Pel-mel

18. července 2020 (23:05)

NezařazenéZpravodajství

Premiership restartuje sezónu 2019/20

Sobota 15. srpna (ale první utkání 14.kola Harlequins v. Sale Sharks se hraje už v pátek 14.8.) je datum, na které je potvrzen restart pozastavené sezóny 2019/20 Gallagher Premiership, ta je u ledu od vítězství Bristolu nad Harlequins 28:15 ve 13. kole 8. dubna. Oznámení správní rady Premiership Rugby následovalo krátce po uvolnění možnosti plné přípravy profesionálním klubům.

Z ligy, která u ledu od 8. března od posledního zápasu 13. kola mezi Bristol Bears a Harlequins 28:15, zbývá odehrát devět celých kol a spolu s play-off ještě celkem 57 zápasů.

Společnost Premiership v současné situaci zápasí s nedostatkem finančních prostředků, zvláště když společnost CVC Capital Partners, přehodnocuje svou strategii podpory sportu včetně ragby a ragbyových soutěží. Pokračování soutěže, která měla v sezóně 2018/2019 1 958 402 návštěvníků, by mělo alespoň částečně zmírnit současné finanční problémy nutící kluby snižovat hráčům platy.

Britská vláda přenesla v tomto týdnu pravomoc rozhodovat o opatřeních v souvislosti s výskytem koronaviru na Rady měst a obcí, jak oznámil premiér Boris Johnson na včerejší tiskové konferenci v Downing Street: „Je správné, abychom v reakci na místní ohniska podnikli místní kroky - v jedné části země nemá smysl uzavírat město obsahují ohnisko v jiné části země.“ Rozhodnutí o uvolnění počtu míst na stadionech tak bude na místních samosprávách

Hansen: NZ Austrálii nic nedluží

Bývalý trenér All Blacks Steve Hansen minulý týden vyzval činitele novozélandské unie (NZR), aby byli neústupní v jednání o budoucnosti Super Rugby s Austrálii, protože novozélandská unie svým sousedům za Tasmanovým mořem nic nedluží.

Napětí mezi oběma uniemi se vystupňovalo, když předseda australské unie (RA) Hamish McLennan řekl, že vzájemný vztah se zhoršil a pociťuje ho jako vztah pána a sluhy.

Hansen, který vedl All Blacks téměř 16 let, míní, že NZR by měla dělat to, co je nejlepší pro její hráče.

"Aniž bych chtěl být kontroverzní, starali jsme se o Australany řadu let," řekl Hansen Stuff Media, „a pokaždé, když jsme od nich něco požadovali, zejména na vysoké úrovni, vyšlo to do ztracena. Dlužíme jim něco? Ne!“

Velká část rozepře se soustředila na složení Super Rugby od roku 2021, přičemž obě země mají zájem spíše o trans-Tasman soutěž, než aby se vrátily k dosavadnímu formátu s Jižní Afrikou a Argentinou.

McLennan řekl australským médiím, že unikly zprávy o preferencích NZR o pouhých dvou nebo třech australských týmech ve společné soutěži. "Mám rád Nový Zéland a jeho lidi, máme silné kulturní vazby a bohaté ragbyové dědictví, ale v tuto chvíli se cítím trochu jako v postavení pán-sluha," řekl McLennan mimo jiné listu Sydney Morning Herald.

Komentář

Nyní už je jasné, že jsme zápasy Super Rugby ve formátu jak ho známe, viděli naposledy na jaře před vyhlášením pandemických opatření. Soupeření týmů, které na základě franšízy od společnosti SANZAAR měly původně sdružovat nejlepší hráče z klubů spadajících do oblasti působnosti nositele franšízy, ale v posledních letech sdružovaly prostě jen nejlepší hráče odkudkoliv, už v mezikontinentální podobě neuvidíme. Nový Zéland a Austrálie nemají zájem, Jižní Afrika pokukuje po evropských soutěžích a žádnou obdobu novozélandské či australské soutěže Super nechystá, argentinští Jaguares tím pádem ztratili smysl a mužstvo se pomalu rozpouští a hráči přecházejí hlavně do evropských klubů, a japonští Sunwolves jsou už prakticky rozpuštěni, což se mělo stát až po ukončení řádné sezóny Super Rugby 2020, neboť s další účastí v SR se už nepočítalo.

