Řízek v Twickenhamu

12. června 2019 (15:39)

NezařazenéOstatní

Dnes jsme dali prostor pro blog našeho bývalého hráče a trenéra mládeže, který slyší na přezdívku Řízek. Řízek je hlavní organizátor klubové zájezdové skupiny, ve které jsou i Radek Kloda a Karel Gaman, příležitostně také Boby Kozubík a další bývalý hráč a bývalý předseda klubu Boris Nevrlý. Skupina občas doplněná známými nebo manželkami má za sebou řadu zájezdů hlavně na podzimní testy, ale také na mistrovství světa v roce 2015. Naposledy byla v plném složení v Cardiffu v loňském listopadu na utkání Walesu s Jižní Afrikou. Řízek nevynechá ani finále klubových pohárů a letos se vydal na finále anglické ligy a podělil se s námi o zážitky z jihozápadní londýnské čtvrti Twickenhamu, sídla národního ragbyového stadiónu.

Nebudu čtenáře unavovat hodnocením zápasu finále anglické Gallager Premiership Rugby, protože mnozí jste ho viděli v televizi. Stejně by asi bylo zbytečné pokoušet se o zprostředkování fantastické zápasové atmosféry, která není sdělitelná, ta se prostě musí zažít. Náčelníci i Saracénští předvedli strhující podívanou až do závěrečného hvizdu skvělého hlavního rozhodčího Wayna Barnese. Celé to bylo umocněno fantastickými diváky, tak jak jsme na podobných vrcholných rugbyových svátcích zvyklí.

Nicméně, navštívit Twickenham Stadium - Home of England Rugby, poprvé otevřen již v r. 1909, neznamená pouze být na nádherném rugbyovém stadionu a užívat si rugby. Twickenham nabízí mnohé další zážitky a právě o těch bych se s vámi chtěl podělit.

Twickenhamem protéká řeka Temže, která formovala historické osídlení tohoto místa, přičemž  první písemné zmínky pocházejí z 8. století.

Okolí Twickenhamu však dalo tvář v 18. století pitoreskní hnutí, které vzývalo malebnost, eleganci, ladnost... Právě touha po těchto hodnotách spojených s krásnými vyhlídkami na řeku způsobila, že pozemky na břehu řeky se staly vyhledávanými lokalitami pro stavbu venkovských sídel aristokracie a s těmito místy byla spojena také královská rodina.

Toto období nám připomíná několik staveb, které společně s prostředím typických anglických parků dává nahlédnout do atmosféry té doby. Sídla jako Marble Hill House nebo Orlean House určitě stojí za zhlédnutí. Už jen procházka zmíněnými parky je velmi příjemná a uklidňující.

S Twickenhamem je však spojena i jiná, nám mnohem bližší historie. Eel Pie Island, ostrov uprostřed Temže, ještě v roce 1957 byl přístupný pouze vodní dopravou. Na tomto ostrově, v dnes již neexistujícím hotelu, vznikl v padesátých letech jazzový klub, který se v další dekádě stal místem pravidelných koncertů dnes již světových superstar, jako např. Rolling Stones, Pink Floyd, David Bowie, The Who, Rod Steward,  Eric Clapton a řady dalších hvězd .

Samozřejmě s bujarou hudbou přišly i problémy s alkoholem a drogami. Hudební klub se v konzervativních kruzích netěšil dobré pověsti. V roce 1967 byl provozovatel klubu Arthur Chisnall nucen klub uzavřít, neboť nesehnal 200 000 liber na policií nařízené opravy „zchátralého hotelu.“ Krátce se ještě podařilo klub otevřít pod názvem Rock Garden, jenž zažil např. koncert skupiny Balck Sabbath. Ani to nemělo dlouhého trvání a úřady nařídili demolici hotelu. V sedmdesátých letech se místo stalo největší britskou hippies, resp. squatterskou komunitou.

V dnešní době je na ostrov přístup možný, ale pohyb na něm je velmi omezený, neboť všechny pozemky a chodníky jsou v soukromých rukou. Historii Ell Pay Hotel a jeho někdejší hudební slávu, si můžete připomenout v Eeel Pie Island museu, nedaleko centra Twickenhamu.

Nesmím samozřejmě zapomenout na několik místních pubs, tedy tradičních ostrovních hospod či hospůdek. Na tu první narazíte kousek od nádraží směrem do centra. Je to The Cabbage Patch, tradiční hospůdka, kde ani na vteřinu nezapochybujete, že rugby je zde doma. Tradiční fish and chips neurazí a ve spojení s rugbyovou náladou není co řešit. O necelých sto metrů dále je pub William Web Ellis, původně poštovní úřad. Tato hospoda má bar dlouhý snad 30 metrů. Je samozřejmě zasvěcen rugby. Na stěnách jsou historické dresy národních týmů s podpisy hráčů. Samozřejmě nechybí dresy Anglie, All Blacks, Wallabies či Springboks atd. Večer před a po zápase je to zde jako v úle.

Nesmíte si nechat ujít Barmy Arms přímo na nábřeží Temže. V den zápasu vyvalili sudy a pípy ven, pivo teklo proudem, takže to nemělo chybu. Kromě toho je z tohoto místa krásná procházka k již zmíněným Marble Hill House nebo Orlean House.

Takže až budete někdy nasávat atmosféru Home of England Rugby, nezapomeňte, že Twickenham nepředstavuje jen stadion rugby, ale nabízí celou řadu dalších zážitků.

O Autorovi

Redakce

Další články autora