Uplynulo 150 od vzniku RFU a prvního mezinárodního utkání
25. března 2021 (10:53)
Tým Anglie před historicky prvním mezinárodním utkáním Skotsko v Anglie
Při televizních přenosech utkání Six Nations jsme se dozvěděli, že Angličané mají na svých dresech původní historické logo rudou růži jako připomínku na první mezinárodní utkání se Skotskem v roce 1871. Připomínka prvního utkání však není jediným důvodem, proč mají Angličané na dresech repliku původní růže, druhým důvodem je oslava významného výročí, anglická Rugby Football Union letos slaví 150 let, byla ustavena rovněž v roce 1871. Redakce na toto významné výročí zapomněla, proto se k události, byť se zpožděním, vrací.
Od roku 1839, kdy vznikl první klub ragby v Cambridgi, přibyly Guy᾿s Hospital v Londýně (1843), Blackheath (1862), Richmond (1863), Bath (1865), v roce 1866 Bradford, Liverpool, Hamstead (v roce 1870 přejmenovaný na Harlequins), Oxford (1869). Se vzrůstajícím počtem klubů bylo jasné, že bude třeba ustavit nějaký řídící a koordinační orgán, ať už kvůli začínajícím klubovým soutěžím nebo mezinárodním zápasům či nutnosti určovat například pravidla hry.
V prosinci 1870 byl v Timesech otištěn dopis vyzývající zástupce fotbalových klubů, aby se setkali, ustavili spolek a vytvořili stanovy . Výsledkem toho bylo setkání, které se konalo v restauraci Pall Mall dne 26. ledna 1871. Tam zástupci 21 klubů založili Rugby Football Union (RFU).
Ustavující schůze se zúčastnili delegáti těchto klubů: Blackheath, Richmond, Wellington College, Guy᾿s Hospital, Harlequins, King᾿s College, St. Paul᾿s Civil Service, Malborough Nomads, Queen᾿s House, West Kent, Wimbledon Hornets, Gipsies, Clapham Rovers, Flamingoes, Law, Lausanne, Addison, Mohicans and Belsize Park. Pozoruhodné je, že dodnes existuje prvních 8 ze zakládajících klubů.
První mezinárodní zápas
The Illustrated Newspaper 1871: Scotland v England - dobový obrázek z prvního mezinárodního utkání v ragby hraného v Edinburghu, které vyhráli Skotové. Autor John John Ralston.
O čtyři dny později po výzvě k ustavení RFU byla v novinách Scotsman otištěna výzva, kterou Skotové otevřeně vyzývali fotbalisty Anglie ke střetnutí v Glasgow nebo Edinburghu, které by se hrálo v souladu s pravidly Rugby School.
21. března 1871 tým vybraný RFU hrál v první mezinárodní fotbalové soutěži na světě. Byl to počátek každoročního zápasu, který přerostl v šampionát domácích národů a pokračuje dodnes jako Šampionát šesti národů.
Zápas vyhráli Skotové výsledkem, který se podle Wikipedie uvádí takto: (1G 2T) – (1T). Znamená to, že: „Po značnou dobu po změně stran byl míč posílán ze strany na stranu a zadní řady měly více práce. Několika šťastnými náběhy se Skotové dostali na hranice anglického brankoviště a pokusili se protlačit míč kolem branky. Angličané se proti tomuto pokusu důrazně stavěli a na čas byl boj hrozný, skončil skotským "přistáním" v brankovém území svých soupeřů a nárokem na "pokus (try)". Úspěch byl přijat s jásotem, který byl srdečně obnoven, když Cross, kterému byl svěřen "výkop", dal krásný gól. Tento stav jen podnítil Angličany k novému úsilí a jízdu s míčem přes celé hřiště, podařilo se jim také zajistit "pokus," ale bohužel muž, který dostal "výkop" na starost, ve větru neuspěl a kop se nezdařil. Poté už byli Skotové opatrnější a po několika pokusech si zajistili další pokus-try, ale už neměli štěstí při "výkopu" a gól nedali. Skotové tedy vyhráli o gól a "pokus."
Jinými slovy položení (try) bylo jen poukázkou ke kopu na branku, pokud byl proměněn, byl teprve skutečným gólem, který se počítal do výsledku.
Proč červená růže?
Ještě se vraťme ke znaku anglické RFU růži, proč růže? Jak uvádí Museum of Rugby Twickenham, nikdo to neví. RFU byla krátce po svém založení v lednu 1871 zodpovědná za výběr hráčů pro tým, který bude reprezentovat Anglii proti Skotsku. Pro zápas v Edinburghu zvolili jako znak anglického týmu stylizovanou červenou růži.
Existují tyto možnosti:
Královská anglická růže je bílá a červená. Růže byla symbolem Lancasterů (červená) i Yorků (bílá) z války růží. Proto "anglická" růže není červená, ale napůl červená a napůl bílá. Následující panovnice (například Alžběta I.) však byly nadále spojovány s rudou růží, protože pocházely z lancasterského domu. Takže je to červená růže spíše než červenobílá růže, která je často nesprávně vnímána jako symbol Anglie nebo anglické monarchie. RFU proto mohla z tohoto důvodu vybrat červenou růži.
Druhá možnost je, že Lawrence Sheriff, zakladatel Rugby School (kde ragby vzniklo) obdržel od Alžběty I. erb a tím mu dovolila použít její červenou lancasterrskou růži. Když založil Rugby School, použil pro novou instituci svůj vlastní erb a tak červená růže skončila na erbu Rugby School. Bílé dresy, které Anglie použila pro utkání ve Skotsku, byly zapůjčeny Rugby School, takže je možné, že symbolický obrázek byl také převzat ze školního erbu jako znak. Ještě pravděpodobnější je možnost, kombinace tohoto spojení s Rugby School a červenou "anglickou" růží.
(Zdroj: Milestones in the history of the game, Museum of Rugby Twickenham, Wikipedia)
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Ragbyový víkend – 46. týden 2024
XVIII. ples 21. století
Zde si můžete objednat kalendář 2025
Reprezentace Moravy porazila Čechy 47:12
U14: Poslední test
U12: Turnaj byl velkým povzbuzením
U10: Ukázali, že ragby hrát umí
U8: Snažili se ze všech sil
Uspořádali jsme poslední podzimní moravský turnaj mladších žáků