Čtení na zimu: RWC ve filatelii
21. listopadu 2018 (19:06)
Jiří Kotlový, dnes jednadevadesátiletý pamětník počátků zlínského ragby, hráč a dlouholetý trenér a funkcionář, autor klubové ročenky Životopis zlínského rugby 1944-1994 a publikace Povídání o rugby je také filatelistou, který se zaměřuje na sbírání známek a poštovních celin, a ten nám poslal snímek aršíku japonské pošty k RWC 2019, čímž nás inspiroval k přehlídce známek a obálek 1. dne k jednotlivým mistrovstvím světa od roku 1991.
Za první mistrovství se oficiálně považuje světový turnaj, který společně pořádal Nový Zéland a Austrálie v roce 1987, ale ten v době svého konání nebyl za mistrovství považován, tedy tak nějak zkušebně, zúčastněné země dostaly k účasti na mistrovství pozvánku, až později byl prohlášen za první oficiální mistrovství světa. Proto ani žádná země k turnaji žádnou známku nebo obálku prvního dne nevydala. To spíš takové známky vydaly ze spekulativních důvodů po mistrovství některé země, třeba Togo.
To druhé mistrovství v roce 1991 pořádané sdružením zemí (Anglie, Francie, Irsko, Skotsko, Wales) už mělo z filatelistického hlediska větší ohlas a většina pořadatelských zemí známky a obálky vydala.
V dalších letech při dalších mistrovstvích už byly známky a obálky, někdy i ve spojení s mincí, vydávány zcela samozřejmě, neboť jak známo, jde o docela velký byznys. Však také Jiří Kotlový, známý pod přezdívkou Dědek, upozorňuje, že známky k mistrovství vydávají i nezúčastněné země, jako například po mistrovství 2011 vydala známku Guinea.
O Autorovi
