Lomu, který se narodil v Aucklandu, ale strávil své první roky v Tonze, nebyl jen jedním z mnoha skvělých ragbistů, které Nový Zéland produkoval, byl ve své době nejlepší. Tvrdé dětství v jižním Aucklandu ho málem přivedlo na jinou cestu, ale jeho odhodlání vyhýbat se pouličnímu životu plnému násilí z něj udělalo vzor a inspiraci pro mnoho chlapců a dívek z tichomořských ostrovních zemí, kteří v raném věku čelili podobným výzvám.
Lomu debutoval v roce 1994 jako devatenáctiletý v utkání proti Francii, v té době jako nejmladší hráč, ktrý oblékl dres All Blacks. Za Nový Zéland odehrál 63 zápasů a položil 37 pětek, včetně jedné, která pravděpodobně definovala jeho hráčský styl - býčí běsnění. Zvláště se připomíná jeho finální běh za pětkou v utkání proti Anglii na mistrovství světa v roce 2005, kdy doslova smetl několik hráčů Anglie. Jako první ragbista vydělal přes milion dolarů a také propůjčil své jméno počítačové hře Jonah Lomu Rugby (obrázek vlevo), kterou nedávno zmiňoval jako jedinou počítačovou hru ragby kandidát na předsedu World Rugby Augustín Pichot. V roce 2007 byl uveden do Mezinárodní ragbyové síně slávy.
Shopnosti Jonaha Lomu odráží I tento vtípek: All Blacks hráli proti Anglii a o poločase byl stav 50:0, Jonah Lomu položil osm pětek. O přestávce se zbytek týmu rozhodl jít do hospody místo toho, aby hrál druhou půli a nechal Jonaha, ať si to tedy dohraje sám. “Žádné starosti,” řekl jim Jonah, “já se k vám přidám později a řeknu vám, jak to dopadlo.” Po zápase tedy Jonah zamířil do hospody za kamarády z týmu a povídá: „Skončilo to 95:3.“ “Co!?!?” řve zuřivě Josh Kronfeld,“ jak jsi jim mohl povolit tři body?!” A Jonah omluvně povídá: “Když on mě rozhodčí dvakrát vykázal.”