Co kdybyste prodali Twickenham

Není to joke. Tuto myšlenku předložil bývalý poslanec Dolní sněmovny Labour Party a bývalý hráč Bedfordu Derek Wyatt. Podle něj hlavní stadion anglického ragby přestal být vhodný pro fanoušky, protože je složité se k němu dostat.

„Pro většinu lidí je dostat se do Twickenhamu výzva,“ říká Wyatt. „Co se bude dít v páteční noci, jako v případě zápasu proti Argentině, který se má konat v listopadu. V pátek začíná špička v Londýně ve 14:30. Můžete se pokusit dostat na stadion vlakem, ale pak musíte jít na střechu, protože v pátek jsou vlaky nabity právě až po střechu. Který chytrý muž rozhodl podepsat smlouvu o vysílání na pátek večer? To je nějaký druh šílenství. Ale na cestě zpět ještě horší. Jak by se mělo 80 000 lidí vrátit domů ve 22:30 v lijáku. Přemýšlí o tom vůbec někdo? “ popsal ragbyový politik v důchodu, „Navíc stadion potřebuje nové vybavení v souladu s moderními požadavky,“ dodává.

"Je arogance tvrdit, že Twickenham je možné dokončit. Kvůli pandemii budou Britové nuceni snížit své výdaje. V příštích pěti až deseti letech bude mít každý méně. Ne každá rodina si může dovolit přijít do Twickenhamu a ti, kteří o tom přemýšlejí, váhají, protože stadion nemá veškeré potřebné vybavení.“

„Bylo nám řečeno, že se chystají provést rekonstrukci, aby byl stadion pohodlnější pro ženy při mistrovství světa v roce 2015. Na rekonstrukci jsme utratili 15 milionů liber. A kde je ten slib? Kde jsou nové dámské toalety, dětské sedačky a dětská hřiště?“ ptá se Wyatt.

„Anglická ragbyová unie se změnila v bankomat a docházejí jí peníze. Možná je čas učinit vážné rozhodnutí.

Věřím, že RFU najde cestu z krize. Pokud existuje taková příležitost, musíte Twickenham prodat za přiměřenou cenu a pronajmout si ho. Nebo postavit nový stadion na vhodném a dostupném místě," navrhuje Derek Wyatt.

K návrhu bývalého křídla anglické ragbyové reprezentace nebyly vydány žádné oficiální komentáře.

Během své ragbyové kariéry, Wyatt odehrál 152 zápasů za Bedford, položil 145 pětek. Má také jeden zápas za Anglii.

Komentář

Ono není jednoduché se v Londýně dostat kamkoli, třeba při mistrovství světa v roce 2015 jsme cestovali z centra města na Wembley téměř 2 hodiny a totéž platí pro Twickenham, ovšem s tou výhodou, že v Richmondu nedaleko konečné metra na Twickenham Road stojí desítky poschoďových autobusů právě pro diváky, stejně tak jsou připraveny na Chertsey Road nedaleko stadionu pro zpáteční cestu do Richmondu. Konec konců i z nádraží je to čtvrthodinka. To nám ze stadionu Wembley jen asi osmsetmetrová cesta ze stadionu k metru po Olympic Way trvala v možná šedesátitisícovém průvodu snad 45 minut.

Kde by chtěl žertéř Wyatt v přeplněném centru Londýna nebo poblíž, aby to bylo blízko, postavit nový stadion včetně parkoviště, je otázka. Možná v Hyde Parku nebo vedlejším Green Parku, ale to by se mu Londýňané nepochybně pěkně poděkovali!

O Autorovi

Redakce

Další články autora