní tlak Irů, kteří ovládli hřiště. Jen dobré obraně mohou Francouzi děkovat za to, že dostali jen jednu pětku, když jejich obranným valem pronikla mlýnovka Connor Murray. Francouzi drželi tlak za cenu častých přestupků, až je musel rozhodčí Owens varovat. Pokud se už jim povedlo proniknout na polovinu Irska a dostat se do jakés takés šance, zmařili si ji chybou.
Skotsko – Wales 29:13 (9:13)
Skotové na koni
Wales sice nebyl zcela dominantní v úvodních 40 minutách, ale vypadalo to, že by to mohl dotáhnout k vítězství. Ale věci se ve druhém poločase pro Velšany pokazily, špatná rozhodnutí a špatná trefa Halfpennyho v rozhodujícím momentu, kdy mohl srovnat na 16:16, posadily domácí na koně a ti už Velšanům nedovolili dostat se do hry. Přitom Skotové hráli bez svého kapitána a excelentního kopáče zraněného Grega Laidlawa. Mohli se však opřít o hráče jako je Stuart Hogg nebo Finn Russel.
|