Top 6: Na hřišti to bude fair play

28. června 2019 (21:07)

DomácíNezařazenéZpravodajství

Praha/Havířov (ps/man) - Rok a půl nebyli Sparťané na hřišti poraženi, jedinou porážku utrpěli emoce jitřícím rozhodnutím STK vloni na podzim s Tatrou a nyní se oba kluby střetnou ve čtvrtém kole prvoligové nadstavby v sobotu na Podvinném Mlýně, všichni věří, že uvidí fair play ragby. V sobotu v posledním kole před dvouměsíční přestávkou jsou na pořadu jen 2 zápasy Top 6, neboť jihomoravské derby mezi Dragonem Brno a Vyškovem se předehrávalo minulý týden.

Utkání Praga Praha - Říčany začíná v sobotu ve 14 hodin

Utkání Sparta Praha - Tatra Smíchov se hraje v sobotu od 17 hodin.

Není bez zajímavosti, že Praga a Říčany si v tomto roce připomínají 75 let od založení. Kulatá výročí zase slavila i Sparta (1928) a Tatra Smíchov (1958) v loňském roce a čekalo se, že jejich vzájemné utkání v listopadu bude finálovým zápasem o titul. Ovšem nehrálo se, čtenáři mají jistě v paměti, že se nehrálo pro porušení pravidla o startu hráčů v zápasech play off. Fukcionáři Tatry dohledali, že za Spartu v semifinále nastoupil ke konci utkání za rozhodnutého výsledku na 10 minut hráč, který předtím nehrál řády stanovené 4 poločasy v základní části ligy. Sportovně technická komise tehdy musela rozhodnout o kontumaci semifinálového utkání Sparta - Vyškov a tak finále s Tatrou nakonec hráli místo Sparty Jihomoravané a Tatra oslavila své výročí vítězstvím 30:19 a mistrovským titulem.

Neodehraný duel mezi Spartou a Tatrou o titul ještě nyní   po osmi měsících pociťují na Spartě jako křivdu. "Někteří diváci to tak mohou cítit, ale na hřišti jsme hráli fair play," řekl kapitán Sparty Jan Páv už po prvním vzájemném měření sil, když  v základní části složité ligové soutěže Sparta vyhrála  nad Tatrou 11:9.

Sparta nakonec v roce 2018 na hřišti stejně jako v roce 2019  neprohrála a v nadstavbové části první ligy v  duelu s Tatrou je mírným favoritem. Navíc čeští reprezentanti ze Sparty jsou odpočatí, protože nemají v nohách zápas, který za český výběr odehráli někteří hráči Tatry při středeční exhibici s výběrem novozélandských hráčů startujících v evropských klubech.

Tomu, že hráči Sparty se nezúčastnili soustředění reprezentace, které vyvrcholilo zápasem s týmem New Zealand Ambassador’s XV se nelze divit, neboť lékaři doporučují nejméně 96 hodinový odstup mezi zápasy a to by se v sobotu nesplnilo.  Trenéři českého výběru Miroslav Němeček a Pavel Pala sice i toto doporučení zmírnili u reprezentantů z Říčan, Tatry a Pragy tím, že prostřídali třicet hráčů, a to tak, že do druhé půle proti Novozélanďanům nastoupila úplně jiná sestava, ale o tomto záměru se už ve Spartě patrně nedozvěděli.