Pravidla: Rozhodčí více pískají „pasivní“ ofsajd

22. dubna 2021 (13:11)

NezařazenéOstatní

Určitě jste si v řadě televizních přenosů povšimli nešvaru, že hráči, kteří jsou před kopajícím spoluhráčem, zůstávají na místě a nevracejí se do vzdálenosti 10 metrů (Pravidlo 11.1(c) Ofsajd a pohyb dopředu). Scott Hornell z webového portálu LWOS se zabývá tímto problémem v Super Rugby Aotearoa (SRA). Ale není to jen problém SRA, je to problém celosvětový, například k určitému překvapení hráček takový ofsajd odpískala hned dvakrát, než si na to hráčky začaly dávat pozor, skotská rozhodčí Hollie Davidsonová v utkání Women's Six Nations Wales v Irsko. Nejčastěji k této situaci dochází při překopech hráčů zadních řad, když „svíčkou“ překopávají shluk hráčů. Spoluhráči kopajícího se nikdy nestahují a zůstávají na svých pozicích a čekají na uvedení do hry kopajícím spoluhráčem. Otázka je, zda to hráči vůbec vědí nebo ne, nebo spíše zda to vědomě risknou.

Pravidlo 11.1(c) Ofsajd a pohyb dopředu:

Když spoluhráč hráče v ofsajdu kopne míč dopředu, hráč v ofsajdu se nesmí pohybovat směrem k soupeřům čekajícím na míč, nebo se pohybovat k místu, kam míč dopadne, dokud nebyl uveden do hry.

Trest: Pokud je hráč trestán za ofsajd v otevřené hře, volí družstvo soupeře buď trestný kop na místě přestupku nebo mlýn na místě, kde provinivší se družstvo naposledy hrálo s míčem. Pokud bylo naposledy hráno v brankovišti, je mlýn vytvořen 5 m od brankové čáry na kolmici k místu, kde se hrálo.

„Postupující hráč“ je trestán za technický faul

Převzato z webového LWOS, autor Scott Hornell (upraveno a kráceno) - Poslední dva víkendy v Super Rugby Aotearoa jsou ve znamení zvýšených postihů hráčů, kteří nerespektují pravidlo o ofsajdu a zůstávají na pozicích, aniž jsou uvedeni do hry, nebo dokonce postupují dopředu. Jako "technický faul" za ofsajd byl tento přestupek několikrát odpískán v posledních zápasech.

Tresty jsou udělovány za pohyb za míčem po kopu dříve, než to povoluje pravidlo o uvedení do hry kopajícím hráčem, nebo těmi, kteří byli v okamžiku kopu za ním. Je třeba kontrolovat také instinktivní postup, nejen to, že se hráči ženou za kopy. Je to běžná praxe, se kterou profesionální a t amatérští hráči nejsou vždy schopni srovnat, proto se pravidlo 11 stává středem pozornosti novozélandských rozhodčích.

Přestupky, které začaly být nedávno v SRA důsledněji trestány, se však vyskytují již dlouhou dobu. To není nová interpretace pravidla o ofsajdu. Pravidlo 11 se vztahuje na ofsajd a ofsajd v otevřené hře; konkrétně, pokud se hráč nebo hráči pohybují po kopu dopředu směrem k míči.

Super Rugby není jediná soutěž, ve které je pozornost na tento přestupek zaměřena. Je to prioritou v utkáních ragbyových soutěží po celém světě. Není to nic nového, rojníci i hráči zádních řad mají být penalizováni rovným dílem. Tresty v zápasech SRA o minulých víkendech vynikají pouze četností a faktem, že komentátoři bývali v toleranci tohoto přestupku poněkud nonšalantní.

Dbát o čistotu hry v tomto směru je jednou z priorit NZ Rugby pro rok 2021 v tzv. NZR Toolbox, což je 5 priorit NZ Rugby pro tento rok. To, stejně jako zavedené zkušební varianty pravidel, znamenají, že rozhodčí byli upozorněni, aby ofsajdové přestupky brali jako ústřední bod jejich pozornosti v tomto roce. Je to politika, která říká: "Pokud jste jasně ONSIDE, jste považováni za OFSAJD. Vytváření prostoru je prioritou ve všech oblastech hry".

O Autorovi

Redakce

Další články autora